• <
smartre_2023

Strażnicy miejscy pokazali łódkę, przez którą zdymisjonowano komendanta

jb

01.12.2022 21:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Strażnicy miejscy pokazali łódkę, przez którą zdymisjonowano komendanta

Partnerzy portalu

Strażnicy miejscy pokazali łódkę, przez którą zdymisjonowano komendanta - GospodarkaMorska.pl
Fot. Strazmiejska.waw.pl

W czwartek w Porcie Czerniakowskim strażnicy miejscy zaprezentowali swoją nowa łódź patrolową zakupioną za ponad pół miliona złotych. Przetarg na jej zakup był jednym z powodów zdymisjonowania w maju ówczesnego komendanta straży miejskiej Zbigniewa Leszczyńskiego.

Nową komendant Straży Miejskiej została Magdalena Ejsmont, która w czwartek była obecna na prezentacji nowej motorówki patrolowej.

"Straż Miejska powinna być tam, gdzie potrzebują jej mieszkańcy. Coraz więcej warszawiaków i turystów wybiera Wisłę jako miejsce odpoczynku oraz spotkań towarzyskich. Przybywa atrakcji, plaż po obu stronach rzeki, na wodzie jest coraz więcej jednostek żeglugi rekreacyjnej. Od dzisiaj nad porządkiem i spokojem korzystających z uroku Wisły będziemy mogli czuwać także od strony rzeki" - powiedziała komendant.

Zaznaczyła, że Wisła to także ważny element bezpieczeństwa Warszawy, infrastruktura krytyczna, mosty, ujęcia wody. "Będziemy mogli teraz dużo lepiej to kontrolować. Patrol rzeczny straży miejskiej staje się bardzo ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa miasta" - dodała.

Przypomniała, że od 2007 roku straż miejska realizowała wspólne patrole z komisariatem rzecznym policji.

Na konferencji był też dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Michał Domaradzki, który zaznaczył, że jednym z powodów, żeby wyposażyć straż miejska w specjalistyczny sprzęt jest coraz większe zainteresowanie bulwarami wiślanymi. "Staramy się, żeby co roku bezpieczeństwo korzystających z tych przestrzeni było coraz większe i co roku dokładamy do tego systemu nowe rozwiązania" - powiedział.

"Ta motorówka zostanie właśnie do tego wykorzystana. Ale to również sprzęt, który ma dbać o to, żeby patrol miał szanse nieść pomoc i ratować ludzi" - zaznaczył. Przypomniał, że w tym roku było 12 prób samobójczych na warszawskich mostach. "Kolejny element, do którego ten sprzęt zostanie wykorzystany, to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe miasta. Sprzęt, w który ta łódź jest wyposażona, jest w stanie sprawdzać stan wałów przeciwpowodziowych. A to tylko kilka z przykładów wykorzystania tego sprzętu" - podkreślił.

Nowa motorówka ma 6 metrów, jest wykonana z aluminium. Z tyłu są dwa podesty ratunkowe, które ułatwiają wydobycie z wody, czy to przedmiotów, czy osób. Kabina jest wieloosobowa z własnym ogrzewaniem. Posiada silnik o mocy 150 KM pozwalający rozwinąć prędkość do 24 węzłów. Łódka wyposażona jest w komputer pokładowy z GPS pozwalający na śledzenie i pozycjonowanie łodzi, dwa szperacze o dużej mocy (widzialność do 900 metrów), sonar 3D pozwalający na skanowanie dna oraz kamerę wyposażoną w funkcję termowizji i noktowizora. Funkcjonariusze posiadają odpowiednie uprawnienia.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.