• <
attis_konferecnja_2024

Operator gazociągu Balticconnector: wciąż nieznana przyczyna awarii, niewykluczone celowe działanie

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Operator gazociągu Balticconnector: wciąż nieznana przyczyna awarii, niewykluczone celowe działanie

Partnerzy portalu

Wciąż nieznana jest przyczyna awarii gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią; nie można wykluczyć celowego zniszczenia podwodnej infrastruktury - poinformowała w poniedziałek firma Elering, estoński operator systemu przesyłowego gazu ziemnego i elektryczności.

Połączenie gazowe Balticconnector między Estonią a Finlandią zostało w niedzielę zamknięte z powodu podejrzenia wycieku po spadku ciśnienia w podmorskim gazociągu we wczesnych godzinach porannych.

Ain Koster, dyrektor ds. komunikacji Elering, przyznał, że dokładna przyczyna wstrzymania przesyłu gazu pomiędzy krajami jest nadal nieznana. "Wszystko wskazuje na wyciek gazu, nie wiemy jednak, w którym miejscu do niego doszło ani co go spowodowało" - poinformował.

"Najbardziej prawdopodobnym jest, że doszło do uszkodzenia z zewnątrz" - oświadczył rzecznik firmy, dodając, że "rozważane są wszystkie scenariusze, łącznie z celowym zniszczeniem gazociągu".

Firma Elering uspokaja jednak, że awaria Balticconnector nie będzie miała większego wpływu na dostawy gazu w Estonii. "Surowiec dociera obecnie do Estonii z Łotwy, gdzie znajduje się podziemny magazyn, w tej chwili niemal pełny. To wystarczy, aby zaopatrywać trzy kraje bałtyckie przez dłuższy czas. Poza tym jest też terminal na Litwie, do którego będziemy mogli sprowadzać gaz" - wyjaśnił dyrektor Koster.

Z Tallina Jakub Bawołek 

jbw/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.