• <
gryfia_70lat

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

19.07.2021 22:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.  

Polski Rejestr Statków na co dzień pomaga administracji państwowej, ubezpieczycielom i swoim klientom zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i obiektów pływających, lądowych, ładunków i środowiska naturalnego.

Zaczynali w 1936

Długa i ciekawa historia tej instytucji rozpoczęła się w 1936 roku, kiedy do życia powołano Polskie Rejestr Żeglugi Śródlądowej. Do roku 1939 instytucja zajmowała się nadzorem wyłącznie nad barkami i statkami towarowymi, które pływały po polskich rzekach oraz przez Zatokę Gdańską. Dopiero po II wojnie światowej jej nazwę zmieniono na Polski Rejestr Statków. Nowe zadania przydzielone tej instytucji  były związane m.in. z odzyskaniem przez Polskę 500 km wybrzeża morskiego. W roku 1950 pod nadzór PRS-u trafiły pierwsze statki pełnomorskie. 

- W okresie powojennym PRS umacniał swoją pozycję na rynku nadzorów nad budowani i eksploatacją statków. W tym czasie nawiązaliśmy kontakty i współpracowaliśmy ze wszystkimi stoczniami w kraju, m.in. w Trójmieście i Szczecinie - przypominał historię instytucji jej obecny członek zarządu Dariusz Rudziński. 

Jak dodał, już wtedy towarzystwo nawiązało współpracę z większością armatorów, m.in. Polskimi Liniami Oceanicznymi, Polską Żeglugą Morską. Nieco później do życia powołano polsko-chińskie towarzystwo okrętowe Chipolbrok. 

Natomiast dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego zwrócił uwagę na szczególną lokalizację urodzinowej wystawy PRS-u.

- Nie ma pewnie lepszego miejsca by opowiedzieć o tak długiej historii PRS-u - mówił Robert Domżał, dyrektor NMM. - Statek-muzeum Dar Pomorza jest stale pod opieką tej instytucji, podobnie jak Sołdek, nasz drugi piękny tego typu zabytek. Nie jesteśmy armatorem wielu statków, ale te dwa są wybitne.

Podkreślił, że instytucje jak PRS stoją na straży bezpieczeństwa na morzu , setek tysięcy przebytych spokojnie mil morskich przez wiele statków gdyby nie towarzystwo klasyfikacyjne PRS, które od wielu dekad obejmuje je opieką. 

Wyjątkowa wystawa na dostojne urodziny

Ekspozycja nosi tytuł "85 lat na rzecz bezpieczeństwa na morzu i lądzie. Poznaj PRS!". Znajdziemy na niej wiele perełek. Wśród nich są z pewnością stare dokumenty z lat 50. i 60. XX wieku przedstawiające przepisy klasyfikacyjne oraz rejestry statków morskich (z roku 1957 i 1958). Zobaczyć można również przyrządy pomiarowe stosowane przez inspektorów PRS, najważniejsze żaglowce czy ludzi związanych z PRS-em na przestrzeni lat.

Dla bardziej wnikliwych i zainteresowanych długą historią PRS-u są plansze z licznymi informacjami, m.in. na temat początków instytucji, jej rozbudowy.

Zobacz więcej w materiale wideo. 


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.