• <
gryfia_70lat

PGZ Stocznia Wojenna wyremontuje niemiecki patrolowiec

jm

26.08.2021 13:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGZ Stocznia Wojenna wyremontuje niemiecki patrolowiec

Partnerzy portalu

PGZ Stocznia Wojenna wyremontuje niemiecki patrolowiec - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ra Boe / Wikipedia

PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni otrzymała zlecenie na przegląd klasowy, remonty i prace konserwacyjne niemieckiego patrolowca Seefalke.

Seefalke to patrolowiec ochrony rybołówstwa, zaś zleceniodawcą jest niemiecki urząd rolnictwa i żywności. Umowa dotyczy wykonania standardowego przeglądu klasowego oraz prac konserwacyjnych. Jednostka jest już w Gdyni, cumuje obecnie przy Nabrzeżu Gościnnym. Wszystkie prace przy statku mają zostać zakończone w październiku.

Umowa jest efektem wygranego przez PGZ Stocznie Wojenną przetargu na remont klasowy Seefalke. Gdyńska stocznia pokonała czterech niemieckich konkurentów i w maju podpisała kontrakt. Jego wartość nie została ujawniona, choć udostępnione przez zleceniodawcę szacunki określają wartość prac na 756 tys. euro brutto. W trakcie przetargu największe znaczenie miała cena usługi (70 procent możliwych do zdobycia punktów) i wartość opłat stoczniowych (20 procent). Pod uwagę brana była także odległość od macierzystego portu Seefalke, niemieckiego Cuxhaven (10 procent). Wcześniej PGZ Stocznia Wojenna ubiegała się m.in. o kontrakt na remont niemieckiego okrętu-bazy Donau, ale sprawa utknęła ze względów formalno-prawnych w niemieckim sądzie federalnym.

Seefalke wszedł do służby w 2008 roku. Ma 72,7 metra długości, 12,5 metra szerokości i 5,05 metra zanurzenia. Jest napędzany silnikiem spalinowo-elektrycznym i osiąga prędkość 19,7 węzła. Jego załogę stanowi 20 osób.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.