• <

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

20.11.2023 15:24 Źródło: Służby Prasowe MW Polski i Finlandii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Partnerzy portalu

Fot. SNMCMG-1

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.

W ćwiczeniu biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych fińskiej armii, a także członkowie sojuszu, w tym w ramach Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), na której czele są obecnie polscy marynarze wchodzący w skład PKW Czernicki, a także Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). W sumie zaangażowano siły także z Estonii, Francji, Holandii, Niemiec i USA (2. Grupa Logistyki Morskiej USA Marynarki Wojennej ). Państwem partnerskim (wciąż znajdującym się w stanie akcesu do sojuszniczych struktur) jest Szwecja. Do udziału w całym przedsięwzięciu bierze udział łącznie 30 okrętów, zarówno bojowych jak i pomocniczych, a także lądowe siły obrony wybrzeża i w sumie 16 statków powietrznych różnych typów. W sumie zaangażowano 4000 żołnierzy. Celem prowadzonych epizodów szkoleniowych jest sprawdzenie zdolności do prowadzenia wspólnych, międzynarodowych operacji morskich w rejonie wód Finlandii.

W ramach scenariuszy ćwiczebnych przewidziano m.in. wspólne akcje amerykańskich i fińskich nurkówm desant Royal Marines na nieprzygotowany brzeg z pokładu RFSA Mounts Bay, którzy będą współdziałać z fińską brygadą Nyland z regionu Uusimaa - jedyną w fińskiej armii, w której macierzystym językiem jest szwedzki (służą w niej szwedzkojęzyczni mieszkańcy Finlandii). Szwecja wystawiła do działań korwety typu Göteborg, HSwMS Sundsvall (K24) i HSwMS Gävle (K22), a także pomocniczy okręt HSwMS Trossö (A264) i niszczyciel min typu Landsort HSwMS Ulvön (M77). Estonię reprezentuje stawiacz min typu Lindormen EML Wambola (A433). W ramach PKW Czernicki w SNMCMG-1 polska Marynarka Wojenna wystawiła sztab oraz okręt dowodzenia obroną przeciwminową proj. 130 Kadm. X. Czernicki oraz trałowce proj.  207P, ORP Drużno i ORP Hańcza.

Działania odbywają się w każdej domenie, tj. lądowej, morskiej i powietrznej, podkreślając asymetryczną formę przedsięwzięcia, sprawdzając sojusznicze komponenty w zakresie działań sił połączonych. Ważnym aspektem ma być zwiększony ruch pojazdów wojskowych w regionie Uusimaa.  Operacje lotnicze będą obejmowały południową Finlandię i obszar nad Morzem Bałtyckim w całym okresie ćwiczeń. Zaangażowano do nich śmigłowce z okrętów zespołów sił NATO, myśliwce F/A 18 z US Marine Corps, a także francuskie samoloty patrolowe Atlantique 2.

W ramach ćwiczeń 17 do 22 listopada okręty z międzynarodowych zespołów morskich cumują w fińskim porcie Turku.

Wdrażanie sojuszniczych procedur i współpraca międzynarodowa mają istotne znaczenie dla Finlandii, która po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 zdecydowała zerwać z powojenną neutralnością i zdecydowała o akcesie do NATO. W jej przypadku procedura poszła dość szybko, gdyż uniknięto kontrowersji tak jak w przypadku Szwecji (długo ją blokowały Turcja i Węgry, ostatecznie procedurę opóźnia drugie z tych państw) i od kwietnia znajduje się w strukturach sojuszniczych. Przy tej okazji opublikowaliśmy tekst poświęcony potencjałowi morskiemu Finlandii, pt. Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku. Z racji na 1313 km granicy z Rosją jest faktycznie "państwem frontowym", co zaogniło się w związku z narastającym od kilku dni, analogicznie do Polski i państw bałtyckich, kryzysu migracyjnego na przejściach granicznych. Ponadto niedawne incydenty z uszkodzeniem rurociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej oraz znajdującego się nieopodal podwodnego kabla przesyłowego wywołało ogromny kryzys w zakresie bezpieczeństwa morskiego, zmuszając do zaktywizowania sił morskich państw NATO i partnerskich w zakresie bezpieczeństwa na Bałtyku. O incydenty jest oskarżana Rosja. Mając w pamięci konflikt z ZSRR w 1939-1940 oraz 1941-1944 władze w Helsinkach dążą do zapewnienia bezpieczeństwa państwa w każdej domenie. Stąd oprócz ciągłej modernizacji sił zbrojnych (jedno z ostatnich państw w Europie utrzymujących pobór) wzmacnia współpracę międzynarodową, czemu mają służyć także trwające ćwiczenia na Morzu Bałtyckim.

Dziękujemy za wysłane grafiki.