• <
smartre_2023

Finlandia. Rząd: po wyciekach z gazociągów Nord Stream bacznie nadzorujemy nasze wody

gm

28.09.2022 22:18 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Finlandia. Rząd: po wyciekach z gazociągów Nord Stream bacznie nadzorujemy nasze wody

Partnerzy portalu

Finlandia. Rząd: po wyciekach z gazociągów Nord Stream bacznie nadzorujemy nasze wody - GospodarkaMorska.pl

Sytuacja związana z wybuchami i wyciekami gazu z rurociągów Nord Stream jest „poważna” i „niepokojąca”; rząd i służby wnikliwie nadzorują sytuację - oświadczyła w środę wieczorem premier Finlandii Sanna Marin.

W świetle wszystkich dostępnych informacji wybuchy gazociągów były celowe; zamierzone uszkodzenie rur i sabotaż można połączyć z szerszą działalnością na obszarze Bałtyku, której celem jest zachwianie stabilnością i szerzenie strachu w Europie – oznajmiła Marin na nadzwyczajnej konferencji prasowej fińskiego rządu z udziałem szefów resortów spraw zagranicznych, obrony i spraw wewnętrznych.

Minister obrony Antti Kaikkonen przyznał z kolei, że napięcia w regionie wzrosły. Wiadome też było – zauważył, że „sabotaż na krytycznej infrastrukturze jest rzeczywistym zagrożeniem”. Dodał, że na fińskich wodach „nie zaobserwowano żadnej wyjątkowej, tj. odbiegającej od zwyczajnej, działalności wojskowej, a sytuacja jest spokojna”.

Wydarzenia związane z Nord Stream na tę chwilę nie stanowią zagrożenia militarnego dla Finlandii – zaznaczył minister.

Gazociągi Nord Stream 1 i 2, prowadzące z Rosji do Niemiec, przebiegają po dnie Zatoki Fińskiej, także przez wyłączną strefę ekonomiczną Finlandii na odcinku ponad 370 km. Przez Zatokę przechodzi także regionalny gazociąg Balticconnector, łączący Finlandię i Estonię.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.