• <
mewo_2022

Zakończono prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii

05.06.2022 18:49
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Zakończono prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii

Partnerzy portalu

Zakończono prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii - GospodarkaMorska.pl
Screen z wideo Alexela

Estońska spółka energetyczna Alexela poinformowała, że prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii zostały zakończone.

Prace na wodach Zatoki Lahepere trwały 10 dni. Za pogłębianie podejścia odpowiedzialna była załoga statku Pedro Alvares Cabral, należącego do belgijskiej firmy Jan de Nul.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby tej jesieni stworzyć prawdziwą alternatywę dla rosyjskiego gazu i zapewnić dostawy gazu dla każdego gospodarstwa domowego i przemysłu - powiedział Marti Hääl, członek zarządu grupy Alexela.

Infortar, jedna z największych firm inwestycyjnych w Estonii, przyłącza się do projektu terminalu LNG realizowanego przez Alexelę Koszt budowy infrastruktury terminalu, która zostanie ukończona jesienią tego roku, wyniesie 40 mln euro.

Trwają negocjacje w sprawie dzierżawy terminalu pływającego, wkrótce zakończy się przetarg na budowę, a pierwsze zaliczki na dostawę materiałów budowlanych zostały już wpłacone – informował w maju inwestor. 

Alexela i Infortar współpracują również z uczestnikami rynku na Łotwie i w Finlandii, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne we wszystkich trzech krajach w nadchodzącym sezonie grzewczym. Terminal LNG w Paldiski pokryłby co najmniej 80 proc. zapotrzebowania Finlandii na gaz, a także Estonii.

Martti Talgre, dyrektor generalny firmy Infortar poinformował, że kolejnym krokiem jest rozpoczęcie budowy punktu cumowniczego, która zostanie zakończona do 1 września.

- Ponieważ pogłębianie przebiegało szybciej niż planowano, jesteśmy pewni, że uda nam się nawet wyprzedzić nasz harmonogram – dodał Talgre. 

Budowa terminalu LNG w Paldiski będzie przebiegać w dwóch etapach - pierwszy etap obejmie budowę połączenia z gazociągiem Balticconnector oraz wynajem pływającego terminala FSRU, w drugim etapie zostanie również wybudowane stałe instalacja – informuje Alexela na Linkedinie. 

Operator Elering zobowiązał się do stworzenia niezbędnych połączeń gazociągowych. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.