• <
escort_980x120_gif_2020

Już 8 nadmorskich kąpielisk nieczynnych!

13.08.2020 13:25 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Już 8 nadmorskich kąpielisk nieczynnych! - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

W czwartek wczesnym popołudniem w ośmiu nadmorskich kąpieliskach w województwie pomorskim kąpiel jest zabroniona z powodu utrzymujących się w wodzie sinic. Niedozwolona jest także kąpiel nad jeziorem Szczytno.

O aktualnym stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.


Z zamieszczonych tam danych wynika, że w czwartek wczesnym popołudniem nieczynnych jest osiem kąpielisk urządzonych nad Zatoką Gdańską. Są to dwa kąpieliska w Gdyni – w Babich Dołach i Redłowie, dwa w Gdańsku – Jelitkowo Klipper i Brzeźno, oba w Stegnie oraz te w Mikoszewie i Jantarze. Zabronione jest też korzystanie z wody w kąpielisku przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym "Rzewnica" nad jeziorem Szczytno. We wszystkich tych miejscach w wodzie zaobserwowano zakwity sinic.

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie http://sk.gis.gov.pl.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. (PAP)

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.