• <
Famor_1100x200_2022

Pracowita zima w CLIMAREM

jm

07.02.2022 10:14 Źródło: CLIMAREM

Partnerzy portalu

Pracowita zima w CLIMAREM - GospodarkaMorska.pl
Fot. CLIMAREM

Dla gdyńskiej firmy CLIMAREM zimowe miesiące były okresem wytężonej pracy i wielu ciekawych projektów.

CLIMAREM produkuje urządzenia ciśnieniowe, wymienniki płaszczowo-rurowe i agregaty chłodnicze dla wielu gałęzi przemysłu ciężkiego – gazownictwa, przemysłu naftowego, chemicznego, papierniczego, energetycznego i wielu innych.

Niemniej wiodącą rolę pełni produkcja wyposażenia dla przemysłu stoczniowego, zarówno dla stoczni, armatorów, jak i wielu kontrahentów z całego świata.

A jakimi projektami może się pochwalić firma CLIMAREM zrealizowanymi w ostatnim czasie dla branży morskiej?

Dla klienta ze Szwecji wyprodukowano w CLIMAREM certyfikowane, wielkogabarytowe zbiorniki do materiałów sypkich przeznaczone na budowane w Holandii cementowce. Aparaty tego typu są wykonywane w przedsiębiorstwie w seriach, a ze względu na ich odbiorowy charakter są budowane pod ścisłą kontrolą Towarzystwa Klasyfikacyjnego LRS.

W przeszłości wykonano w CLIMAREM i dostarczono do Stoczni Crist, na zlecenie norweskiego partnera, ponadgabarytowy zbiornik Bulk Tank, na jednostkę PSV Ulstein Verft. Zbiornik ważył 27 ton, miał 6 metrów średnicy i 5,35 metra wysokości. Odbiór i certyfikację zapewniało towarzystwo morskie ABS.

Gospodarka Morska


CLIMAREM regularnie wykonuje także zadania powierzane przez polskich klientów. W ostatnim czasie jednym z nich była PGZ Stocznia Wojenna, która wyremontowała okręt hydrograficzny ORP Arctowski, wchodzący w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej. CLIMAREM, jako firma specjalizująca się w instalacjach HVAC, zrealizowała na potrzeby przebudowy systemy: wentylacji ogólnookrętowej, wentylacji siłowni, klimatyzacji, wentylacji specjalnej i system ogrzewania. Spółka CLIMAREM po raz kolejny zajmowała się zadaniem kompleksowo – od wykonania projektu technicznego i roboczego, po nadzór autorski i wykonanie dokumentacji zdawczej.

Gospodarka Morska


Agregaty chłodnicze, klimatyzacyjne, centrale klimatyzacyjne oraz instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne wykonywane przez CLIMAREM otrzymał także nowobudowany prom dla operatora BC Ferries, który obsługuje ruch pasażersko-samochodowy na zachodnim wybrzeżu Kanady. Zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., na zamówienie Kanadyjczyków jednostka ma 107 metrów długości, mieści 138 pojazdów i około 600 pasażerów. Jest to nowoczesny prom zasilany dwupaliwowymi silnikami, pracującymi na LNG oraz na paliwie tradycyjnym.

Gospodarka Morska


W 2021 roku zespół CLIMAREM uczestniczył w pracach remontowych na wielu modernizowanych jednostkach. Na statku Orion wykonane zostały prace w mroźniach i chłodniach, remonty chłodziarek i zamrażarek, a także w zakresie remontu sprężarek chłodniczych i wymienników ciepła. Na jednostce Silver Wind przeprowadzono retrofit czynnika chłodniczego. Seaway Phoenix, jednostka do prac off-shorowych, przeszła serwis chillerów, prace montażowe i remontowe w zakresie instalacji klimatyzacji, instalacji wody lodowej, wymienników ciepła i central klimatyzacyjnych, jak również modernizację instalacji chłodniczej, w tym prace w chłodniach prowiantowych i przegląd sprężarek chłodniczych. Firma CLIMAREM przeprowadziła także przegląd chłodni prowiantowej i remont central klimatyzacyjnych na jednostce Oceania, jak również remont klimatyzacji na promie Stena Spirit. Z kolei na nowoczesnej pogłębiarce Willem Van Rubroeck gdański oddział firmy CLIMAREM dokonał modernizacji wentylacji maszynowni i nadbudówki, instalacji chłodniczej lodówek, a także wykonał instalację chłodni prowiantowej.

Jedną z inicjatyw, jaka realizowana jest obecnie w CLIMAREM, są prace nad innowacyjnym, ekologicznym urządzeniem chłodniczym, które znajdzie zastosowanie na statkach i okrętach. Przedsięwzięcie to jest prowadzone w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Innoship”, w którym CLIMAREM bierze udział. W rezultacie powstać mają agregaty chłodnicze i chillery, które są przystosowane do pracy w warunkach morskich. Urządzenia te będą pracować na naturalnych czynnikach chłodniczych o współczynniku GWP mniejszym niż 150 oraz ODP równym 0.

W ramach programu w firmie powstało stanowisko do badań czynników chłodniczych, dzięki któremu CLIMAREM może prowadzić badania nad różnymi koncepcjami agregatów chłodniczych, wykonywać próby, szkolenia, prace optymalizacyjne urządzeń, a także Fabryczne Próby Zdawcze. Firma wzbogaciła się także o nowe stanowisko do prac spawalniczych wymienników płaszczowo-rurowych z rurami i dnami sitowym z tytanu.


Wymienniki te zostały opracowane również w ramach tego samego projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Są to urządzenia przeznaczone do pracy w przemyśle morskim i offshore, a także w aplikacjach lądowych, w związku z czym prototypy zostały certyfikowane przez Jednostkę Notyfikowaną PRS na zgodność z Dyrektywą ciśnieniową 2014/68/EU.Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.