• <
gryfia_70lat

Gigant zasilany LNG oddany do użytku

20.10.2015 10:56 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Gigant zasilany LNG oddany do użytku - GospodarkaMorska.pl

"Isla Bella"-  pierwszy największy na świecie kontenerowiec zasilny LNG, został oddany do użytku. Armator TOTE Maritime otrzymał jednostkę dwa miesiące przed terminem.

Wodowanie "Isla Belli" odbyło się w kwietniu b.r. i zgromadziło na uroczystości 3,4 tys. stoczniowców wraz z rodzinami. Z kolei ceremonia chrztu drugiego statku tego typu - "TOTE 2" - miała miejsce w sierpniu. Obie jednostki są częścią kontraktu TOTE, liderem branży logistycznej i transportowej, z General Dynamics NASSCO. Łączna wartość inwestycji wynosi 350 mln dolarów.

Kontenerowce te, znane jako Marlin Class, są największymi suchymi statkami towarowymi pływającymi dzięki energii uzyskanej z gazu ziemnego. Zostały wyposażone w system utylizacji wód balastowych, co czyni je najbardziej ekologicznymi statkami na świecie. Dzięki spalaniu skroplonego gazu ziemnego, zamiast tradycyjnego oleju, okręty staną się bardziej efektywne, będą też powodowały mniejsze zanieczyszczenie.

Matką chrzestną "Isla Belli" jest Sophie Sacco, żona przewodniczącego Międzynarodowej Unii Marynarzy (Seafarers International Union), Michaela Sacco. Statek wyposażony jest w silniki MAN, będzie mógł poruszać się z prędkością do 22 węzłów. "Isla Bella" została zaprojektowna przez Dsec, spółkę z Korei południowej, która wraz ze stocznią NASSCO zajmuje się budową statków handlowych.

Przypomnijmy, że zgodnie z konwencją BWT, do roku 2017 roku wszystkie statki muszą być wyposażone w systemy oczyszczania wód balastowych, uznane przez IMO. Zainstalowanie systemu, w zależności od tonażu jednostki, może kosztować armatora od 400 tys. do 2 mln dolarów. Światowy rynek, gdy chodzi o wartość dostaw i koszty montowania systemów, ocenia się na 30 mld dolarów.

Systemy oczyszczające wody balastowe opierają się na różnych zasadach i sposobach działania. Są to: dezynfekcja preparatami chemicznymi, ulegającymi biodegradacji, ozonowanie, usuwanie tlenu, filtrowanie, napromieniowanie UV (promienie ultrafioletowe, uszkadzające genetycznie mikroorganizmy i zapobiegające ich reprodukcji), generowanie ultradźwięków (drgań o wysokiej częstotliwości, powodujących destrukcję mikrobów), ogrzewanie wód balastowych do temperatury 45 stopni C i pompowanie wód wysokim ciśnieniem i gwałtowne ich rozprężanie. Niektóre systemy stanowią kombinację różnych sposobów neutralizacji wód balastowych, jak napromieniowanie UV i ozonowanie czy filtrowanie i sterylizacja.

Wymiary "Isla Belli"

Długość: 233 m
Szerokość: 32,2 m
Głębokość: 18,3 m
Zanurzenie: 10,5 m
Silnik: MAN 8L70ME-C8.2-GI
Prędkość: do 22 węzłów

 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.