• <
smartre_2023

IMO wzywa operatorów statków do stosowania bezemisyjnych paliw na wodach Arktyki

01.12.2021 11:41 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore IMO wzywa operatorów statków do stosowania bezemisyjnych paliw na wodach Arktyki

Partnerzy portalu

IMO wzywa operatorów statków do stosowania bezemisyjnych paliw na wodach Arktyki  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Podczas posiedzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wezwano operatorów statków na wodach Arktyki do przejścia na czystsze paliwa, zgodnie z rezolucją przyjętą przez organizację. 

Podczas spalania tradycyjnych paliw (np. olej opałowy) emitowane są cząsteczki sadzy, które pochłaniają światło słoneczne i zatrzymują ciepło w atmosferze, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Jest to szczególny problem w Arktyce, gdzie pył osadza się na lodzie, przez co odbija mniej światła w przestrzeń. Według Clean Arctic Alliance, w latach 2015-2019 emisje atmosferycznej sadzy ze statków wzrosły o 85 proc. na obszarze Arktycki. 

- Gdyby cała żegluga korzystająca obecnie z ciężkich olejów opałowych podczas pobytu w Arktyce przeszła na paliwo destylowane, nastąpiłaby natychmiastowa redukcja emisji sadzy o około 44 proc. - powiedziała Sian Prior z Clean Arctic Alliance. Dodała, że zastosowanie filtrów ograniczyłoby emisję o 90 proc. 

Jak pisze Isabelle Gerretsen na łamach Climate Change News, najbardziej opornymi na apel krajami była Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Rosja. Rezolucję poparły m.in. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Panama. 

Słabe postępy sektora żeglugi podczas COP26

Pomimo rosnących nacisków, w trakcie COP26 poczyniono niewielkie postępy w zakresie dekarbonizacji przemysłu żeglugowego, który emituje około 1 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie. Uzgodnionym w przyjętej rezolucji IMO jest zmniejszenie tej emisji o połowę do 2050 roku.

Kraje rozważały wzmocnienie globalnego celu klimatycznego w celu zmniejszenia emisji z żeglugi, ale odłożyły decyzję do 2023 roku. IMO ma dokonać przeglądu swojej długoterminowej strategii.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.