• <
siemens_gamesa_2022

PRS opublikował przepisy klasyfikacji houseboatów

jm

20.10.2021 22:45
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PRS opublikował przepisy klasyfikacji houseboatów

Partnerzy portalu

PRS opublikował przepisy klasyfikacji houseboatów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Polski Rejestr Statków opracował „Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych”. Jest to odpowiedź na obserwowany w ostatnich miesiącach wzrost zainteresowania houseboatami.

Dokument ma na celu zebranie w jednym miejscu przepisów umożliwiających uzyskanie oznaczenia klasy PRS dla jednostki typu houseboat. Dzięki temu zapewniony ma być odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla użytkowania tego typu łodzi.

Uwzględnione w dokumencie przepisy odnoszą się do łodzi mieszkalnych o długości poniżej 24 metrów, zarówno z napędem własnym, jak i bez napędu. Uwzględnione są zarówno houseboaty nowe, jak i zbudowane przed publikacją przepisów.

Łodzie mają zapewnić warunki mieszkalne przynajmniej na okres doby dla maksymalnie 12 osób. Przepisy stanowią, że osoby na pokładzie muszą mieć miejsce do snu i wypoczynku. To sprawia, że wszystkie instalacje wodne, sanitarne i elektryczne na łodzi muszą zapewniać jej autonomiczność podczas żeglugi i postoju.

„Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych” precyzują wszelkie wymogi techniczne dotyczące kadłuba, wyposażenia pokładowego, stateczności niezatapialności, urządzeń maszynowych i elektrycznych, materiałów wykonania, warunków bytowych dla podróżujących, finalnie także szczegółów dotyczących zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej i dokumentacji technicznej.

Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Techniczną PRS. Z treścią „Przepisów klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych” można zapoznać się tutaj.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.