• <
smartre_2023

Holownik H-12 Semko przekazany Marynarce Wojennej RP [foto]

19.11.2020 10:20 Źródło: Remontowa Shipbuilding
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Holownik H-12 Semko przekazany Marynarce Wojennej RP [foto]

Partnerzy portalu

Holownik H-12 Semko przekazany Marynarce Wojennej RP [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. Marcin Koszałka

17 listopada, po zakończonych próbach przy współudziale Zamawiającego, został podpisany Protokół Zdawczo-Odbiorczy czwartego z serii sześciu holowników projektu B860, H-12 Semko. Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA opuścił Gdańsk i dopłynął już do Świnoujścia. Ma zostać przekazany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.

Przewodniczącym Komisji Zdawczo-Odbiorczej jest Szef Oddziału Techniki Morskiej Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr Zbigniew Micek, dowódcą jednostki pływającej H-12 Semko został chor. Grzegorz Ciecierski.

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. „Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik”. Realizacja zamówienia dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik.

PRS bierze czynny udział w nadzorze nad budową holowników dla MW. Główne czynności wykonują inspektorzy placówki terenowej Gdańsk, a inspektorzy Centrali PRS zatwierdzają i konsultują projekt pod kątem zgodności z przepisami własnymi towarzystwa klasyfikacyjnego, jak i zgodności ze aktualnymi wymogami konwencji MARPOL i SOLAS.

Obecny nadzór nad projektowaniem i budową jednostek dla Marynarki Wojennej PRS sprawuje na podstawie kontraktów zawieranych w ramach realizacji wieloletniego Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Projekty te to budowa holowników pod kryptonimem „Holownik” oraz serii niszczycieli min z funkcją poszukiwania pod kryptonimem "Kormoran". PRS bierze czynny udział w nadzorze nad budową, uzgodnieniach technicznych, montażu nowoczesnego sprzętu, jak również odbiorach sprzętu i materiału u producentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Od początku tego roku, oprócz H-12 Semko, Remontowa Shipbuilding przekazała już holowniki B860/1 Bolko (styczeń), B860/2 Gniewko (marzec 2020) i 860/3 Mieszko (lipiec 2020). W stoczni rozpoczęły się już próby portowe na piątym holowniku, H-3 Leszko, które potrwają do stycznia 2021 roku. Wodowanie ostatniego holownika, H-13 Przemko nastąpi w grudniu 2020 roku.

zdjęcia: Marcin Koszałka

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.