• <

Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach
Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach - GospodarkaMorska.pl

Patrycja Cybulska

17.10.2016 Źródło: własne

Można w nich zwiedzać świat bez wychodzenia z domu. To pływające domy z napędem – hit wodnej turystyki. Są ekologiczne, nowoczesne i luksusowe. Dodatkowo ich wyposażenie można dobrać indywidualnie. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach.

– Wewnątrz takiego domu znajdują się dwie sypialnie, dwie łazienki i przestronny salon. Jednostka wyposażona jest we własny silnik, więc można się nią przemieszczać. Punkty sterownicze znajdują się w salonie i na tarasie widokowym pływającego domu – tłumaczy Łukasz Ścibor, prezes Activ Yachts.

Pływające domy z napędem osadzone są na pływakach wyposażonych w zbiorniki wody słodkiej, ścieków i paliwa. Na nich umieszczona jest solidna aluminiowa konstrukcja. Ściany i sufity jednostki są ocieplone, co sprawia, że przyjemnie spędza się na niej czas nawet w chłodne jesienne dni. Dom pływający ma także własne ogrzewanie i kuchnię, w której można przygotować nawet najbardziej wykwintne posiłki. To wszystko sprawia, że taki obiekt jest samowystarczalną jednostką wypoczynkowo-pływającą. Bez konieczności wychodzenia na ląd można na niej spędzić nawet 7 dni.

– To jest bardzo powolna jednostka. Kiedy się jest gdzieś w fajnym miejscu, można się zatrzymać, zarzucić kotwicę, spędzić tam na przykład cały dzień, a później popłynąć dalej – mówi Enoch Witucki, właściciel Activ Group.

Jednostka ma od 9 do 17 m długości oraz 2,85 do 4,7 m szerokości. Może osiągać wysokość nawet do 4 metrów. Moc silnika domu pływającego sięga około 30 KM, a jego wyporność to ponad 9 t. Całkowita powierzchnia tej jednostki to 39,5 m2, z czego pokłady zewnętrzne zajmują 23 m2.

Nie tylko rozrywka

Stocznia, w której powstają pływające domy z napędem, powstała w ramach Projektu Pętla Żuławska.Dzięki niemu ruch żeglarski ma się znacznie zwiększyć.

– Wiemy, że jest zapotrzebowanie na domy pływające w Polsce i zagranicą, dlatego ten projekt świetnie wpisuje się w plany ożywienia Żuław – mówi Ścibor.

Produkt ma trafić na rynki w całej Europie. Cena takiego domu to około 90 000 euro, czyli około 390 000 złotych. Jak mówią przedstawiciele Activ Yachts, to efekt działalności firmy przez ostatnie 4 lata.

Grupa Activ to trzy odrębne spółki działające w różnych obszarach branżowych: w sektorze stoczniowym (Activ Marine Interior), w sektorze jachtowym (Activ Yachts) oraz w sektorze produkcji mebli (Activ Meble). Obecnie firma zatrudnia prawie 200 osób w dwóch lokalizacjach: w głównym zakładzie w Pszczółkach i w zakładzie w Gdańsku, zajmującym się pracami stoczniowymi.

Specyfikacja:

Kadłub:     
- Kolor biały, laminat wykonany ręcznie, dwa pływaki

Pokład:
- Kolor ral, laminat wykonany ręcznie, konstrukcja przekładkowa, 4 knagi cumownicze, relingi trapu dziobowego, reling trapu rufowego, schody z poręczą na górny pokład słoneczny (w sekcji dziobowej i rufowej)

Kabiny, toalety:
- Dwie sypialnie, wybudowa wnętrza z płyty laminowanej, podłoga, tapicerka, komoda, szafa, kanapa rozkładana, okno, drzwi, przeszklone drzwi (otwierane na zewnątrz), dwie toalety, suwane drzwi toalety, toaleta manualna ze zbiornikiem na fekalia, kabina prysznicowa, szafka łazienkowa, umywalka, okno ze szkła otwierane

Mesa, kambuz:
- Wybudowa wnętrza z płyty laminowanej, kambuz typu wyspa, fotele, podwieszona nad wyspą szafka w kambuzie z podświetleniem typu LED, zlewozmywak z kuchenką dwupalnikową (umieszczony na wyspie), miejsce na lodówkę, szafa na naczynia oraz produkty żywnościowe, drzwi przesuwane przeszklone - podwójne z możliwością wyjścia na zewnątrz po prawej burcie, okno panoramiczne ze szkła po lewej burcie, instalacja elektryczna, oświetlenie wnętrza typu LED, rozdzielnia elektryczna 24V DC wyłączniki główne prądu 24V DC, instalacja 230 V AC Podłączenie do sieci lądowej z przewodem 25m, 2 gniazda 230 V (łazienka), 4 gniazda 230 V (sypialnie po jednym podwójnym)

Instalacja wodna:
- Instalacja wody, zbiornik wody pitnej 800 L, zbiornik na fekalia 600 L, 2 pompy zęzowe elektryczne, 2 pompy zęzowe manualne

Parametry:

Długość maksymalna - bez pomostu (LOA): od 9 do 17 m
Szerokość maksymalna (Bmax): od 2,85 do 4,7 m
Wysokość ponad KLW (bez bimini): od 3,7 do 4 m

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.