• <
gryfia_70lat

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla GROM-u

jm

07.09.2021 14:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla GROM-u

Partnerzy portalu

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla GROM-u - GospodarkaMorska.pl
Fot. Urząd Morski w Gdyni

Statek Zodiak, który zostanie przekazany przez Urząd Morski w Gdyni Jednostce Wojskowej Nr 2305 (JW GROM) przejdzie remont klasowy w stoczni Baltic Engineering. Wartość kontraktu to 4 737 289,50 zł brutto.

Do ogłoszonego przez GROM przetargu na remont dla odnowienia klasy PRS Zodiaka przystąpiły trzy firmy: Baltic Engineering z Gdańska, Net Marine – Marine Power Service ze Szczecina i PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni. Oferta Baltic Engineering okazała się najatrakcyjniejsza – ceny zaproponowane przez pozostałych oferentów przekraczały 7 milionów złotych.

Zodiak to leciwy (zwodowany w 1982 roku) stawiacz boi zbudowany przez Stocznię Północną im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. To jednostka o długości 61 metrów i szerokości około 11 metrów. Może rozwinąć prędkość 13,8 węzłów. Zodiak wymieniał boje i pławy, brał udział w operacjach podnoszenia obiektów z dna morza, a także w ćwiczeniach ratowniczych i przeciwrozlewowych.

Zodiak przez 40 lat służył w Urzędzie Morskim w Gdyni. W zeszłym roku został przekazany nieodpłatnie Jednostce Wojskowej GROM. Wojsko będzie go wykorzystywać w celach szkoleniowych – planowane jest używanie go do ćwiczeń z fizycznego zwalczania terroryzmu, w czym zastąpi ORP Kopernik (były okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej, funkcjonujący od 1971 roku). Kopernik cumował na stałe w Basenie Westerplatte – Marynarka Wojenna uznała jednak, że ćwiczenia na okręcie, który nie wypływa, są mało realistyczne.

Miejsce Zodiaka we flocie Urzędu Morskiego w Gdyni zajął już Zodiak II, zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w 2020 roku.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.