• <
escort_980x120_gif_2020

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Zaczął się remont kanału Piękna Góra

jm

07.09.2021 14:27 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Zaczął się remont kanału Piękna Góra

Partnerzy portalu

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Zaczął się remont kanału Piękna Góra - GospodarkaMorska.pl
Fot. Renata-anna / Wikipedia

We wtorek 6 września Wody Polskie podpisały umowę na remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich między jeziorami Tajty i Kisajno. Wartość umowy to około 3 miliony złotych.

140-metrowy kanał Piękna Góra zostanie udrożniony i umocniony. Jego umocnione palami i faszyną brzegi są w złym stanie technicznym. Zostaną naprawione technologią „ścianek szczelnych stalowych zwieńczczonych oczepem żelbetowym”.

– Pozwoli to na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Kanał będzie udrożniony do głębokości 1,6 metra. W ramach prac udrożniony zostanie także 50-metrowy odcinek zatoki jeziora Tajty. Zaplanowana jest także korekta główki wyjściowej na jezioro Kisajno.

Prace zostały wycenione na 2 808 547, 99 zł. Zgodnie z harmonogramem, mają zakończyć się w marcu 2022. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w tym roku Wody Polskie chcą jeszcze ogłosić przetargi na remont śluzy Guzianka I i śluzy Karwik, a także ostatniego z kanałów – Łuczańskiego. Spółka planuje także start robót budowlanych na kanale Węgorzewskim i rzece Węgorapie.

Trwają z kolei remonty kanałów Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek. W lipcu zakończył się remont kanału Grunwaldzkiego. Sumaryczny koszt remontu pięciu mazurskich kanałów to ponad 150 milionów złotych.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.