Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
W ćwiczeniu biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych fińskiej armii, a także członkowie sojuszu, w tym w ramach Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), na której czele są obecnie polscy marynarze wchodzący w skład PKW Czernicki, a także Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). W sumie zaangażowano siły także z Estonii, Francji, Holandii, Niemiec i USA (2. Grupa Logistyki Morskiej USA Marynarki Wojennej ). Państwem partnerskim (wciąż znajdującym się w stanie akcesu do sojuszniczych struktur) jest Szwecja. Do udziału w całym przedsięwzięciu bierze udział łącznie 30 okrętów, zarówno bojowych jak i pomocniczych, a także lądowe siły obrony wybrzeża i w sumie 16 statków powietrznych różnych typów. W sumie zaangażowano 4000 żołnierzy. Celem prowadzonych epizodów szkoleniowych jest sprawdzenie zdolności do prowadzenia wspólnych, międzynarodowych operacji morskich w rejonie wód Finlandii.
W ramach scenariuszy ćwiczebnych przewidziano m.in. wspólne akcje amerykańskich i fińskich nurkówm desant Royal Marines na nieprzygotowany brzeg z pokładu RFSA Mounts Bay, którzy będą współdziałać z fińską brygadą Nyland z regionu Uusimaa - jedyną w fińskiej armii, w której macierzystym językiem jest szwedzki (służą w niej szwedzkojęzyczni mieszkańcy Finlandii). Szwecja wystawiła do działań korwety typu Göteborg, HSwMS Sundsvall (K24) i HSwMS Gävle (K22), a także pomocniczy okręt HSwMS Trossö (A264) i niszczyciel min typu Landsort HSwMS Ulvön (M77). Estonię reprezentuje stawiacz min typu Lindormen EML Wambola (A433). W ramach PKW Czernicki w SNMCMG-1 polska Marynarka Wojenna wystawiła sztab oraz okręt dowodzenia obroną przeciwminową proj. 130 Kadm. X. Czernicki oraz trałowce proj. 207P, ORP Drużno i ORP Hańcza.
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenie zorganizowane przez Finlandię🇫🇮 od kiedy stała się członkiem #NATO pk. Freezing Winds 23 ❄️🌬️ rozpoczęło się dzisiaj w Turku.
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) November 20, 2023
Dużą część komponentu morskiego będą stanowiły sojusznicze siły przeciwminowe #SNMCMG1 pod dowództwem #PKWCzernicki⚓🇵🇱 pic.twitter.com/EiDkyyIhWa
🇬🇧 Our allies and partners arrived in Turku during the weekend to get ready for the exercise Freezing Winds 23. During the next 2 weeks we’ll train hard to enhance our skills and cooperation in maritime operations. Together we are stronger. #WeAreNATO #FRWI23 #Navyfi pic.twitter.com/irpwZYcPpD
— Merivoimat - Finska Marinen - The Finnish Navy (@Navyfi) November 20, 2023
Działania odbywają się w każdej domenie, tj. lądowej, morskiej i powietrznej, podkreślając asymetryczną formę przedsięwzięcia, sprawdzając sojusznicze komponenty w zakresie działań sił połączonych. Ważnym aspektem ma być zwiększony ruch pojazdów wojskowych w regionie Uusimaa. Operacje lotnicze będą obejmowały południową Finlandię i obszar nad Morzem Bałtyckim w całym okresie ćwiczeń. Zaangażowano do nich śmigłowce z okrętów zespołów sił NATO, myśliwce F/A 18 z US Marine Corps, a także francuskie samoloty patrolowe Atlantique 2.
W ramach ćwiczeń 17 do 22 listopada okręty z międzynarodowych zespołów morskich cumują w fińskim porcie Turku.
Wdrażanie sojuszniczych procedur i współpraca międzynarodowa mają istotne znaczenie dla Finlandii, która po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 zdecydowała zerwać z powojenną neutralnością i zdecydowała o akcesie do NATO. W jej przypadku procedura poszła dość szybko, gdyż uniknięto kontrowersji tak jak w przypadku Szwecji (długo ją blokowały Turcja i Węgry, ostatecznie procedurę opóźnia drugie z tych państw) i od kwietnia znajduje się w strukturach sojuszniczych. Przy tej okazji opublikowaliśmy tekst poświęcony potencjałowi morskiemu Finlandii, pt. Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku. Z racji na 1313 km granicy z Rosją jest faktycznie "państwem frontowym", co zaogniło się w związku z narastającym od kilku dni, analogicznie do Polski i państw bałtyckich, kryzysu migracyjnego na przejściach granicznych. Ponadto niedawne incydenty z uszkodzeniem rurociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej oraz znajdującego się nieopodal podwodnego kabla przesyłowego wywołało ogromny kryzys w zakresie bezpieczeństwa morskiego, zmuszając do zaktywizowania sił morskich państw NATO i partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Bałtyku. O incydenty jest oskarżana Rosja. Mając w pamięci konflikt z ZSRR w 1939-1940 oraz 1941-1944 władze w Helsinkach dążą do zapewnienia bezpieczeństwa państwa w każdej domenie. Stąd oprócz ciągłej modernizacji sił zbrojnych (jedno z ostatnich państw w Europie utrzymujących pobór) wzmacnia współpracę międzynarodową, czemu mają służyć także trwające ćwiczenia na Morzu Bałtyckim.
Wielka Brytania ostrzega – ze statkami na Morzu Czerwonym kontaktują się „władze Jemenu”
Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach
Israeli Shipyards dostarcza patrolowiec do sił morskich Izraela. Mimo trwającego konfliktu stocznia nie zwalnia tempa
Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony
ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach
Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe