• <
HARTWIG SZCZECIN

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i środowiska morskiego

ac

12.05.2021 10:17 Źródło: inf.prasowa
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Współpraca na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i środowiska morskiego
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i środowiska morskiego  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gospodarka Morska

Współczesny świat stawia szereg wyzwań przed międzynarodową branżą żeglugową. Dotyczą one m.in. konieczności ograniczenia, a w konsekwencji eliminacji emisji gazów cieplarnianych, usankcjonowania w konwencjach międzynarodowych możliwości stosowania technik zdalnych przeglądów bez narażania na pogorszenie wymaganego poziomu bezpieczeństwa, wprowadzania zabezpieczeń przed zagrożeniami cybernetycznymi czy też zagwarantowania ciągłości łańcucha dostaw drogą morską poprzez zapewnienie terminowych wymian załóg statków.

Powyższe wymaga wzmożonego zaangażowania i współpracy różnych stron uczestniczących w światowej gospodarce morskiej, takich jak Administracje morskie, armatorzy, ubezpieczyciele, instytucje finansowe, porty, stocznie, biura projektowe czy towarzystwa klasyfikacyjne.

Wyzwania, które zostały przyjęte w przekonaniu, że poprowadzą świat ku lepszej przyszłości, wymagają od wszystkich zaangażowanych stron determinacji i konsekwencji w działaniu. Zróżnicowane doświadczenia i wysoki poziom wiedzy poszczególnych podmiotów jest niewątpliwie siłą branży. Pogłębienie współpracy przyczyni się do jej wzmocnienia.

Z kolei segmentacja prac nad rozwiązaniami dla dekarbonizacji żeglugi, jej cyfryzacji, wdrażania rozwiązań na rzecz autonomii statków czy technik zdalnych przeglądów może prowadzić do krótkoterminowego i uprzywilejowanego pozycjonowania niektórych propozycji, szkodząc tym samym dążeniu do wypracowania trwałych rozwiązań. Dlatego też tak ważne jest, szczególnie teraz, w dobie podnoszenia się światowej gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, wspólne angażowanie sił i środków.

Z perspektywy Polskiego Rejestru Statków jako towarzystwa klasyfikacyjnego nadrzędnymi wartościami, wokół których ogniskuje się nasze działanie, są bezpieczeństwo, wysoka jakość oraz ochrona środowiska naturalnego. Niezmienność tych celów przy zmieniającej się technice oraz technologii przyczynia się do budowy zaufania i trwałych relacji ze wszystkimi stronami korzystającymi z wyników prac klasyfikatora.

Na rzecz poprawy bezpieczeństwa, jakości i ochrony środowiska naturalnego od wielu dekad pracują eksperci skupieni w towarzystwach klasyfikacyjnych zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Towarzystw Klasyfikacyjnych – IACS. PRS jest jednym z dwunastu członków IACS. Trwająca od przeszło pięćdziesięciu lat współpraca w Stowarzyszeniu pozwoliła zbudować silne forum dbające o jakość światowej żeglugi. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że IACS wypracował pozycję organizacji najwyższego zaufania w szeroko pojętej branży morskiej na całym świecie. Dało temu wyraz memorandum podpisane przez IACS oraz IMO w grudniu 2016 r. W dokumencie tym IACS został określony mianem doradcy technicznego Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Takim tytułem nie może poszczycić się żadna inna organizacja pozarządowa stowarzyszona z IMO.

– Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną, na rzecz której musimy pracować wspólnie jako równi partnerzy. Wszystkich nas ono dotyczy, na szali jest bowiem także bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Potrzebę jego ochrony dostrzega coraz więcej państw i organizacji. Bardziej niż kiedykolwiek musimy o nie zadbać – podkreśla Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A. i równocześnie członek Rady IACS – IACS jest doskonałym forum do dyskusji i koordynacji prac będących odpowiedziami na oczekiwania branży i potrzeby wsparcia innowacji i postępu – dodaje Dariusz Rudziński.


Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.