• <
bulk_cargo_port_szczecin

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

gm

04.12.2023 12:40
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Partnerzy portalu

Fot. SeaData

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście. Brak wystarczających opadów deszczu w okresie zimowym dodatkowo pogarsza sytuację, nie przyczyniając się do skutecznego oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń.

Inwersja temperatury, czyli zjawisko atmosferyczne, kiedy to cieplejsze powietrze znajduje się nad chłodniejszym powietrzem przy ziemi, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość powietrza zimą. W normalnych warunkach, powietrze chłodzi się z wysokością, ale podczas inwersji ma miejsce odwrotna sytuacja. W takich warunkach, szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia takie jak PM10 i PM2.5, nie mogą się swobodnie rozprzestrzeniać w górę, ponieważ ciepłe powietrze nad nimi tworzy barierę. Można rozpoznać to zjawisko poprzez obserwację dymów z komina, które w wypadku inwersji rozprzestrzeniają się poziomo. W efekcie zanieczyszczenia gromadzą się blisko powierzchni ziemi. W Trójmieście to zjawisko często wiąże się z określonym wzorcem pogodowym, przynoszącym wiatry wschodnie i południowo-wschodnie, czyste niebo i niskie temperatury.

W świetle zgromadzonych danych, SeaData podkreśla, że zarówno na podstawie własnych pomiarów, jak i danych z stacji WIOŚ, problem zanieczyszczenia powietrza jest poważny i wbrew ogólnemu przekonaniu obejmuje również Trójmiasto. Firma wskazuje  potrzebę podjęcia działań mających na celu złagodzenie tego problemu, poprzez promowanie transportu publicznego oraz eliminację tradycyjnych metod ogrzewania domów. SeaData kontynuuje monitoring i stara się zapewnić bieżące doradztwo w sprawach związanych z jakością powietrza.

Fot. SeaData

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.