• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polski Rejestr Statków certyfikuje drony

AK

29.03.2022 23:53

Partnerzy portalu

Polski Rejestr Statków certyfikuje drony - GospodarkaMorska.pl
Fot. PRS

Odpowiadając na potrzeby rosnącego rynku bezzałogowych systemów powietrznych Polski Rejestr Statków S.A. uzyskał, jako pierwsza jednostka w Polsce, akredytację krajowej jednostki akredytującej (PCA) na zgodność z europejskimi przepisami, dotyczącymi dronów przeznaczonych do eksploatacji w kategorii otwartej, w tym rozporządzenia (UE) 2019/945.

Wymagania zawarte w ww. rozporządzeniu regulują zagadnienia związanie z wprowadzeniem do obrotu bezzałogowych systemów powietrznych (BSP), w tym wymagania, jakie muszą spełniać projektanci, producenci, importerzy i dystrybutorzy w celu uzyskania oznaczeń zgodności.

- Przepisy rozporządzenia opisują również typy bezzałogowych systemów powietrznych (BSP), których projektowanie, produkcja a także eksploatacja mogą podlegać ocenie zgodności przez akredytowaną jednostkę, np. PRS. Ponadto określają przepisy dotyczące operatorów BSP z państw trzecich, gdy prowadzą oni operacje BSP, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/947 w ramach jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej - informuje Marcin Wojciechowski, kierownik biura marketingu PRS.

Wszystkich zainteresowanych wprowadzeniem swojego drona na rynek Unii Europejskiej, PRS zachęca do zapoznania się z informacjami na dedykowanej stronie internetowej o BPS oraz do pobrania specjalnego przewodnika dotyczącego zasad oceny zgodności BSP.

Więcej informacji można uzyskać pisząc wiadomość na adres: mailbox@prs.pl.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.