• <
BOTA_2023

Spektakularna eksplozja meteoru nad oceanem uchwycona na wideo przez statek badawczy

19.11.2020 11:00 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Spektakularna eksplozja meteoru nad oceanem uchwycona na wideo przez statek badawczy

Partnerzy portalu

Spektakularna eksplozja meteoru nad oceanem uchwycona na wideo przez statek badawczy - GospodarkaMorska.pl
fot. CSIRO

Zachwycający materiał filmowy przedstawiający rozpad meteoru nad oceanem został zarejestrowany u południowego wybrzeża Tasmanii przez statek badawczy Investigator, obsługiwany przez australijską krajową agencję naukową CSIRO.

Obraz uchwycony przez kamerę statku na żywo, pokazuje niezwykle jasny meteor przecinający niebo przed statkiem, a następnie rozpadający się nad oceanem.

Meteor został zauważony przez załogę mostka i zgłoszony personelowi naukowemu na pokładzie. Byli zdumieni, gdy odkryli, że zjawisko zostało doskonale uwiecznione przez kamerę statku na żywo, która przesyła obraz na żywo ze statku przez całą dobę.

Kierownik rejsu CSIRO na pokładzie RV Investigator, John Hooper, powiedział, że uchwycenie tego materiału filmowego było łutem szczęścia.

- Meteor przecina niebo bezpośrednio przed statkiem, a następnie rozpada się - oglądanie materiału filmowego było niesamowite i mieliśmy szczęście, że udało nam się to wszystko uchwycić podczas transmisji na żywo ze statku - skomentował Hopper.

Glen Nagle z CSIRO Astronomy and Space Science powiedział, że takie nagrania są zarówno ekscytujące do oglądania, jak i przypominają, że przestrzeń kosmiczna nie jest pusta.

- Ponad 100 ton naturalnych śmieci kosmicznych przedostaje się każdego dnia do atmosfery ziemskiej. Większość z nich pozostaje niewidoczna, ponieważ występuje na niezaludnionym obszarze, takim jak ocean południowy. Kiedy meteor wchodzi w atmosferę ziemską z dużą prędkością, to tarcie skały z atmosferą powoduje jego spalanie, ponieważ ich energia kinetyczna jest przekształcana w inne formy, takie jak ciepło, światło i dźwięk. Wiele meteorów było kiedyś asteroidami podróżującymi w kosmosie po własnej trajektorii. Zmienia się to, gdy przechodzą blisko Ziemi, gdzie może wpływać na nie siła grawitacji. Gdy wchodzą w naszą atmosferę, stają się meteorami - a ich wejście może być wizualnie spektakularne. - powiedział Nagle

Meteor został sfilmowany przez RV Investigator w środę, 18 listopada o godzinie 10:21 UTC, czyli 21:21 czasu AEDT (czasu lokalnego w Hobart na Tasmanii). W czasie przechwytywania obrazu, RV Investigator znajdował się na Morzu Tasmana, około 100 km na południe od wybrzeża Tasmana.

Statek wykonuje mapowanie dna morskiego Huon Marine Park dla Parks Australia, przeprowadza badania oceanograficzne i próby morskie dla różnych urządzeń morskich.

Gospodarka Morska
fot. CSIRO


Dziś rano lokalne media w Hobart zostały zalane doniesieniami o obserwacjach, ale na tym etapie uważa się, że żadne inne zdjęcia nie zostały uchwycone.

- Kamery są wszędzie, w naszych kieszeniach i wokół naszych miast, ale muszą być skierowane we właściwe miejsce we właściwym czasie - RV był w tym miejscu i czasie - powiedział Nagle.

Kamera do transmisji na żywo w RV Investigator przesyła obraz ze statku przez 24 godziny na dobę i można ją znaleźć na stronie internetowej MNF: mnf.csiro.au

RV Investigator jest częścią Marine National Facility, wyspecjalizowanej jednostki badań morskich, finansowanej przez rząd Australii i będącej własnością CSIRO i obsługiwanej przez CSIRO w imieniu kraju.

Gospodarka Morska
Pozycja statku Investigator podczas filmowania meteoru

Dziękujemy za wysłane grafiki.