• <
Famor_1100x200_2022

Pływająca Platforma Dokująca ze Stoczni Safe

25.01.2022 08:55
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pływająca Platforma Dokująca ze Stoczni Safe

Partnerzy portalu

Pływająca Platforma Dokująca ze Stoczni Safe - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W dniu 18 stycznia 2022 r Stocznia Safe i portal GospodarkaMorska.pl zorganizowali konferencję pod hasłem: „Nowe możliwości dla morskiego budownictwa hydrotechnicznego, offshore i przemysłu stoczniowego”, której tematem był projekt budowy „pontono-doku” realizowany przez Safe Co. Ltd. sp. z o. o. Pływająca Platforma Dokująca, roboczo nazywana PPD, będzie wielofunkcyjną jednostką pływającą o szerokim spektrum zastosowania, przeznaczoną dla wielu grup odbiorców.

Na konferencji  zabrał głos m.in. przedstawiciel Polskiego Rejestru Statków S.A., dyrektor Pionu Okrętowego, Grzegorz Pettke, który ocenił projekt PPD.

– Z punktu widzenia uniwersalności koncepcji PPD, należy szczególnie podkreślić elastyczność przejawiającą się nie tylko w bogactwie wariantów zastosowań transportowych (dowolne konfigurowanie przestrzeni ładunkowej), ale również stworzenie szerokiego pola do wdrożenia technik automatycznej kontroli parametrów urządzenia – powiedział Grzegorz Pettke.

CZYTAJ więcej: Stocznia Safe promuje pływającą platformę dokującą. Transport gabarytów nie będzie już udręką [WIDEO]

Ten fakt powoduje, że koncepcja ma przede wszystkim szanse wielokierunkowego rozwoju – może doczekać się wielu wersji dla zastosowań specjalistycznych m.in. dla morskiej energetyki wiatrowej, Marynarki Wojennej), jak i w budownictwie hydrotechnicznym bądź offshore. – Ponadto, rozwój tej koncepcji może dawać możliwość współpracy wielu specjalizacji – od czysto okrętowych, aż po wyrafinowane techniki komputerowe – dodał.

PRS uczestniczy w projekcie Pływającej Platformy Dokującej, w pierwszym etapie  rozpatrując i zatwierdzając dokumentację klasyfikacyjną dla nadania symbolu klasy. Rolą naszego towarzystwa klasyfikacyjnego będzie także nadzór nad budową konstrukcji stalowej pontono-doku, produkcją materiałów i urządzeń, nadzór nad montażem urządzeń oraz udział w próbach. Wynikiem tych działań będzie wystawienie odpowiednich dokumentów i certyfikatów dla dopuszczenia platformy do bezpiecznego użytkowania.

Pływająca Platforma Dokująca to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające transport wielkogabarytowych konstrukcji z lądu na wodę i z wody na ląd, w tym przeładunek na nabrzeżach o niskiej dopuszczalnej obciążalności. Dzięki nośności do 5 tys. t  i zastosowaniu przemyślanego układu konstrukcyjnego jednostka jest przystosowana do transportu ciężkich ładunków gabarytowych (ładunki mogą wykraczać poza obrys jednostki) oraz ciężkich ładunków tocznych oraz może podjąć ładunek (np. statek) na morzu (podpływając pod niego) i dostarczyć go na ląd. Zaletą jej jest też znaczne skrócenie czasu wykonywania operacji dokowania/wydokowania jednostek.

Z kolei zastosowanie platformy PPD w wykonawstwie budowli hydrotechnicznych realizowanych na otwartym morzu, pozwoli na produkcję dużych żelbetowych konstrukcji pływających (np. skrzyń fundamentowych) w warunkach pełnego osłonięcia od falowania, wewnątrz portów, co przekłada się na częściowe uniezależnienie się od warunków pogodowych a zarazem skrócenie czasu realizacji konstrukcji. 

Polski Rejestr Statków bardzo wysoko ceni sobie doświadczenie wynikłe ze współpracy przy tak ciekawym i nieszablonowym przedsięwzięciu.  Parametry techniczne obiektu – jego zasięg (imponujące 200 Mm między portami schronienia, m.in. dzięki dużemu zapasowi stateczności), elastyczność zastosowań, wymogi operacyjne - stanowią dobre przesłanki do uaktualniania i modyfikacji przepisów PRS w kierunku wspomagania kreatywności zarówno zarządzających biznesem, jak i inżynierów projektantów.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33875,00 $ tona -0,07% 19 maj
 Cynk 3647,00 $ tona 0,03% 19 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,67% 19 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.