• <

Wodowanie i chrzest ORP Mewa i H-13 Przemko

ew

17.12.2020 11:43 Źródło: PRS

Partnerzy portalu

Wodowanie i chrzest ORP Mewa i H-13 Przemko - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

17 grudnia 2020 na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. uroczyście zwodowano oraz ochrzczono niszczyciel min ORP Mewa oraz holownik H-13 Przemko. Tym samym rozpocznie się etap wyposażania jednostek w urządzenia i systemy okrętowe.

ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które będą służyły w 13. Dywizjonie Trałowców wchodzącym w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Natomiast H-13 Przemko to szósty i tym samym ostatni holownik budowany na zamówienie Marynarki Wojennej RP w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. "Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik".

Podczas uroczystości chrztu i wodowania Prezes PRS S.A. Andrzej Madejski wręczył Prezesowi stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Marcinowi Ryngwelskiemu certyfikaty gotowości do wodowania obu jednostek oraz do prowadzenia dalszych etapów budowy i wyposażenia.

PRS jest czynnym uczestnikiem procesu budowy zarówno serii holowników, jak i niszczycieli min. Zadania są realizowane poprzez placówkę terenową Gdańsk przy wsparciu inspektorów Centrali PRS, którzy zatwierdzają i konsultują projekt na zgodność z przepisami własnymi towarzystwa klasyfikacyjnego, jak i aktualnymi wymogami konwencji MARPOL i SOLAS.

Obecny nadzór nad projektowaniem i budową jednostek dla morskich sił zbrojnych PRS prowadzi w oparciu o umowy zawarte w ramach wieloletniego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Nasze towarzystwo klasyfikacyjne uczestniczy w nadzorze nad budową, prowadzonych uzgodnieniach technicznych, montażu nowoczesnego sprzętu oraz odbiorach sprzętu i materiałów u producentów krajowych i zagranicznych.

Udział w projektach dla Marynarki Wojennej RP pozwala PRS zdobywać cenne doświadczenia i poszerzać nasze kompetencje w dziedzinie budowy jednostek specjalistycznych, jak okręty wojenne. Wykorzystamy je w kolejnych projektach dotyczących obronności RP.


Zdjęcia w galerii: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.