• <

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi

Partnerzy portalu

Krytyczne spotkanie IMO nie przyspieszyło dekarbonizacji żeglugi - GospodarkaMorska.pl
Fot. IMO

Dalsze rozmowy dotyczące żeglugi zaplanowano na przyszły rok po tym, jak delegaci na spotkaniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej, które miało na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora, nie poczynili postępów.

Sektor, który transportuje około 90 procent światowego handlu i odpowiada za prawie 3 proc. światowych emisji CO2, jest pod presją podjęcia konkretnych działań, między innymi wprowadzenia opłaty węglowej.

Na początku tego miesiąca część państw na szczycie klimatycznym COP 26 przekonywała IMO do przyjęcia celu zerowej emisji do 2050 roku. Jak dotąd, celem IMO jest zmniejszenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych (GHG) ze statków o 50% do 2050 roku. IMO oświadczyło, że poczyniło znaczne postępy w zakresie krótkoterminowych środków redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednak ten harmonogram nie jest postrzegany jako wystarczająco ambitny przez ekologów i szereg 175 krajów członkowskich IMO.

Sekretarz generalny IMO Kitack Lim powiedział w piątek, że „wzmocnienie ambicji” początkowej strategii dotyczącej gazów cieplarnianych „będzie kluczowe”.

Wśród dyskusji, które potrwają do 2022 roku, znajduje się propozycja utworzenia funduszu badawczo-rozwojowego o wartości 5 miliardów dolarów, aby znaleźć odpowiednią technologię, która pomoże w spełnić cele klimatyczne.

Guy Platten, sekretarz generalny stowarzyszenia Międzynarodowej Izby Żeglugi, powiedział, że w tym tygodniu sesja Komitetu ds. Środowiska Morskiego i Ochrony „przepuściła okazję” do opracowania środków redukcji gazów cieplarnianych.

– To prawie tak, jakby COP 26 nigdy się nie wydarzył – podsumował.

Szczyt COP26 również zawiódł, ponieważ nie dostarczył wystarczających deklaracji redukcji emisji ze strony krajów, aby wytyczyć wyraźną ścieżkę do ograniczenia ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Zamiast tego zawarto umowę z prawie 200 krajami reprezentowanymi na imprezie, aby zwiększyć swoje zobowiązania w przyszłym roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.