• <
attis_konferecnja_2024

Azerska spółka naftowa chce rozwijać wiatraki na Morzu Kaspijskim

19.07.2021 22:26 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Azerska spółka naftowa chce rozwijać wiatraki na Morzu Kaspijskim

Partnerzy portalu

Azerska spółka naftowa chce rozwijać wiatraki na Morzu Kaspijskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Azerski koncern SOCAR oraz koncern Technip Energies zawarły porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. 

W ramach umowy firmy energetyczne zobowiązały się do zbadania kierunków zrównoważonego rozwoju w segmencie offshore wind i upstream. Analizie zostaną poddane skuteczne sposoby redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2), poprawy wydajności energetycznej i związanej z tym optymalizacji kosztów działalności. 

Umowa o współpracy obejmuje także ocenę realizacji wspólnego projektu pilotażowego morskiej farmy wiatrowej z technologii floating, czyli pływającej platformy. Przedsięwzięcie przewiduje dostawy energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej na rzecz funkcjonowania platform wiertniczych na Morzu Kaspijskim. Byłby to pierwsza inwestycja w Azerbejdżanie w sektorze offshore wind. 

Platformy z gazu zasilane energią gazową

Obecnie działalność wydobywcza na Morzu Kaspijskim wykorzystuje głównie energię elektryczną wytwarzaną z gazu ziemnego. Jednym z głównych celów projektu pilotażowego jest też określenie perspektyw dla dostaw zrównoważonej energii dla sektora upstream w Azerbejdżanie, zmniejszenia zużycia gazu ziemnego i zwiększenia eksportu tego surowca.

Umowa została podpisana przez Rovnaga Abdullayeva, prezesa SOCAR oraz Marco Villa, prezesa zarządu Technip Italy. Przemawiając podczas ceremonii podpisania umowy, prezes SOCAR powiedział, że efektywność energetyczna jest w centrum zainteresowania wielu firm energetycznych i stanowi ważną część planów strategicznych SOCAR.

- Zgodnie z trendami rozwoju technologii energetycznych już teraz wkraczamy w ten obszar. Naszym celem jest obniżenie kosztów operacyjnych, zwiększenie efektywności energetycznej i zapewnienie trwałości operacji w SOCAR – powiedział Abdullayev. 

W tym roku Technip z powodzeniem zakończył proces modernizacji zakładu SOCAR - Azerkimya, który rozpoczął się jeszcze w 2016 roku. Firma zatrudnia 15 tys. i  świadczy usługi inżynieryjne i budowlane w zakresie LNG (gazu skroplonego), produkcji wodoru, zrównoważonej (zielonej) chemii, biopaliw, dekarbonizacji i innych dziedzin. Nic więc dziwnego, że firma została wybrana przez SOCAR jako partner do budowy morskiej energetyki wiatrowej. Przykładowo inwestor EDP, TechnipFMC i inni partnerzy naukowi połączyli w lipcu siły w projekcie Behyond, aby opracować koncept inzynieryjny i studium wykonalności ekonomicznej dla nowego morskiego systemu produkcji ekologicznego wodoru z udziałem energii wyprodukowanej w morskiej farmie wiatrowej. 


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.