• <
BOTA_FILM_2021

Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore [wideo]

zc

21.03.2021 22:00 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore [wideo]
Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska

W środę (17 marca) Polski Rejestr Statków (PRS) zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat potencjału i wyzwań stojących przed branżą morską, w zakresie budowy i eksploatacji pierwszych, polskich, morskich farm wiatrowych (MFW). Pretekstem do spotkania był opublikowany przed kilkoma dniami raport, z którym można zapoznać się tutaj.

Tematyka morskich farm wiatrowych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Polskie projekty MFW nabrały szczególnego rozpędu po 22 stycznia br., kiedy to prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
 
 - Polski Rejestr Statków opracował raport pt.: „Operator floty instalacyjnej. Potencjał polskiego przemysłu morskiego na potrzeby morskich farm wiatrowych.” Dzisiaj (17.03) w PRS odbywa się webinarium, w czasie którego prezentujemy nasz raport i dyskutujemy o jego zawartości z branżą morską i energetyczną.– powiedział nam Dariusz Rudziński, Członek Zarządu PRS.

Tematyka raportu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony branży, a wybrana, ze względu na panujące obostrzenia sanitarne, formuła on-line, umożliwiła udział w dyskusji szerokiemu gronu zainteresowanych. Grzegorz Strzelczyk, Prezes Lotos Petrobaltic, tak podsumowuje webinarium polskiego klasyfikatora:

- Bardzo interesujące spotkanie o dużej frekwencji. Niemalże 100 osób wzięło udział w tej dyskusji. Co ciekawe udało się zgromadzić wszystkich reprezentantów stoczni Wybrzeża Gdańskiego: stoczni Crist, Grupy Remontowej, Grupy Baltica. Cieszę się bardzo, że również mogłem wziąć udział w prezentacji raportu Polskiego Rejestru Statku. Wszyscy interesariusze mieli okazję wypowiedzieć się w bardzo żywej i merytorycznej dyskusji. Mam nadzieję, że wnioski z debaty będą zrealizowane i uda się je wprowadzić w życie, z korzyścią dla sektora stoczniowego i całej gospodarki pomorskiej.

Jak potwierdza Dariusz Rudziński, PRS jest gotowy na udział w projekcie budowy polskich MFW, a sam raport uwypukla niezbędne kroki, które należy podjąć w najbliższej przyszłości:

- W raporcie wskazujemy na potrzebę powołania operatora floty instalacyjnej offshore, który będzie mógł świadczyć usługi na rzecz powstających morskich farm wiatrowych. Polski Rejestr Statków jest przygotowany do pełnienia funkcji koordynatora łańcucha dostaw w zakresie logistyki morskiej produkcji statków na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej.

Podczas webinarium zaprezentowano streszczenie i cele raportu. Poruszono zagadnienia m.in. z zakresu: łańcucha dostaw, operatora floty MFW, statków instalacyjnych czy kooperacji. Po cyklu prezentacji odbyła się dyskusja w ramach sesji pytań i odpowiedzi.

Podczas spotkania oprócz autorów raportu i jednocześnie gospodarzy spotkania - Polskiego Rejestru Statków, głos zabrali przedstawiciele: Polish Offshore Wind Energy Society (PTMEW), LOTOS Petrobaltic S.A., CRIST S.A., Remontowej Shipbuilding S.A. oraz Grupy Przemysłowej Baltic.

PRS (Polski Rejestr Statków S.A.) to instytucja prowadząca niezależną działalność rzeczoznawczą na rynku międzynarodowym, która - kierując się interesem publicznym - poprzez formułowanie wymagań, nadzór i wydawanie odpowiednich dokumentów pomaga administracjom państwowym, ubezpieczycielom i swoim klientom zapewnić bezpieczeństwo ludzi, obiektów pływających, lądowych, ładunków i środowiska naturalnego. W tym roku Polski Rejestr Statków obchodzi 85-lecie istnienia.

GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100
Atlas_Copco_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.