• <
Baltexpo2023_duży

Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku pk. "Northern Coast 23" z udziałem polskich okrętów

09.09.2023 22:11 Źródło: Służby prasowe 8. FOW, Deutsche Marine
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku pk. "Northern Coast 23" z udziałem polskich okrętów

Partnerzy portalu

SNMCMG-1

Blisko 3200 żołnierzy, 30 okrętów i 19 samolotów z 14 krajów przez dwa tygodnie będą się szkolić w zakresie ochrony obszarów morskich na wybrzeżach Łotwy i Estonii oraz we wschodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego. Uczestniczy w nim Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), którego trzon obecnie stanowią okręty polskiej Marynarki Wojennej.

Pierwszy raz w historii ćwiczenia weźmie w nim udział amerykański okręt, uniwersalny okręt desantowy USS Mesa Verde. Oprócz tego do przedsięwzięcia zaangażowano żołnierzy marines z 26. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej, którzy będą ćwiczyć z niemieckim komponentem bataliony morskiego zarówno na pokładzie jednostki, jak i na lądzie. W ramach sił morskich zaangażowano zarówno jednostki uderzeniowe w postaci m.in. fregat, ale też przeciwminowe, jak niszczyciele min i trałowce. Wspierają je jednostki zaopatrzeniowe i transportowe. Jako polski wkład, w ramach SNMCMG-1 zaangażowano okręt dowodzenia obroną przeciwminową (obecnie okręt flagowy zespołu) ORP Kadm. Xawery Czernicki i trałowce ORP Drużno i ORP Hańcza. Od dwóch miesięcy wykonują one zadania w ramach sił NATO jako PKW Czernicki.

- Ćwiczymy bardzo intensywnie, przed naszym zespołem spore wyzwanie, jakim niewątpliwie będzie ćwiczenie Northern Coasts 2023. Kalendarz jest wyjątkowo napięty, ale udział w zakończonym już ćwiczeniu Sandy Coast 2023 u wybrzeży Holandii pozwolił nam na zgranie zespołu i jestem przekonany, że to doświadczenie zaprocentuje już w czasie Northern Coasts. Warto nadmienić, że jest to też ćwiczenie  o  nieporównywalnie większej skali, bowiem nie koncentruje się tylko na aspektach związanych z walką minową. Bardzo się cieszę, że poza okrętem dowodzenia jakim jest ORP Kadm. Xawery Czernicki w zespole są również polskie trałowce proj. 207P tj. ORP Drużno i ORP Hańcza. Dzięki temu zyskujemy na poziomie narodowym, ale również ponadnarodowym, uzupełniamy bowiem zdolności zespołu, których wiele krajów nie posiada, a na pewno nie w takim wymiarze jak polska Marynarka Wojenna – podkreślił kmdr por. Piotr Bartosewicz, dowódca SNMCMG-1.

Fot. SNMCMG-1

Fot. SNMCMG-1

Działania podczas "Northern Coast" będą angażowały siły w ramach działań asymetrycznych, realizując scenariusze w każdej domenie - lądowej, morskiej i powietrznej. Poprzedziły je ćwiczenia sztabowe, po których rozpoczyna się faza praktyczna. W jej trakcie odbędzie się tygodniowe ćwiczenie w zakresie doskonalenia walki (Combat Enhancement Training, CET). Jego celem jest doskonalenie bojowe i szkolenie w zakresie integracji sił stanowi. Ma to stanowić niejako "rozgrzewkę", podczas której załogi mogą odświeżyć swoje umiejętności w zakresie działań, do jakich są przeznaczone. Należą do nich m.in. ćwiczenia obrony przed zagrożeniami z powietrza (Anti-Aircraft Warfare, AAW) czy też zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW). Drugim celem w ramach szkolenia integracyjnego (Force Integration Training, FIT) jest wzajemne zapoznanie się w celu rozwijania zdolności w ramach wzajemnej komunikacji i współpracy pomiędzy tak dużym zgrupowaniem sił operującym we wszystkich domenach, wymuszając stały kontakt, szybkie reagowanie oraz sprawne przekazywanie rozkazów w ramach łańcucha dowodzenia.

- Dzięki "Northern Coast 23" robimy ogromny krok w kierunku pełnej gotowości operacyjnej naszego personelu niemieckich sił morskich DEU MARFOR w Rostocku. Jest to także pierwszy raz, kiedy my, planujemy i prowadzimy manewry na taką skalę. Po raz pierwszy od rozpoczęcia ćwiczeń w 2007 roku w ramach obrony sojuszu w tym roku zostanie przećwiczony tak realistyczny scenariusz. Kolejną nowością jest to, że ja i mój personel przeprowadzimy ćwiczenie z Rostocku, chociaż odbędzie się ono u wybrzeży oraz na terytorium Łotwy i Estonii. Dzięki naszej wiedzy jesteśmy gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność - podkreślił kadm. (w niemieckiej nomenklaturze jest to stopień Flottillenadmiral, po polsku adm. floty, który z kolei odpowiada niemieckiemu Viceadmiral - dop. red.) Stephan Haisch, kierownik ćwiczeń i zastępca dowódcy niemieckich sił morskich DEU MARFOR.

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Northern Coasts zostało zainicjowane przez niemiecką marynarkę wojenną (Deutsche Marine) w 2007 roku i od tego czasu odbywa się rokrocznie, angażując państwa wchodzące w skład NATO i partnerskie. Głównymi uczestnikami są również Dania, Finlandia i Szwecja. W tym roku oprócz tych krajów w przedsięwzięciu biorą także udział Belgia, Estonia, Francja, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Polska, Włochy i USA. Wspólna realizacja zadań to okazja do wzniesienia współpracy na wyższy poziom i wymiany doświadczeń pomiędzy sojusznikami.

SNMCMG-1

Dziękujemy za wysłane grafiki.