• <

Wynik wyszukiwania - "SNMCMG-1" - Wiadomości

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

Na estońskich wodach trwa międzynarodowa opercja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

W poniedziałek, 15 kwietnia, 13 estońskich i sojuszniczych okrętów wojennych wyruszyło z portu wojennego w Tallinie, aby wspólnie zlokalizować i zniszczyć niebezpieczne obiekty, jakie pozostają na wodach Estonii od czasu II wojny światowej. Odbywa się to w ramach corocznej operacji przeciwminowej pk. "Open Spirit."
17.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

Zbigniew Pisarski: manewry Steadfast Defender to jasny sygnał NATO dla Rosji

Przeprowadzając manewry Steadfast Defender NATO wysyła Rosji jasny sygnał: my jesteśmy gotowi. Plany obronne Sojuszu mamy nie tylko na papierze, ale potrafimy je też wprowadzić w życie – powiedział PAP prezes Fundacji im Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski.
07.02.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Prezydent Estonii: przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego

Przewodnia rola Polski w NATO jest kluczowa dla poprawy sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego - ocenił w poniedziałek prezydent Estonii Alar Karis, witając w tym kraju prezydenta RP Andrzeja Dudę.
18.12.2023

Zespół przeciwminowy NATO nie próżnuje. Pod polskim dowództwem rozminowywał estońskie wody

Działający od lipca w składzie z okrętami polskiej Marynarki Wojennej Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) przeprowadził operację neutralizacji obiektów niebezpiecznych, jakie zlokalizowano na Bałtyku, obecnych na wodach terytorialnych Estonii.
21.11.2023

Freezing Winds 2023. Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia morskie Finlandii w NATO. Jest polski akcent

Od 20 listopada do 1 grudnia w mroźnej aurze odbędą się ćwiczenia sił okrętowych pod auspicjami Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat). To pierwsze duże ćwiczenie morskie prowadzone przez Finlandię jako członek NATO.
20.11.2023

Marynarka Wojenna uczciła Święto Niepodległości

Z okazji dzisiejszego święta narodowego, 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki stojąca na czele Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) uczciła na morzu tą wyjątkową dla Polski rocznicę.
11.11.2023

Wizyta holenderskiego niszczyciela min HNLMS Vlaardingen w Porcie Gdynia

Od piątku w Gdyni cumuje jednostka wchodząca w skład sił przeciwminowych Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku dla załogi i uzupełnienia zapasów.
04.11.2023

Polskie okręty wyruszają do Zatoki Fińskiej w związku z zagrożeniem dla podwodnej infrastruktury

Po przeprowadzeniu ćwiczeń oraz akcji przeciwminowych na francuskich wodach, Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) powraca na Morze Bałtyckie, aby wzmocnić patrole w związku z niedawnymi incydentami, jakimi było uszkodzenie gazociągu Balticconnector oraz kabli podmorskich. Na czele zespołu stoi kadra polskiej Marynarki Wojennej w ramach PKW Czernicki.
26.10.2023

NATO reaguje na uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku. Więcej patroli

NATO poinformowało w czwartek, że intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z niedawnymi zniszczeniami infrastruktury podmorskiej w regionie.
19.10.2023

Northern Coast 23. Pokaz zdolności polskich okrętów w ramach międzynarodowego zespołu morskiego

Przed dwa tygodnie, od 11 września trwa praktyczna faza ćwiczenia morskiego pk. "Northern Coasts 23". W ich trakcie na środkowym Bałtyku operuje 30 okrętów z 14 państw, współpracujących z siłami lądowymi i morskimi. To sprawdzian działania sił połączonych, w którym swoje możliwości pokazują okręty polskiej Marynarki Wojennej, które od dwóch miesięcy stanowią trzon Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1.
18.09.2023

Wizyta attaché morskiego USA w COM-DKM

Z wizytą roboczą w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego przebywał 13 września attaché US Navy kmdr por. Clay G. Shane.
13.09.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Okręt wykonujący zadanie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach umowy między szefami resortów obrony Polski i Włoch odwiedził kolejny raz miejsce stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do wymiany doświadczeń w związku z wykonywanymi zadaniami i przedsięwzięciami w ramach NATO.
12.09.2023

Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku pk. "Northern Coast 23" z udziałem polskich okrętów

Blisko 3200 żołnierzy, 30 okrętów i 19 samolotów z 14 krajów przez dwa tygodnie będą się szkolić w zakresie ochrony obszarów morskich na wybrzeżach Łotwy i Estonii oraz we wschodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego. Uczestniczy w nim Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), którego trzon obecnie stanowią okręty polskiej Marynarki Wojennej.
09.09.2023

Udany sprawdzian polskich okrętów w zespole NATO. Koniec ćwiczenia Sandy Coast 23

Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem wziął udział w dużym ćwiczeniu przeciwminowym pk. Sandy Coast 23. Przed dwa tygodnie okręty i wyspecjalizowane grupy nurków z sześciu państw szukały ćwiczebnych min u wybrzeży Holandii.
07.09.2023

Szukają min morskich u wybrzeży Holandii

12 okrętów NATO z sześciu państw od poniedziałku bierze udział w ćwiczeniach „Sandy Coast” u wybrzeży Holandii. Towarzyszą im wyspecjalizowane grupy nurków. Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa dowodzony przez Polaków zespół SNMCMG1. Ćwiczenia potrwają do 1 września.
25.08.2023

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
07.08.2023

Ćwiczenia zespołu okrętów przeciwminowych NATO z Polakami na czele

Od 6 Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) znajduje się oficjalnie pod polskim dowództwem. Cztery dni później trzy okręty wchodzące w skład PKW Czernicki wyruszyły na półroczną misję w ramach sojuszu. Obok wykonywania zadań statutowych biorą także udział w ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi i partnerskimi.
29.07.2023

Holowanie byłego niszczyciela min polskiej Marynarki Wojennej, ex-ORP Czajka. Jaki czeka go los?

Na obszarze Zatoki Gdańskiej zaobserwowano 10 lipca br. były okręt morskiego rodzaju sił zbrojnych w asyście wojskowego holownika H-5 i motorówki cumowniczej M-22 z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów. Podobnie jak w przypadku niedawno sprzedanego ex-ORP Kondor mnożą się pytania, w tym najważniejsze, jaki los czeka tę jednostkę?
11.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

Morska solidarność. Ćwiczenie sił przeciwminowych NATO i 8. FOW

Wizyta Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures, SNMCMG-1) w Szczecinie była okazją do rozwijania partnerstwa i współdziałania wraz z polską Marynarką Wojenną. Przy okazji trwania największych, tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23, międzynarodowy zespół okrętów ćwiczył wraz z morskimi siłami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
09.05.2023

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
04.05.2023

Integracja sił Marynarki Wojennej i NATO

Operacja poszukiwania i neutralizacji niebezpiecznych obiektów zalegających na dnie morza, obrona przed atakami z powietrza, prowadzenie działań ratowniczych z udziałem śmigłowców, zaopatrywanie zespołów okrętów w morzu oraz odtwarzanie zdolności sił morskich z nieprzygotowanego brzegu to cześć zadań, które zaplanowała Marynarka Wojenna i realizować je będzie we współpracy ze Stałym Zespołem Okrętów NATO.
21.05.2021

Okręty NATO w Szczecinie

W piątek, 11 grudnia, do Szczecina wejdą z rutynową wizytą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego.
10.12.2020

Okręty Tarczy Przeciwminowej w Świnoujściu

W piątek, 27 września, do Portu Wojennego w Świnoujściu z rutynową wizytą wejdą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Gospodarzem wizyty jest 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.
26.09.2019

Okręty Tarczy Przeciwminowej w Porcie Gdynia

Okręty NATO w Porcie Gdynia. Jednostki należące do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1) zacumowały w piątek przy Nabrzeżu Francuskim. W ramach wizyty roboczej okręty pozostaną w Gdyni do poniedziałku.
17.05.2019

Okręty NATO w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Okręty NATO w Porcie Gdynia. Jednostki należące do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1) zacumowały w piątek przy Nabrzeżu Francuskim. W ramach wizyty roboczej okręty pozostaną w Gdyni do poniedziałku.
17.05.2019

Okręty „tarczy przeciwminowej” płyną do Gdyni

Okręty NATO po raz kolejny zawitają do Gdyni. Tym razem będą to jednostki tzw. „tarczy przeciwminowej”. Stanowią one skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Okręty przypłyną do gdyńskiego portu w piątek, 17 maja, około godz. 10.00. Zacumują przy nabrzeżu Francuskim. W Gdyni pozostaną do poniedziałku, 20 maja. Ich wizyta ma charakter roboczy. Okręty nie zostaną udostępnione do zwiedzania. Jednak będzie je można oglądać z nabrzeża Pilotowego przy Kapitanacie Portu Gdynia.
16.05.2019

Pięć okrętów NATO wpłynie w piątek do Gdyni

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO wpłynie w piątek do Gdyni. Będą to jednostki z Danii, Niemiec, Belgii, Holandii i Norwegii. W ramach roboczej wizyty, pozostaną one w gdyńskim porcie do poniedziałku.
14.05.2019

Port Gdynia portem podwójnego przeznaczenia

W piątek 17 maja o godz. 10:00, do Portu Gdynia, portu podwójnego przeznaczenia, wejdą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Będzie można je oglądać do 20 maja do godz. 10:00.
10.05.2019

Okręty NATO w Szczecinie

W piątek, 30 listopada, do Szczecina wejdą okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. SNMCMG-1). Będzie im towarzyszył jeden z trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
28.11.2018

Natowskie okręty w świnoujskim Porcie Wojennym

Dzisiaj, poniedziałek 26 września, Port Wojenny w Świnoujściu opuściły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Spędziły one w Świnoujściu 3 ostatnie dni. Wcześniej wraz m.in. z trałowcami i niszczycielem min z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach u wybrzeży Danii.
26.09.2016

15 LAT ORP Kontradmirał Xawery CZERNICKI

2 września w świnoujskim Porcie Wojennym obchodzono 15. rocznicę podniesienia bandery na ORPKontradmirał Xawery CZERNICKI. W czasie służby pod biało-czerwoną banderą okręt brał udział w największych manewrach krajowych i międzynarowych.
09.09.2016

Zakończyły się manewry OPEN SPIRIT ORP „Flaming” pozostał na morzu

We wtorek, 27 maja, zakończyły się międzynarodowe manewry OPEN SPIRIT. Uczestniczyli w nich marynarze z Grupy Nurków – Minerów oraz niszczyciel min ORP „Flaming” z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Marynarze Grupy Nurków-Minerów wrócili już do macierzystej jednostki, natomiast „Flaming” dołączył do okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO operujących na Bałtyku.
29.05.2014

Powrót Czarnieckiego

W sumie przebyły ponad 30 000 mil morskich po Bałtyku, zidentyfikowały 13 min z czasów wojny i wzięły udział w trzech międzynarodowych ćwiczeniach - to tylko część dokonań okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - Grupa 1. Dziś rano jednostki weszły do Świnoujścia.
02.12.2013

Nowy szef Szkolenia Morskiego

Z dniem 1 lipca br. kmdr Andrzej KOWALSKI został nowym szefem Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej. W swojej dotychczasowej służbie w MW był m.in. dowódcą okrętu, dywizjonu, szefem szkolenia flotylli oraz zastępcą dowódcy flotylli. W ostatnich latach był zastępcą szefa Biura Hydrograficznego MW.
03.07.2013

MON: polsko-niemiecka współpraca sił morskich

W poniedziałek, 27 maja, w niemieckim porcie Warneműnde, na pokładzie polskiego okrętu ORP „Toruń”, ministrowie obrony narodowej Polski i Niemiec podpiszą „List Intencyjny” o rozszerzeniu współpracy sił morskich obu państw. Jest to dokument obejmujący największy, jak dotąd, zakres współdziałania flot Polski i Niemiec.
27.05.2013

ORP Czajka wraca do portu macierzystego po kilku miesiącach służby

W niedzielę 5 maja o godzinie 9:00 powrócił do macierzystego portu w Gdyni niszczyciel min ORP Czajka. Okręt służył w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1).
06.05.2013

JOINT WARRIOR 2013

W poniedziałek, 15 kwietnia, w rejonie północno-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii rozpoczyna się faza morska największego w Zachodniej Europie ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. W manewrach z udziałem 12 000 żołnierzy z 10 państw uczestniczą również dwa polskie okręty: ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz ORP „Czajka”. Ćwiczenia potrwają do 29 kwietnia.
16.04.2013

Rocznica 13 Dywizjonu Trałowców

Służą pod flagą NATO, niszczą powojenne uzbrojenie minowe spoczywające na dnie mórz Europy Północnej, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach na morzu – to tylko część zadań okrętów 13 Dywizjonu Trałowców. W piątek, 5 kwietnia, mija 67 lat od utworzenia tej jednostki. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 08:00 podniesieniem wielkiej gali na wszystkich okrętach 13 Dywizjonu Trałowców.
05.04.2013

2 tony podwodnego arsenału

Dwie tony niebezpiecznych materiałów zniszczyły okręty dowodzonego przez Polskę Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO - SNMCMG1. Były to miny morskie i bomby lotnicze z II wojny światowej. Obiekty zalegały w pobliżu jednego z najważniejszych dla Europy szlaku morskiego - na podejściu do Kanału Angielskiego (La Manche). Operacją ich zniszczenia dowodził polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” (okręt flagowy SNMCMG1).
04.03.2013

Dowódca Deutsche Marine w Marynarce Wojennej RP

W środę, 20 lutego, dowódca Sił Morskich Niemiec, złoży wizytę w polskiej Marynarce Wojennej. Admirał floty Axel SCHIMPF spotka się dowódcą Marynarki Wojennej RP admirałem floty Tomaszem MATHEA. Podczas wizyty zostaną m.in. omówione efekty polsko-niemieckich rozmów sztabowych, które odbyły się w styczniu br.
21.02.2013

Polsko-Niemieckie rozmowy bilateralne

Rozszerzenie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego – to główny temat zakończonych dzisiaj (czwartek, 31 stycznia) w Gdyni dwustronnych rozmów pomiędzy dowództwami sił morskich Polski i Niemiec. Ze strony polskiej obradom przewodniczył wiceadmirał Ryszard Demczuk, zastępca dowódcy MW – szef Sztabu MW. Delegacji Deutsche Marine przewodniczył natomiast kontradmirał Jürgen Mannhardt, który odpowiada za koncepcje planowania i rozwoju niemieckiej marynarki wojennej.
01.02.2013

Polska Marynarka Wojenna obejmuje dowodzenie tarczą przeciwminową

W czwartek, 17 stycznia, polska Marynarka Wojenna obejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO – SNMCMG-1. Okrętem dowodzenia będzie ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany zostanie międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu zostanie komandor porucznik Piotr Sikora. To już druga misja polskiego okrętu na czele SNMCMG1.
15.01.2013

BALTOPS 2012 faza morska

W poniedziałek, 4 czerwca rozpoczyna się faza morska manewrów BALTOPS 2012. Ponad 30 okrętów, samolotów i śmigłowców z 12 państw rozpocznie praktyczne działania na morzu. Manewry potrwają dwa tygodnie i zakończą się w Kilonii.
03.06.2012

BALTOPS 2012 okręty w Gdyni

W piątek, 1 czerwca, okręty uczestniczące w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2012 wejdą do portu w Gdyni. Przy nabrzeżach Portu Wojennego, Handlowego oraz w centrum Gdyni zacumuje ponad 30 jednostek z 12 państw. Część z nich będzie udostępniona do zwiedzania. Dodatkowo podczas fazy portowej zaplanowano także prezentację wyposażenia polskiego lotnictwa morskiego.
31.05.2012

BALTOPS 2012 rozpoczyna się w Gdyni

BALTOPS 2012 – największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku rozpoczyna się w Gdyni. W piątek, 1 czerwca do gdyńskiego portu wejdzie armada ponad 30 okrętów z 12 państw. Trzy dni później okręty rozpoczną praktyczne manewry na morzu. Załogi przećwiczą prowadzenie międzynarodowej operacji pokojowej w sytuacji narastającego kryzysu. Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w ćwiczeniu trałowce, okręty transportowo-minowe oraz komponent lotniczy. BALTOPS 2012 organizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.
30.05.2012

13 Dywizjon Trałowców jubileusz 66-lecia

Okręty 13 Dywizjonu Trałowców uczestniczą w misjach międzynarodowych, manewrach, ćwiczeniach i operacjach bojowych. Ich główne zadanie to zapewnienie obrony przeciwminowej dla okrętów i transportu morskiego, a także utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych. Od 10 lat na stałe działają pod flagą NATO. W czwartek, 5 kwietnia, 13 Dywizjon Trałowców obchodzi 66. rocznicę powstania.
04.04.2012

Półtora roku pod flagą NATO

Polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” przez ostatnie półtora roku prowadził działania pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego . Stał na czele elitarnego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Uczestniczył w misji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”.
30.06.2011

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki ponownie na czele Tarczy Przeciwminowej NATO

Polski okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery CZERNICKI” ponownie stanie na czele elitarnego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Przez najbliższe pół roku na jego pokładzie zaokrętowany zostanie sztab Zespołu, który utworzą oficerowie z Holandii i Belgii. Będą oni dowodzić SNMCMG-1 z pokładu polskiego okrętu. Okręt opuści macierzysty port w Świnoujściu w niedzielę, 30 stycznia, o godzinie 13:30.
27.01.2011

Świnoujście: Marynarze z Czernickiego wrócili do domu

Ponad 300 dni jedyny polski okręt logistyczny ORP Kontradmirał Xawery Czernicki dowodził Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO. W morzu był 197 dni.
07.12.2010

Okręty Tarczy Przeciwminowej NATO w Gdyni

W piątek, 30 lipca, do Portu Wojennego w Gdyni wejdą okręty NATO Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej (SNMCMG-1). Od początku tego roku, gdy dowodzenie Zespołem objęła polska Marynarka Wojenna, SNMCMG-1 przeprowadził 5 operacji bojowych likwidując 10 ton niebezpiecznych materiałów zalegających na akwenach europejskich. W porcie w Gdyni odbędzie się formowanie nowego składu Zespołu, do którego dołączy kolejny polski okręt – niszczyciel min ORP „Mewa”.
29.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.