• <
mewo_2022

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

rk

15.02.2024 13:37 Źródło: DeepOcean
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

Partnerzy portalu

Fot. DeepOcean

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.

Zgodnie z umową DeepOcean zaplanuje i wykona szeroki zakres prac podwodnych w siedzibie ExxonMobil Guyana na obszarze morskim o nazwie Stabroek Block, położonym około 200 km od brzegu Gujany.

–To nasz pierwszy duży kontrakt z ExxonMobil w obu Amerykach i wejście na ekscytujący rynek Gujany. Uważamy, że jest to potwierdzenie wiedzy naszego zespołu i rozwiązań technicznych, które wnosimy. Jesteśmy bardzo zaangażowani w dostarczanie wysokiej jakości usług i rozwiązań podmorskich i nie możemy się doczekać ścisłej współpracy z ExxonMobil Guyana, aby wspierać ich działania w różnych inwestycjach terenowych na obszarze Stabroek Block – powiedział Tony Stokes, prezes amerykańskiego oddziału DeepOcean, który będzie zarządzał pracami ze strony DeepOcean.

W związku z realizacją zlecenia DeepOcean wyśle wielozadaniowy statek wsparcia (multi-purpose support vessel, MPSV) Siem Day do prowadzenia operacji podmorskich. Jest on wyposażony w dźwig mogący podnieść ciężar do 250 ton oraz najnowocześniejsze technologie i funkcje, umożliwiające wydajną i bezpieczną pracę w najtrudniejszych warunkach morskich. Statek charakteryzuje się dużą przestrzenią na pokładzie, zaawansowanymi systemami dynamicznego pozycjonowania (dynamic position, DP) i podwójnymi systemami do zrzucania dronów przeznaczonych do prac pod wodą (remotely operated vehicle, ROV), co ma zapewniać doskonałą wydajność i maksymalną produktywność.

Obszar Stabroek Block jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących pod względem szacowanych złóż ropy naftowej. Zdaniem specjalistów może tam się znajdować ekwiwalent blisko ośmiu miliardów baryłek tego surowca. Odkrycie to oznacza możliwie ogromny zastrzyk finansowy dla Gujany, która nie była dotąd zbyt bogatym krajem, a ponadto ma mniej niż 800 tys. mieszkańców (przy powierzchni 214 969 km2). Przy skutecznie poprowadzonych inwestycjach może to zapewnić gwałtowny rozwój wszystkich sektorów gospodarki, tak jak w przypadku krajów Bliskiego Wschodu, zapewniając także napływ pracowników z całego świata.

Ryzyko dla inwestycji ExxonMobil wiąże się z sytuacją polityczną w regionie, gdyż odkrycie i zbadanie źródła ropy naftowej obudziło stare spory, gdyż w przeszłości Wenezuela miała roszczenia terytorialne dotyczące obszaru tzw. Essequibo, stanowiącego 2/3 powierzchni Gujany. Niedawne ogłoszenie przez władze w Caracas referendum, którego mieszkańcy mieli opowiedzieć się za inkorporacją regionu, wywołało międzynarodowe oburzenie. Celem wenezuelskiego reżimu jest przejęcie źródeł energetycznych, gdyż kontrolując teren, do którego rości sobie prawa, miałby też dostęp do przylegającego do niego obszaru morskiego. W odpowiedzi na tę postawę rząd Wielkiej Brytanii, której Gujana niegdyś była terytorium zamorskim, zdecydował o wysłaniu w ten rejon patrolowca HMS Trent i zadeklarowania solidarności oraz wsparcia dla rządu w Georgetown.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.