• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

13.08.2020 14:38
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

Partnerzy portalu

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC w swoim nowym raporcie wymienia Zatokę Gdańską jako jeden z nadbałtyckich regionów ze sprzyjającymi dla rozwoju przecinkowców warunkami. W najbliższym czasie ich liczba w gdańskich kąpieliskach może się zwiększyć. Odpowiada za to m.in. rosnąca temperatura wody.

Bałtyk jest generalnie morzem ciepłym o średnim zasoleniu, czyli idealnym środowiskiem dla przecinkowców. Bakterie te  rozmnażają się w temperaturze wody przekraczającej 20 stopni. Ocieplający się klimat wpływa także na ogrzewanie się morza, co skutkuje coraz większą liczbą tych groźnych bakterii.

Przecinkowce mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Kontakt z nimi może powodować ciężkie zakażenia ran, objawy wiążą się z silnym miejscowym bólem, gorączką i dreszczami. U osób które zaraziły się poprzez zjedzenie zainfekowanych owoców morza cierpią także na chorobę żołądkowo-jelitową. Infekcja zwykle leczy się przy pomocy antybiotykami. rozmnażają się w temperaturze wody przekraczającej 20 stopni.

Młodzi i generalnie zdrowi rzadko są diagnozowani na infekcję przecinkowcem - zgodnie z Instytutem Roberta Kocha (RKI). Bakterie zagrażają szczególnie osom starszym i z osłabionym układem odpornościowym. Osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby wątroby lub nowotwór są szczególnie narażone na zarażenie i ciężki przebieg choroby. 

Wśród innych regionów wymienionych przez ECDC jako zagrożone pojawiły się m.in. Kłajpeda, Meklemburgia-Pomorze Przednie, czy Szlezwik-Holsztyn.

TUTAJ możecie znaleźć mapę na bieżąco ukazującą przyrost bakterii.

Gospodarka Morska
Miejsca zagrożone przyrostem bakterii; fot. e3geoportal

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.