• <

Niski poziom tlenu zbiornikach wodnych może przyspieszyć globalne ocieplenie

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Niski poziom tlenu zbiornikach wodnych może przyspieszyć globalne ocieplenie
Niski poziom tlenu zbiornikach wodnych może przyspieszyć globalne ocieplenie - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

17.12.2020 Źródło: Nauka w Polsce

Niedobór tlenu w jeziorach i innych zbiornikach wodnych znacznie zwiększa wytwarzanie gazów cieplarnianych – informuje pismo “Limnology and Oceanography Letters”.

Dwutlenek węgla (CO2) i metan (CH4) to najważniejsze gazy zawierające węgiel, jakie można znaleźć w ziemskiej atmosferze. Oba znacznie przyczyniają się do efektu cieplarnianego i związanych z nim zmian klimatu, przy czym emisja dwutlenku węgla jest większa, ale metan jest 34 razy silniej działającym gazem cieplarnianym.

Użytkowanie gruntów i zmiany klimatyczne sprawiają, że w wodach dennych jezior i zbiorników wodnych całego świata znacznie spada poziom tlenu. Od dawna wiadomo, że ma to szkodliwy wpływ na ryby i jakość wody, natomiast niewiele wiadomo na temat wpływu niedoboru tlenu na stężenie dwutlenku węgla i metanu, ponieważ naukowcy nie dysponowali danymi empirycznymi w skali całego ekosystemu.

- Odkryliśmy, że niskie poziomy tlenu zwiększają stężenia metanu od 15 do 800 razy w skali całego ekosystemu - powiedziała Alexandria Hounshell, badaczka z tytułem doktora na Wydziale Nauk Biologicznych w Virginia Tech College of Science. - Nasza praca pokazuje, że niskie poziomy tlenu w wodach dennych jezior i zbiorników prawdopodobnie zwiększą potencjał globalnego ocieplenia tych ekosystemów o około rząd wielkości.

Aby określić korelację pomiędzy stężeniami tlenu i metanu, naukowcy badali dwa zbiorniki wodne w okolicach miasta Roanoke. We współpracy z Western Virginia Water Authority, zespół badawczy wykorzystał system natleniania w Falling Creek Reservoir, który pompuje tlen do wód dennych i umożliwia badanie stężenia tlenu w skali całego ekosystemu. Monitorując również Beaverdam Reservoir, zbiornik w górnym biegu rzeki bez systemu natleniania, byli w stanie porównać stężenia gazów cieplarnianych w wodach dennych obu zbiorników. Prowadzili eksperyment przez trzy lata, aby zobaczyć, jak spójne były wyniki na przestrzeni czasu.

- Poziomy metanu były znacznie wyższe, gdy nie było tlenu w wodach dennych tych zbiorników; podczas gdy poziomy dwutlenku węgla były takie same, niezależnie od poziomów tlenu - powiedział Cayelan Carey, profesor nauk biologicznych. - Nasza praca pokazuje, że przy niskim poziomie tlenu, wyższa jest produkcja metanu, co w przyszłości doprowadzi do większego globalnego ocieplenia.

- Byliśmy w stanie zastąpić przestrzeń czasem, ponieważ mamy te dwa zbiorniki, którymi możemy manipulować i kontrastować ze sobą, aby zobaczyć, jak może wyglądać przyszłość, gdy niższe poziomy tlenu w wodach dennych stają się bardziej powszechne. Prawie na pewno zobaczymy, jak te jeziora staną się większymi emiterami metanu wraz ze spadkiem poziomu tlenu. - powiedział Carey.

Wyniki badań sugerują, że zapobieganie występowaniu niskich stężeń tlenu w jeziorach może zapobiec osiągnięciu przez nie punktu krytycznego, gdy stałyby się dużymi producentami metanu. Na przykład zmniejszenie odpływu zanieczyszczeń w rodzaju nawozów sztucznych do jezior i zbiorników może zapobiec wyczerpywaniu się tlenu w ich wodach dennych. Naukowcy kontynuują badania by sprawdzić, jak można wpłynąć na poziom tlenu w zbiornikach wodnych i jakie skutki będzie to miało dla ekosystemu.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.