• <
escort_980x120_gif_2020

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

AK

28.08.2021 21:53 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Partnerzy portalu

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga! 

- Czasami już po kilku minutach spływu można mieć wrażenie, że jest się w świecie należącym wyłącznie do dzikiej przyrody. Takie wspomnienia mam m.in. z rzek Biała Przemsza, czy Ruda. Jeden czy dwa dni spływu kajakowego pozwalają zagłębić się w walory przyrodnicze rzek, ale potrafią też narobić apetytu na znacznie dłuższe wy-cieczki - mówi Bartek Szaro, twórca internetowy, autor bloga Paragon z podróży i projektu „50 rzek”.

W jego ramach przemierzy najciekawsze fragmenty szlaków kajakowych Polski i stworzy największą cyfrową bazę przewodników kajakowych opartą o zasady zrównoważonego rozwoju turystyki. W ramach projektu “50 rzek” powstanie 50 cyfrowych przewodników o szlakach kajakowych oraz 50 mini-filmów opowiadających o polskich rzekach. Te, które już powstały pod patronatem Royal Robbins można sprawdzić TUTAJ

Moda na kajaki?

- Kajaki są w modzie, to nie ulega wątpliwości. Według wielu organizacji turystycznych, wzmożony ruch, jeżeli chodzi o turystykę kajakową, jest zauważalny gołym okiem w porównaniu do poprzednich lat. Taka sytuacja ma miejsce na bardzo popularnych Mazurach czy Podlasiu, ale także np. na Pomorzu Gdańskim w regionie Kociewia - e - komentuje Piotr Kończewski, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej "Kociewie".

- Turystka kajakowa nie tylko na Kociewiu podlegała na przestrzeni ostatnich lat znaczącym przeobrażeniom. Śmiało można powiedzieć, że były to pozytywne zmiany, na które składała się nie tylko poprawa istniejącej infrastruktury turystycznej, budowy nowych obiektów, ale także wzrost świadomości samych turystów, co do specyfiki tej formy aktywności. Kociewskie rzeki odwiedzane są chętnie przez nowych kajakowiczów oraz osoby, które wracają na nasze szlaki. Cieszymy się z tego, że coraz więcej świadomych turystów pojawia się na szlakach kajakowych w naszym regionie.

Jednak jeżeli kajaki cieszą się obecnie takim powodzeniem, to czy nie zrobiło się zbyt tłoczno?

- Tak naprawdę wszystko zależy od rzeki. Najpopularniejsze rzeki w sezonie wakacyjnym są oblegane, ale mamy też w Polsce wiele mniej znanych rzek, na których wcale nie jest tak trudno o swobodę i samotne obcowanie z przyrodą - mówi Bartek Szaro. 

Zdaniem wielu to właśnie w kajaku możemy poczuć się najbliżej natury. Jest w tym dużo prawdy - płynąc przez rzekę docieramy w miejsca, w które nie dotarlibyśmy pieszo, samochodem czy rowerem. Zaglądamy w zakamarki na co dzień dla nas niedostępne. Właśnie ta wizja nieskrępowanego zajrzenia w miejsca zazwyczaj niewidoczne dla ludzkiego oka przekonuje osoby z bardzo różnych środowisk by po prostu wsiąść do kajaka i powiosłować. Taka wyprawa wymaga jednak pewnego przygotowania.

Spływa kajakowy. Co zabrać?

Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy, które zdaniem Bartka Szaro warto zabrać ze sobą na spływ kajakowy:

> Kapok - to nieprawda, że w kapoku powinny pływać tylko dzieci lub osoby zupełnie niedoświadczone w sportach wodnych. To podstawowy element wyposażenia każdego kajakarza i warto o nim pamiętać. Oczywiście kapoki dostać można w każdej wypożyczalni sprzętu kajakowego, więc ten element wyposażenia możemy skreślić z naszej listy zakupów. 

> Coś, co odstraszy komary - nie jest tajemnicą, że to właśnie nad wodą (a tym bardziej na wodzie) komarów jest najwięcej i potrafią naprawdę uprzykrzyć życie podczas spływów kajakowych. Jak skutecznie się przed nimi uchronić? Oczywiście możemy postawić na stary dobry spray przeciwko owadom, ale na rynku pojawia się także coraz więcej alternatywnych sposobów na odstraszenie tych niechcianych towarzyszy. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest odzież przeciwko komarom i kleszczom.

- Problem komarów rozwiązuję więc korzystając z odzieży (skarpetki, spodnie, koszula, w zimne dni sweter) wykonanej w technologii, której cechą jest zniechęcanie owadów, nie tylko komarów, do kontaktu z człowiekiem - wskazuje Bartek Szaro.

> Ochrona przed słońcem - podczas spływów kajakowych często jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Bliskość wody może dać nam złudne wrażenie chłodu, jednak zawsze powinniśmy pamiętać o kremie z wysokim filtrem oraz nakryciu głowy. Przydatne mogą okazać się także okulary przeciwsłoneczne. 

> Ochrona przed wodą - spływy kajakowe mają to do siebie, że w czasie ich trwania może być dość… mokro. Dlatego warto porządnie zabezpieczyć przed zamoczeniem wszystkie rzeczy, które naszym zdaniem powinny pozostać suche. Pomogą nam w tym worki wodoszczelne, czyli tzw. drybagi, dzięki którym sprzęt elektroniczny lub ubrania nie zmoczą się w razie wywrotki czy po prostu zalania wodą. Przydatnym gadżetem jest także wodoodporne etui na telefon lub dokumenty. Natomiast jeżeli zależy nam na pełnym komforcie przy wychodzeniu z kajaka do wody, dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w buty wodoodporne. Dzięki takiemu obuwiu zadbamy nie tylko o swoją wygodę, ale również ochronimy się przed ewentualnymi skaleczeniami.

Poza wymienionymi rzeczami nie potrzeba tak naprawdę dużo więcej. Oczywiście jeśli mamy ochotę na samodzielnie przygotowany obiad, warto zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną, a jeżeli zamierzamy spać na łonie natury - przydatny będzie namiot czy np. hamak i tarp oraz śpiwór. Do innych przydatnych elementów wyposażenia należą między innymi: czołówka lub latarka, rękawiczki chroniące przed obtarciami od wiosła (mogą być rowerowe) czy biodegradowalne środki higieny osobistej, jeśli zamierzamy myć się w rzece. 

Warto zwrócić uwagę, że obecnie infrastruktura dla kajakarzy widocznie się rozrasta. Po pierwsze - wypożyczalnie. W pobliżu najpopularniejszych rzek, takich jak Krutynia czy Czarna Hańcza jest ich naprawdę wiele. Co więcej, wypożyczając kajak, często możemy skorzystać także z opcji transportu na miejsce rozpoczęcia spływu i/lub od-bioru kajaka i transportu po jego zakończeniu.

To niezwykle wygodna opcja, która sprawia, że całe przedsięwzięcie jest dla uczestników spływu zupełnie bezproblemowe. Także na Pomorzu turystyka kajakowa staje się coraz bardziej dostępna i komfortowa, o czym wspomina dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej "Kociewie", Piotr Kończewski.

- W wielu gminach powstały nowe obiekty: przenoski, pomosty, przystanie, pola biwakowe a także oznakowanie szlaków kajakowych. Kolejnym krokiem będzie rozwój wypożyczalni kajaków, firm organizujących spływy a także przedsiębiorczości związanej z ruchem turystycznym. To właściwa i pożądana konsekwencja rozwoju infrastruktury - tłumaczy dyrektor.

Zauważalnie rośnie oferta pól namiotowych czy różnego rodzaju miejsc przystankowych wzdłuż rzek. Takich punktów jest po prostu więcej, a te, które już istniały, czę-sto oferują znacznie lepsze warunki niż jeszcze kilka lat temu. I w końcu - sam sprzęt. Obecnie w wielu wypożyczalniach możemy dostać nowe, stabilne i bezpieczne kajaki, które zagwarantują nam komfort i wygodę przez cały czas trwania spływu. To wszystko sprawia, że spływy kajakowe stają się dostępne nie tylko dla doświadczonych koneserów sportów outdoorowych, ale nawet dla rodzin z dziećmi i turystów, którzy dopiero zaczynają odkrywać uroki polskich rzek. 

Jednak czy w tym roku nie jest już za późno na spływ kajakowy?

Po wakacjach jest jeszcze łatwiej o spokój na rzekach i wcale nie tak trudno o ciepłe i pogodne dni. Wolno zmienia się też kolorystyczna szata przyrody, która na jesień dostarcza innych wrażeń niż w lato.

- Pływanie kajakiem to aktywność, którą z odpowiednim przy-gotowaniem można z powodzeniem uprawiać przez cały rok. Ja we wrześniu i październiku mam zaplanowanych przynajmniej 5 spływów kajakowych - mówi Bartek Szaro. - Nie pozostaje więc nic innego niż chwycić za wiosło i ruszyć w drogę! - zachęca.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.