• <

Wynik wyszukiwania - "ogrzewanie" - Wiadomości

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Vard podpisuje umowę na dwa dodatkowe hybrydowe statki operacyjne z Windward Offshore

Zakład specjalizujący się w budowie jednostek morskich dla szeroko pojętego offshore ogłosił podpisanie umowy z Windward Offshore, konsorcjum pod przewodnictwem morskiego oddziału ASSC SeaRenergy Group w Niemczech, na zaprojektowanie i budowę dwóch dodatkowych hybrydowych statków operacyjnych (CSOV). Dzięki tej umowie Windward zrealizuje opcje zawarte w początkowej umowie na dwa statki, podpisanej w październiku 2023 roku.
25.01.2024

European Energy ma swój udział w dekarbonizacji sektora morskiego transportu

Przemysł i branża transportowa to po energetyce dwa obszary, które odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego European Energy angażuje się w produkcję zielonych paliw do napędzanych e-metanolem kontenerowców Maersk. To przełom w myśleniu o realizacji modelu zeroemisyjnej gospodarki.
20.12.2023

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
04.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Geofizyka Toruń S.A. z białym certyfikatem

Rozważne i efektywne korzystanie z energii to nie tylko optymalizacja kosztów, ale również wyraz świadomej troski o środowisko w jakim żyjemy. W Geofizyce Toruń świadomość ta przekłada się na konkretne działania. Jednym z ich wymiernych efektów jest przyznanie Spółce w lutym br. przez Urząd Regulacji Energetyki, świadectwa – tzw. białego certyfikatu – potwierdzającego oszczędność energii wynikającą z przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej.
04.10.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
13.07.2023

Proekologiczne zmiany w OT Port Gdynia

Na terenie OT Port Gdynia została zainstalowana i uruchomiona pierwsza instalacja PV o mocy 50 kW, będąca elementem długofalowej strategii Spółki wprowadzania rozwiązań mających na celu zmniejszanie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko.
06.07.2023

Obajtek: chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii

Chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii. Musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe, powiedział w piątek w programie "Gość Radia Gdańsk" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
19.05.2023

Prezes PKN Orlen: przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG, aby przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki tym fuzjom, koncern może stabilizować sytuację paliwowo-gazowo-energetyczną w kraju.
11.05.2023

Przyspieszyły prace nad rozwojem zielonego wodoru w UE. Ma być masowo stosowanym paliwem w transporcie i przemyśle

Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.
18.04.2023

Nowy rekord dotyczący energii termojądrowej

Naukowcy wytworzyli, po czym utrzymali plazmę wodorową o wysokiej energii przez rekordowy czas ośmiu minut. O osiągnięciu poinformował Instytut Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka (IPP) w Niemczech, w którym znajduje się instalacja.
23.02.2023

Bycie pracodawcą to odpowiedzialność. Tak duża, jak nigdy dotąd

Polski biznes mierzy się z wyzwaniem: galopująca inflacja, drastyczne podwyżki energii, zaburzony łańcuch dostaw z powodów pandemicznych, a z drugiej strony odpowiedzialność pracodawcy, bo w całej tej sytuacji nie można zapominać o zatrudnionych. To prawdziwe wyzwanie, na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy rynek pracy całkowicie się zmienił – mówi Magdalena Zabłocka-Tutka.
02.02.2023

Senatorowie domagają się reformy w US Navy w kontekście służby marynarzy na remontowanych okrętach

Jako właściwie najważniejszy rodzaj sił zbrojnych armii USA, marynarka wojenna znajduje się pod silną presją polityków. Tym razem poruszanym tematem jest służba marynarzy na okrętach przechodzących długie okresy napraw i konserwacji w różnych stoczniach.
11.01.2023

Otwarcie niemieckiego terminalu LNG już niedługo. Przybywa jednostka FSRU

Niemiecka firma energetyczna Uniper potwierdziła 15 grudnia przybycie Höegh Esperanza, wyznaczonego jako FSRU dla terminalu LNG w Wilhelmshaven, którego otwarcie planowane jest na 17 grudnia tego roku.
16.12.2022

Strażnicy miejscy pokazali łódkę, przez którą zdymisjonowano komendanta

W czwartek w Porcie Czerniakowskim strażnicy miejscy zaprezentowali swoją nowa łódź patrolową zakupioną za ponad pół miliona złotych. Przetarg na jej zakup był jednym z powodów zdymisjonowania w maju ówczesnego komendanta straży miejskiej Zbigniewa Leszczyńskiego.
01.12.2022

MKiŚ: pierwszy projekt aktualizacji PEP2040 w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet tygodni

Pierwszy scenariusz aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r (PEP2040) pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy, nawet tygodni - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że już widać zwiększenie produkcji energii z OZE i zmniejszenie roli gazu.
29.11.2022

Miliard euro na pływające terminale LNG we Włoszech

Region administracyjny Emilia-Romania zatwierdził projekt nowego pływającego na Morzu Adriatyckim. Wpisuje się to w szerszy kontekst wysiłków kraju na rzecz zastąpienia malejących dostaw rosyjskiego gazu.
09.11.2022

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

Bułgaria po raz pierwszy otrzymała norweski gaz skroplony. Tankowiec z dostawą przypłynął do greckiego terminala LNG w okolicach Aten. Przywitali go bułgarscy ministrowie transportu i energetyki, Christo Aleksijew i Rosen Christow.
05.11.2022

Poland Boat Show i Warszawski Salon Jachtowy. Airmech zaprasza

3 listopada w Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie rozpoczną się targi Poland Boat Show i Warszawski Salon Jachtowy. Impreza potrwa cztery dni.
26.10.2022

Włocławek. Sprzęt za ponad 1,8 mln zł dla policyjnych wodniaków

Policyjni wodniacy z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, na co dzień patrolujący okolice Wisły i kilka jezior, otrzymali niezwykle przydatny w czasie służby sprzęt. To m.in. łódź motorowodna, dron, quady i rowery elektryczne.
08.10.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Będą dopłaty dla gospodarstw ogrzewanych gazem LPG. Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie [WIDEO]

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych analogiczne do tzw. dodatku węglowego. Świadczenie będzie przysługiwać również tym, którzy korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 147 tys. W ich przypadku jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. – Gospodarstwa domowe, które ogrzewają się LPG, w nadchodzącym sezonie grzewczym nie muszą się martwić o jego dostępność – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż. Ze względu
07.09.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Airmech poszerza działalność o serwis jachtów

Eksperci specjalizujący się w wyposażeniu jachtów, gdańska firma Airmech, stale rozwijają swój biznes. Przy okazji otwarcia serwisu jachtów, właściciel Paweł Pojawa, mówi nam, dlaczego warto robić przeglądy jednostek i na co zwrócić szczególną uwagę.
30.07.2022

Azerbejdżan. Premier Bułgarii Petkow w Baku negocjuje zwiększenie dostaw gazu

Ustępujący premier bułgarskiego rządu Kirił Petkow składa w piątek wizytę w stolicy Azerbejdżanu Baku. Podczas rozmów z prezydentem Ilhamem Alijewem osiągnięto zasadnicze porozumienie dotyczące dodatkowych dostaw gazu dla Bułgarii - przekazały służby prasowe Petkowa.
22.07.2022

Opozycja: dymisja Naimskiego może być efektem jego konfliktu z Obajtkiem

Dymisja Piotra Naimskiego może być efektem jego sprzeciwu wobec fuzji Orlenu i Lotosu oraz konfliktu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem; odwołany minister może też zostać kozłem ofiarnym gigantycznego kryzysu energetycznego - oceniali w środę w Sejmie politycy opozycji.
20.07.2022

Premier: jesienią tego roku otworzymy Baltic Pipe, zgodnie z planem, zgodnie z budżetem

Gazociąg bałtycki Baltic Pipe zaplanowaliśmy do otwarcia jesienią tego roku, i jesienią ten gazociąg otworzymy zgodnie z planem, zgodnie z budżetem – powiedział w poniedziałek w Radiu Koszalin premier Mateusz Morawiecki. Jeszcze w tym roku popłynie do Polski norweski gaz – zapewnił.
18.07.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Francuska Komisja Regulacji Energetyki (CRE) wzywa do budowy terminala LNG

Prezes Komisji Regulacji Energetyki (CRE) Jean-François Carenco wezwał w poniedziałek Francuzów do oszczędzania energii, aby uniknąć przerw w jej dostawach oraz do przyspieszenia budowy terminala LNG w Hawrze na północy kraju.
29.03.2022

Pracowita zima w CLIMAREM

Dla gdyńskiej firmy CLIMAREM zimowe miesiące były okresem wytężonej pracy i wielu ciekawych projektów.
07.02.2022

Chiny liderem morskiej energetyki wiatrowej

Państwo Środka nie przestaje zadziwiać pod względem wdrażania technologii energetycznych. Jak poinformowała chińska agencja energii National Energy Administration, w 2021 roku Chiny przyłączyły do sieci morskie farmy wiatrowe o mocy 16,9 GW, stając się globalnym liderem offshore wind. Gdyby uwzględnić nowe moce w lądowych farmach wiatrowych, to wynik jest jeszcze bardziej imponujący - 47,6 GW.
31.01.2022

Dlaczego urlop na jachcie motorowo-spacerowym to znacznie ciekawsza opcja niż wynajem hotelu?

Odpoczynek na komfortowym jachcie motorowym posiadającym na wyposażeniu wszystko, co potrzebne do wygodnego życia, to przede wszystkim wolność. Dodatkowo takie jachty są bardzo ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa, ponieważ posiadają małe silniki o mocy od 20 KM do 45 KM. Podobnie jak w wypadku wynajmowania kamperów, czarter jachtów motorowych daje przeogromne możliwości eksplorowania wielu atrakcyjnych szlaków wodnych.
17.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
11.10.2021

W portach Szczecin-Świnoujście cztery firmy chcą modernizować infrastrukturę techniczną

Cztery firmy zgłosiły się w przetargu ZMPSiŚ SA na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”. Najdroższa z ofert przekracza 170 mln zł, podczas gdy najtańsza to niecałe 127 mln zł. Przetarg jest w trakcie rozstrzygania.
05.05.2021

Ultranowoczesny norweski statek offshore powstanie w chorwackiej stoczni (foto)

Triumph Subsea Services zawarł niedawno umowę z chorwacką stocznią Brodosplit JSC na budowę uniwersalnych statków do obsługi instalacji offshore i innych systemów podwodnych. Jednostki zostaną zbudowane i wyposażone w całości w należącym do DIV Shipbuilding Group zakładzie Brodosplit w Splicie w Chorwacji. Na razie stoczniowcy z Chorwacji dostali do wykonania jednen statek z serii.
14.02.2021

Wody Polskie interweniują w Szczecinie

Dzisiaj popołudniu odbyło się interwencyjne lodołamanie, którego celem było przywrócenie niezakłóconego dopływu wody do części Elektrociepłowni Pomorzany, która uległa awarii.
09.02.2021

Port Gdańsk pomaga medykom z Pomorza i seniorom (wideo)

Od początku pandemii Port Gdańsk angażuje się w różnego rodzaju akcje mające na celu pomoc w walce z koronawirusem. Beneficjentami pomocy są między innymi placówki medyczne, jak i ratownicy medyczni z regionu Pomorza, a także seniorzy z okolic Nowego Portu i Stogów.
07.02.2021

Winnicki o transformacji energetycznej według PEP2040: nierealna w tak krótkim horyzoncie czasowym

Patrząc na harmonogram wygaszania kopalń i realny plan na budowę elektrowni jądrowej, będziemy mieli ok. 20-letnią lukę, jeśli chodzi o dostawy energii z zasobów krajowych - mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki w piątek, oceniając przyjętą przez rząd "Politykę energetyczną Polski do 2040 r.".
05.02.2021

Lewiatan: transformacja energetyczna może nas kosztować ok. 1,6 bln zł

Transformacja energetyczna będzie wymagała poniesienia ogromnych nakładów inwestycyjnych, których skala w ciągu dwóch dekad może osiągnąć ok. 1,6 bln zł - oceniła Konfederacja Lewiatan.
03.02.2021

PSL o polityce energetycznej do 2040: rząd dalej stawia na sprowadzanie energii z zagranicy

Z Polityki energetycznej Polski do 2040 r. wynika jasno, że rząd nie stawia na odnawialne źródła energii, nie stawia na inwestycje w Polsce, tylko dalej na sprowadzanie energii z zagranicy, w takiej sytuacji nie poprawi się stan środowiska i jakość powietrza - ocenili w środę politycy PSL.
03.02.2021

Prezes PGE: strategia spółki wpisuje się w ambitne cele PEP 2040

Planowany przez PGE rozwój OZE oraz niskoemisyjnych jednostek, jak na przykład kogeneracja w ciepłownictwie wpisują się w ambitne cele, przedstawione w przyjętej przez rząd Polityce energetycznej Polski do 2040 r. - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
02.02.2021

Rząd przyjął we wtorek Politykę energetyczną Polski do 2040 r.

Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. - podało Centrum Informacyjne Rządu. PEP opiera się na trzech głównych filarach - sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza.
02.02.2021

Trwa budowa Morskiego Centrum Nauki

Pomimo mrozów prace na budowie Morskiego Centrum Nauki trwają. Ekipy ERBUDU wspomaga Szczecińska Energetyka Cieplna. SEC zapewnił mobilny punkt dostawy ciepła. To specjalny kontener, w którym powstaje ogrzane powietrze dostarczane do wnętrza budynku MCN. Dzięki temu prace w zamkniętej już części budynku przebiegają bez zakłóceń.
18.01.2021

Rafineria w Gdańsku zabezpieczona na mrozy

Gdy temperatura spada poniżej zera, w rafinerii rozpoczynają się wyzwania. Woda zamarza, zwiększa swoją objętość i wypełnia szczelnie zamknięte przestrzenie, np. rury. W efekcie, może je nawet rozsadzić. Choć zima za oknem nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat, mróz nadal jest poważnym sprawdzianem dla tak dużego zakładu jak rafineria.
18.01.2021

Biopaliwa morskie będą testowane w Centrum Badawczo-Szkoleniowym Alfa Laval

Przemysł morski stara się w szybkim tempie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do 2050 roku. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa Centrum Badawczo-Szkoleniowe Alfa Laval. Przestrzeń testowa o powierzchni 2800 m2 wyposażona pod kątem stosowanych obecnie olejów opałowych i napędowych została przygotowana do ich testowania z użyciem biopaliw. W kolejnych latach centrum będzie gromadziło wiedzę o istotnym znaczeniu dla zapewnienia bezemisyjnej przyszłości.
14.01.2021

Zielony port coraz bliżej. ZMPSiŚ szuka wykonawcy, który zmodernizuje infrastrukturę techniczną

Port Szczecin-Świnoujście poszukuje wykonawcy, który zrealizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”. ZMPSiŚ ogłosił przetarg w tej sprawie i czeka na oferty do 10 lutego br.
11.01.2021

Solidarna Polska: nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla Polski

Drastyczne i nagłe podnoszenie celów redukcji CO2 niesie większe koszty dla polskiej gospodarki i milionów Polaków - napisano w uchwale Zarządu Solidarnej Polski. Ugrupowanie wyraziło dezaprobatę dla uzgodnionego na szczycie UE nowego celu klimatycznego.
13.12.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Porty w Szczecinie i Świnoujściu - imponujące tempo prac poprawiających dostęp kolejowy

Mimo pandemii nie spada tempo prac przy największych w historii robotach budowlanych poprawiających dostęp kolejowy do portów w Szczecinie i Świnoujściu. W sumie ułożono już 21 kilometrów nowych torów: 14 kilometrów w rejonie stacji Szczecin Port Centralny i 7 kilometrów w Świnoujściu.
09.11.2020

Krajowy plan energii i klimatu na lata 2021 – 2030 w ocenie Komisji Europejskiej

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zmianą wielu dyrektyw Polska opracowała wersję roboczą Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021 – 2030 (KPEiK). Następnie w oparciu o otrzymane rekomendacje ze strony Komisji Europejskiej rząd przygotował wersję finalną, która pod koniec 2019 roku została przekazana do Brukseli. W dniu 14.10.2030 roku Komisja Europejska opublikowała ocenę finalnych
03.11.2020

Neutralność klimatyczna wymaga gigantycznych inwestycji. Zielone technologie nie są jeszcze powszechnie dostępne

Osiągnięcie do 2050 roku przez Europę neutralności klimatycznej wymaga gigantycznych inwestycji, zwłaszcza w Polsce, która jest silnie uzależniona od wysokoemisyjnej energetyki – twierdzą eksperci. Siłą naszego kraju w obliczu polityki Zielonego Ładu może być zagospodarowanie branż, w których nie występuje silna konkurencja. Duże szanse upatrywane są w energetyce wodorowej, jednak na razie produkcja tego pierwiastka także jest wysokoemisyjna.
23.10.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

Krytyczny czas dla UE w zakresie działań na rzecz klimatu

Najbliższe miesiące pokażą, czy UE jest gotowa podjąć działania niezbędne do ochrony ludzi w Europie i na całym świecie przed licznymi kryzysami, które stoją przed nią, argumentuje Tara Connolly.
17.09.2020

Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – komentarz eskpercki

Efektywność energetyczna, hasło kompletnie obce naszym politykom. Kupowanie czasu i trwanie w pułapce politycznej. Zaprezentowany w dniu 08.09.2020 przez Ministerstwo Klimatu dokument Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) jako streszczenie ma niejasno określony status. Czy to jest streszczenie poprzedniego dokumentu o tym samy tytule, czy to nowy dokument? Dokonano w nim zmiany części zapisów w stosunku do poprzedniego projektu.
11.09.2020

Pięć tysięcy powodów za Gospodarką Obiegu Zamkniętego w mieście

Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego, to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku", którego partnerem jest firma Fortum wyliczyli, że drobne zmiany nawyków przeciętnej rodziny w Polsce mogą przynieść oszczędności na poziomie nawet 5000 złotych rocznie.
24.08.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC w swoim nowym raporcie wymienia Zatokę Gdańską jako jeden z nadbałtyckich regionów ze sprzyjającymi dla rozwoju przecinkowców warunkami. W najbliższym czasie ich liczba w gdańskich kąpieliskach może się zwiększyć. Odpowiada za to m.in. rosnąca temperatura wody.
13.08.2020

Modernizacja dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu

W Szczecinie i Świnoujściu bez większych utrudnień trwają największe w historii prace budowlane poprawiające dostęp kolejowy do portów. Budowa obejmuje infrastrukturę kolejową stacji Szczecin Port Centralny i Świnoujście oraz terminal kontenerowy Ostrów Grabowski w Porcie Szczecin, a także tory zdawczo-odbiorcze w Porcie Świnoujście.
30.07.2020

Integracja sektorów energii w Polsce | Klucz do neutralności klimatycznej 2050

Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
28.07.2020

Goldman Sachs: czysty wodór może być receptą na prawie połowę emisji

Technologie wodorowe dają szanse na ograniczenie nawet o 45 proc. antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych - szacuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Jak wskazuje, wodór może pomóc zdekarbonizować sektory, w których redukcja emisji jest wyjątkowo trudna.
10.07.2020

Fińskie rozwiązania dla bezpiecznych i czystych statków i portów

Przemysł rejsowy i promowy stoją obecnie w obliczu wielu wyzwań spowodowanych pandemią Covid-19 – między innymi w zakresie odbudowy zaufania społecznego, iż pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie, a statki, porty i terminale pasażerskie są dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane.
29.06.2020

Raport: upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach może dać redukcję emisji CO2 o 68 proc.

Upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach polskiej gospodarki - przemyśle, transporcie, ciepłownictwie czy systemach ogrzewania domów - do 2050 r. może umożliwić redukcję emisji CO2 wobec roku 2020 o około 68 proc. - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
05.06.2020

Port Gdańsk aktywnie wspiera walkę z koronawirusem (foto, wideo)

ZMPG przekazał Państwowej Straży Pożarnej 10 namiotów z pełnym wyposażeniem które pomogą w walce z koronawirusem. Mogą zostać wykorzystane jako tymczasowe izby przyjęć przed szpitalem, który zgłosi taką potrzebę i znacznie usprawnić prace ratowników.
03.04.2020

Koronawirus ogranicza emisje CO2. Kryzys po pandemii może jednak zepchnąć ochronę klimatu na drugi plan

Okazuje się, że pandemia koronawirusa ma pozytywny wpływ na stan środowiska – wskazują ekolodzy. Zamykanie fabryk, ograniczenia w transporcie czy spowolnienie aktywności gospodarczej już przyczyniły się do poprawy jakości powietrza, widocznej nawet na zdjęciach satelitarnych NASA i ESA. Jak podkreśla ekspert SGGW, prof. Zbigniew Karaczun, ta poprawa jest jednak krótkotrwała i nie oznacza systemowej zmiany na lepsze. Z kolei recesja, która nastąpi po okresie pandemii, może skłonić rządy wielu państw do wspierania gospodarki koszte
01.04.2020

Skutek uboczny koronawirusa - spadek emisji CO2

Co łączy Polskę i Chiny? Wyzwania zdrowotne! I nie chodzi jedynie o koronawirusa, ale o wyzwania związane z chorobami spowodowanymi nadmiernymi emisjami CO2. Paradoksalnie obecnie jedno zagrożenie redukuje drugie, na co wskazują dane agencji Bloomberg. Jednak nawet gdyby koronawirus spowodował w Polsce spadki emisji CO2 proporcjonalne do tych w Chinach, to wciąż byłoby za mało, by sprostać ogłoszonemu przez Komisję Europejską projektowi nowego Prawa Klimatycznego. Zakłada ono podniesienie i tak wyśrubowanych celów redukcji emisji
25.03.2020

Ciepłe zimy, rekordowe zapasy i import LNG skutkują niskimi cenami gazu

Ceny gazu na europejskich giełdach od wielu miesięcy pozostają rekordowo niskie. Jako główne przyczyny wskazuje się ciepłe zimy oraz wysokie poziomy zapasów w magazynach i importu taniego LNG. Dodatkowym impulsem ku spadkom stała się epidemia koronawirusa.
23.02.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

Ruszył remont torów w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Ruszyły prace przy modernizacji infrastruktury kolejowej w portach w Szczecinie i Świnoujściu - poinformowały służby prasowe PKP Polskich Linii Kolejowych. Dzięki nim przewóz ładunków będzie krótszy, a po torach przejedzie więcej pociągów.
23.12.2019

BC Ferries zamówiło cztery nowoczesne promy od Damen Shipyards Group

Kanadyjski armator i operator promów BC Ferries, podpisał kontrakt na budowę czterech statków napędzanych elektryczno-hybrydową baterią klasy Island z holenderską Damen Shipyards Group. Zamówione jednostki, zgodnie ze strategią "Clean Futures" firmy, mają wejść do użytku w 2022 roku. Mowa o modelu Damen Road Ferry 8117.
07.11.2019

Darmowy pobyt na prywatnej szwedzkiej wyspie? To możliwe! (foto, wideo)

Praca na prywatnej wyspie w otoczeniu pięknej przyrody i błogiej ciszy? Możliwość zabrania 5 osób a dodatkowo, to wszystko kompletnie za darmo? Tak, to możliwe. Właściciel położonej w pobliżu Sztokholmu sielankowej wyspy zaprasza wszystkich chętnych do swojego raju. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić to być kreatywnym.
20.10.2019

Żywe zasoby mórz i oceanów zagrożone zmianami klimatu

25 września br. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływu zmian klimatycznych na oceany i kriosferę. Raport jest efektem pracy ponad 100 naukowców z 30 krajów, którzy przez ostatnie 2 lata zrewidowali ponad 7 tys. najnowszych naukowych publikacji na powyższy temat
01.10.2019

DSME z kolejnym zamówieniem na gazowce LNG

Południowokoreańskie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zdobyło kolejny kontrakt od Maran Gas Maritime na budowę gazowca LNG.
12.06.2019

Stawki spot LNG z mocnym spadkiem w pierwszym kwartale

Stawki spot LNG zanotowały duże spadek w pierwszym kwartale 2019 roku - donosi jeden z liderów w transporcie tego gazu - Flex LNG.
02.06.2019

Szczecin: Zlot żaglowców z okazji Dni Morza - od 14 do 16 czerwca

Jeden z największych żaglowców świata, hiszpański "Juan Sebastian de Elcano" będzie gościem tegorocznych Dni Morza - Sail Szczecin. Podczas imprezy do szczecińskich nabrzeży w połowie czerwca przybije także ok. 30 innych jednostek.
22.05.2019

Alfa Laval optymalizuje całą linię paliwową, przygotowując się na wyzwania 2020 roku

Alfa Laval posiada wieloletnie doświadczenie w oczyszczaniu paliw żeglugowych, włączając w to nie tylko wirówki do paliwa, ale cały łańcuch rozwiązań od zbiornika osadowego do silnika. W związku ze zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi zawartości siarki w paliwach i odpowiednimi działaniami podejmowanymi przez armatorów w kierunku ich realizacji, Alfa Laval optymalizuje i aktualizuje ofertę w celu sprostania nowym wyzwaniom. Rezultatem będzie lepsza ochrona silnika i większa efektywność energetyczna, pomimo wykorzystania bard
08.05.2019

Port Gdynia zwiększa efektywność obsługi przeładunków kolejowych

Prawie siedem tysięcy metrów torów kolejowych zostanie przebudowanych i zelektryfikowanych w zachodniej części Portu Gdynia. Wartość inwestycji to ponad 65 milionów zł.
05.04.2019

Import LNG w Chinach wciąż rośnie

Chiński import skroplonego gazu ziemnego w dwóch pierwszych miesiącach tego roku wzrósł do rekordowego poziomu, z powodu większego zapotrzebowania na ciepło w domach zimą po zmianie kraju na ogrzewanie gazowe. W tym okresie import LNG wzrósł o 27,8 procent r/r do 12,58 miliona ton.
29.03.2019

Import LNG w Chinach na rekordowym poziomie

Chiński import skroplonego gazu ziemnego w styczniu wzrósł do rekordowego poziomu, z powodu większego zapotrzebowania na ciepło w domach zimą po zmianie kraju na ogrzewanie gazowe. W styczniu import LNG wzrósł o 27,8 procent r/r do 6,58 miliona ton.
25.02.2019

Artykuły z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku – ostateczne ustalenia UE

KE 19 grudnia wydała komunikat prasowy dotyczący pakietu tzw.SUP (single use plastics). Wszystkie trzy zaangażowane instytucje UE osiągnęły finalne porozumienie. Państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy dyrektywy w okresie 2-ch lat od daty wejścia regulacji w życie. W niektórych częściach okres wprowadzenia ograniczeń jest wydłużony.
03.01.2019

KE proponuje strategię klimatyczną – zerowe emisje do 2050 r.

KE przedstawiła w środę długoterminową strategię klimatyczną, przewidującą, że do połowy tego stulecia UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych. Efektem ma być odejście m.in. od węgla w energetyce, a także zmniejszenie importu gazu.
28.11.2018

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej do 2040 r.

60 proc. prądu z węgla w 2030 r. i poniżej 30 proc. w 2040 r., energia jądrowa od 2033 r., gaz jako paliwo przejściowe, rezygnacja z rozbudowy wiatraków na lądzie i budowa ich na morzu - to główne założenia projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.
24.11.2018

Tobiszowski: Będziemy wspierać dyspozycyjne OZE

Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. zakłada wspieranie tych OZE, których rozwój nie zagraża bezpieczeństwo, maksymalnie dyspozycyjnych - oświadczył wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
23.11.2018

Z mazurskich jezior zdjęto oznakowanie szlaków

Z mazurskich jezior zdjęto już boje wyznaczające szlaki dla żeglarzy. Mimo, że w poniedziałek na Mazurach spadł pierwszy śnieg nie brak takich, którzy nadal pływają po jeziorach.
29.10.2018

Elektryczny autobus z Polski wozi pasażerów w szwedzkim porcie w Ystad

Pierwszy w swojej historii elektryczny autobus do obsługi pasażerów dostarczyła spółka Solaris Bus & Coach do szwedzkiego portu w Ystad. Pojazd kursuje pomiędzy terminalem a promami.
12.10.2018

GEFCO zwiększa powierzchnię magazynową

Firma GEFCO Polska otwiera nową lokalizację w Psarach. Biuro oraz magazyn typu cross-dock położone blisko węzła komunikacyjnego na trasie Katowice-Warszawa zastąpią dotychczasowe powierzchnie firmowe zajmowane w Czeladzi. Zmiana wynika z dynamicznego rozwoju oddziału, w tym pozyskania nowych klientów.
07.08.2018

200 tys. żeglarzy odwiedziło Pętlę Żuławską w ubiegłym roku (foto, wideo)

Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podkreślił, że ta sieć szlaków wodnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
15.05.2018

Shell oraz AirFlow Truck Company prezentują ekologiczną i ekonomiczną ciężarówkę Starship

Dział olejowy Shell oraz AirFlow Truck Company podczas festiwalu „Make the Future” zorganizowanego przez Shell w Sonomie (Kalifornia), zaprezentowali samochód ciężarowy charakteryzujący się wyjątkowo niskim zużyciem paliwa. Pojazd nowej generacji o nazwie Starship został zaprojektowany i zbudowany, by wykazać możliwości zmniejszania zapotrzebowania na energię w transporcie towarowym. Współpraca obu firm ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej w skali globalnej.
26.04.2018

Brudziński: Nadrabiamy zaległości w finansowaniu służb mundurowych

Dzięki programowi modernizacji służb mundurowych nadrabiamy wieloletnie zaniedbania - powiedział w piątek w Pile minister SWiA Joachim Brudziński. Szef resortu wziął udział w odprawie z komendantami policji i Państwowej Straży Pożarnej województwa wielkopolskiego.
20.04.2018

PKP PLK podpisały umowę na wymianę 142 rozjazdów

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wymianę 142 rozjazdów na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. Wartość umowy to ponad 127 mln zł netto - poinformowały w poniedziałkowym komunikacie PKP PLK.
05.03.2018

Statek towarowy przekształcony w luksusową łódź mieszkalną (foto)

Belgijski statek towarowy De Novatie zostal zbudowany w 1957 r. Transportował towary do portów na całym świecie, ale teraz pływa wyłącznie wzdłuż kanałów Cas Oorthuyskade w Amsterdamie. Został bowiem przekształcony w luksusowy apartament!
27.02.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

PKP PLK podpisały umowę na wymianę 103 rozjazdów

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały pierwszą umowę na wymianę 103 rozjazdów w sześciu województwach południowej Polski, m.in. na stacjach w Krakowie, Radomiu i Dąbrowie Górniczej. Wartość umowy to ponad 80 mln zł netto - poinformowały PKP PLK w środowym komunikacie.
21.12.2017

Analiza ARP: W listopadzie spadek międzynarodowych indeksów węglowych

Tegoroczny listopad był pierwszym miesiącem spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, po trwającym ponad rok okresie ich systematycznego wzrostu zarówno na rynku Azji-Pacyfiku, jak i rynku Atlantyku - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
19.12.2017

Nowe jednostki pływające i autokar w Morskim Oddziale SG

O trzy nowe jednostki pływające i autokar Scania Touring HD Higer wzbogacił się Morski Oddział Straży Granicznej. Oficjalne wcielenie do służby odbyło się 12 grudnia na terenie Komendy MOSG. W uroczystości wziął udział Arcybiskup Metropolita Gdański gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i przedstawiciele służb mundurowych. Rolę gospodarza pełnił Komendant MOSG kmdr SG dr Piotr Patla.
13.12.2017

PGNiG pozwoli obniżyć samorządom emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 80 proc i zmniejszyć koszty ciepła

PGNiG chce współpracować z samorządami przy budowie lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne, do których docierać będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Spółka zawarła właśnie kontrakt na pierwszą taką inwestycję w Skórczu na Pomorzu. Zasilenie miasta w surowiec sprowadzany poprzez terminal w Świnoujściu przełoży się na niższe koszty ciepła dla mieszkańców oraz zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 80 proc. PGNiG zamierza rozwijać tę linię biznesową i szuka kolejnych klientów, któ
31.10.2017

Budownictwo kontenerowe coraz bardziej popularne

Rocznie w wynajmie znajduje się nawet 70 tys. kontenerów, a sprzedaje się ok. 10 tys. To efekt większego zapotrzebowania na usługi firm budowlanych i przemysłowych. Coraz częściej w tym modelu powstają już nie tylko niewielkie obiekty, ale też tymczasowe dworce, szkoły czy przedszkola. Eksperci zauważają, że przewagami budownictwa kontenerowego są czas wykonania obiektu i dostawy, elastyczność, a przy tym odpowiednie bezpieczeństwo pożarowe i BHP.
10.08.2017

Transoceaniczne bezzałogowe statki mają zacząć pływać w 2035 r.

Transoceaniczne autonomiczne jednostki pływające mają zacząć pływać w 2035 r. – mówi dr Henryk Lasota z Politechniki Gdańskiej. Nowa era przemysłu morskiego wymusiła bowiem przyspieszony rozwój wielu gałęzi elektroniki morskiej. O jej zadaniach na najbliższe lata, zagrożeniach i metodach działania rozmawiali eksperci podczas konferencji MARELDAYS 2017 Dni Elektroniki Morskiej zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Autonomiczne jednostki pływające”.
10.05.2017

W Porcie Gdańsk przybywa zmodernizowanych magazynów i budynków

Nabrzeże Oliwskie, dzięki zakończonemu przed kilkoma tygodniami przedsięwzięciu obejmującemu gruntowną modernizację budynku administracyjnego na Nabrzeżu Oliwskim, zyskał nowoczesną powierzchnię kubaturową z przeznaczeniem na biura dla interesariuszy portu.
19.02.2017

Słoneczny eksperyment Dachser

Dachy naczep to mnóstwo niespożytkowanej przestrzeni. A gdyby tak zainstalować na nich panele fotowoltaiczne i korzystać z pozyskiwanej w ten sposób energii? Dachser we współpracy z Instytutem Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera ISE testuje takie rozwiązanie. Eksperymentalny pojazd z panelami słonecznymi jeździ po ulicach niemieckiego Ulm.
01.02.2017

Waimea Holding rozpoczyna kolejną inwestycję w województwie zachodniopomorskim

Waimea Logistic Park Stargard to centrum logistyczne o łącznej planowanej powierzchni zabudowy ok. 80 000 mkw. W jego skład wejdzie 6 nowoczesnych hal klasy A przeznaczonych pod działalność związaną z magazynowaniem, produkcją oraz z obsługą logistyczną. Oferowane moduły będą spełniały najwyższe standardy i będą przygotowane zgodnie z oczekiwaniami klientów.
18.01.2017

Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach

Można w nich zwiedzać świat bez wychodzenia z domu. To pływające domy z napędem – hit wodnej turystyki. Są ekologiczne, nowoczesne i luksusowe. Dodatkowo ich wyposażenie można dobrać indywidualnie. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach.
17.10.2016

Rurociągi dla Projektu EFRA – umowa z KB Pomorze

Gdańska firma KB Pomorze wykona dla LOTOSU w ramach Projektu EFRA 126 rurociągów między-obiektowych oraz rurociąg gazu ziemnego. 17 sierpnia w siedzibie Grupy LOTOS podpisana została trójstronna umowa między KB Pomorze a Grupą LOTOS i LOTOS Asfalt. Wartość inwestycji – 46,4 mln zł, z czego ok. 34 mln zł to wartość prac wykonanych dla GL, a ok 12 mln – dla LA. To jedna z większych i jedna z ostatnich już umów Projektu EFRA.
22.08.2016

Postępowanie z wodami balastowymi - aspekt prawny

Do spraw, którymi zajmuje się IMO – Międzynarodowa Organizacja Morska (dalej jako IMO) należy między innymi ochrona środowiska morskiego i przeciwdziałanie powstającym zagrożeniom ekologicznym, takim jak zanieczyszczanie środowiska na skutek bieżącej i normalnej eksploatacji statków
13.01.2016

Gigant zasilany LNG oddany do użytku

"Isla Bella" - pierwszy, największy na świecie kontenerowiec zasilny LNG, został oddany do użytku. Armator TOTE Maritime otrzymał jednostkę dwa miesiące przed terminem.
20.10.2015

Zwodowano kontenerowiec zasilany LNG (WIDEO)

W sobotę odbyło się wodowanie drugiego na świecie kontenerowca zasilanego LNG. Do ceremonii doszło w sobotę w stoczni NASSCO w San Diego. Jednostka dostała nazwę The Perla del Caribe (Perła Karaibów) i będzie pływać dla armatora TOTE.
31.08.2015

Gigant zasilany LNG już gotowy do wodowania

Już w sobotę odbędzie się ceremonia chrztu i wodowanie "TOTE 2", drugiego na świecie kontenerowca zasilanego LNG. Na nowych zdjęciach możemy zobaczyć już zainstalowane zielone zbiorniki do przechowywania tego ekologicznego paliwa.
26.08.2015

Wodowanie giganta zasilanego LNG

Ceremonia chrztu i wodowanie "TOTE 2", drugiego na świecie kontenerowca zasilnego LNG, odbędzie się 29 sierpnia w San Diego. Wodowanie pierwszej jednostki tego typu - "Isla Bella"- zgromadziło na uroczystości 3,4 tys. stoczniowców wraz z rodzinami. Obie jednostki są częścią kontraktu z TOTE, liderem branży logistycznej i transportowej. Łączna wartość inwestycji wynosi 350 mln dolarów.
19.08.2015

Urządzenia Alfa Laval na platformie JSD6000

Międzynarodowy dostawca usług dla sektora oil & gas - firma Petrofac - zastosuje pro-ekologiczne systemy Alfa Laval: Alfa Laval PureDry, PureBilge i PureBallast na jednej z najnowocześniejszych, przyjaznych ekologicznie, platformie Petrofac JSD6000.
31.07.2015

Isla Bella pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany LNG

W zeszły weekend w San Diego 3,400 tys stoczniowców wraz z rodzinami uczestniczyło w uroczystości wodowania Isla Belli, pierwszego na świecie kontenerowca zasilanego energią LNG.
20.04.2015

Statki napędzane bio-olejem

Fiński Instytut Ochrony Środowiska (SYKE) zacznie korzystać z bio-oleju produkowanego na potrzeby branży spożywczej do zasilania swojego statku badawczego Aranda.
08.04.2015

Stena Line wspomaga tworzenie inteligentnych miast

Stena Line uruchomiła unikalne na skalę międzynarodową, podłączenie do sieci ciepłowniczej w porcie w Goteborg. Połączenie pozwoli zaoszczędzić 500 ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada ogrzewaniu 260 domów jednorodzinnych. Jest to pierwszy taki zabieg, który pozwala na ogrzewanie statku, pozostającego w regularnej służbie, do sieci ciepłowniczej.
17.12.2014

Gdynia nie pójdzie w ślady Goeteborga. Nie będzie instalacji pozwalającej ogrzewać prom z lądu

Władze Portu Gdynia nie przewidują budowy instalacji pozwalającej na ogrzewanie promów z wykorzystaniem miejskiej instalacji ciepłowniczej. Na takie działanie zdecydowały się niedawno, wspólnie, władze Goeteborga armatora Stena Line.
08.12.2014

Przyszłościowe rozwiązania testowane już dziś przez Stena Line. Promy ogrzewane z lądu

Stena Line nie od dziś stawia na innowacje. Nie inaczej jest tym razem. Należący do armatora statek Stena Danica stał się właśnie pierwszym promem, który może być ogrzewany... z lądu.
02.12.2014

Czyste wody balastowe – rozmowa z Andrzejem Marynowskim i Zdzisławem Studzienieckim, właścicielami firmy Altro Marine

Oczyszczanie wód balastowych ma na celu zapobieganie przemieszczania się drogą morską organizmów żywych między odległymi zakątkami świata. Jest to problemem globalny, uznawany obecnie za jedno z największych morskich zagrożeń ekologicznych, uregulowany od niedawna międzynarodową Konwencją o Kontroli i Postępowaniu z Wodami Balastowymi i Osadami na Statkach - Requirements and Latest Systems of Ballast Water Treatment (BWT). W odpowiednie urządzenia oczyszczające już niebawem wyposażonych będzie dużo więcej jednostek, między innymi
21.11.2014

Nowe usprawnienia w dystrybucji LNG w Europie

Holenderskie firmy Gasunie i Royal Vopak ogłosiły podjęcie decyzji o rozwinięciu infrastruktury i usług związanych z rozładunkiem i załadunkiem LNG w swoim wspólnym przedsiębiorstwie- Gate terminal.
22.07.2014

Polacy chcą pobić światowy rekord żeglugi polarnej

Jacht "Barlovento II", wypłynął w sobotę z gdyńskiej mariny w kierunku Bieguna Północnego. Uczestnikami rejsu jest grupa żeglarzy Sekstant Expedition Team. Polacy chcą pobić rekord świata.
16.06.2014

Alfa Laval - zamówienie na systemy oczyszczania spalin z silników okrętowych

Firma Alfa Laval zdobyła zamówienie na dostawę systemów oczyszczania spalin PureSOx od firmy Finnlines Plc. Ze względu na poufność umowy Alfa Laval nie jest w stanie ujawnić wartości zamówienia.
23.05.2014

Wreszcie skraplanie bezpieczne dla środowiska

Nowe Centrum Badawczo-Szkoleniowe Alfa Laval dla branży morskiej rozpoczęło swoją działalność
01.04.2014

PŻM czeka na gaz z Gazoportu

Statki Polskiej Żeglugi Morskiej nie będą mogły tankować w świnoujskim terminalu LNG. W Polsce jak na razie nie ma firmy, która dostarczałaby paliwo gazowe na statki.
04.02.2014

Firma Alfa Laval wygrała zamówienie na dostawę systemu PureDry do odzysku paliwa na statkach

Firma Alfa Laval – światowy producent i dostawca urządzeń dla technologii wymiany ciepła, oddzielania i przepływów otrzymała pod koniec 2013 roku zamówienie od jednej z globalnych firm armatorskich na dostawę systemu odzysku paliwa PureDry dla 40 statków. Realizacja zamówienia o wartości około 40 milionów koron szwedzkich jest planowana na lata 2014 - 2015.
31.01.2014

Alfa Laval dostarczy wyparownik na platformę wiertniczą

Alfa Laval producent i dostawca urządzeń dla technologii wymiany ciepła, oddzielania i przepływów otrzymała na początku stycznia 2014r zamówienie z koreańskiej firmy Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) na wyparownik wody słodkiej, który będzie pracował na przybrzeżnej platformie wiertniczej na Morzu Północnym.
27.01.2014

La Mare- propaguje żeglugę śródlądową

Od setek lat rzeki były naturalnymi drogami transportu, miejscami krzyżowania się interesów i aktywności zawodowej ludności wszystkich stanów. Obecnie większość kluczowych arterii zarosła, a sam transport śródlądowy od dziesiątek lat odgrywa marginalną rolę w gospodarce kraju. Pomysły bydgoskiej firmy La Mare zmierzają do wypromowania żeglugi rzecznej jako formy spędzania wolnego czasu.
30.07.2013

Siedmiu żeglarzy zamierza opłynąć biegun północny

Był szampan, żeglarze i ich przyjaciele. W sopockiej marinie odbył się chrzest Lady Dany 44, jachtu, którym grupa śmiałków zamierza opłynąć biegun północny.
13.05.2013

Polski statek badawczy OCEANIA powrócił z Arktyki

Statek badawczy sopockiego Instytutu Oceanologii PAN, s/y Oceania wrócił z kolejnej wyprawy w rejon Arktyki europejskiej. W czasie ponad dwumiesięcznego rejsu AREX 2012 zrealizowano badania na otwartym oceanie i w fiordach zachodniego Spitsbergenu.
20.09.2012

Nowa hala produkcyjna Vistal EKO

Vistal EKO Sp. z o.o. może pochwalić się nową halą produkcyjną, która to znajduje się w Gdyni przy ulicy Handlowej 19. Hala o powierzchni 1800 m2 jest w pełni przystosowana do produkcji konstrukcji ze stali kwasoodpornych, aluminium i tytanu.
14.08.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.