• <
mewo_2022

Specjaliści offshore wind nie będą musieli ubiegać się o wizy do Wielkiej Brytanii

14.07.2021 15:45 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Specjaliści offshore wind nie będą musieli ubiegać się o wizy do Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

Specjaliści offshore wind nie będą musieli ubiegać się o wizy do Wielkiej Brytanii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rząd Wielkiej Brytanii przedłużył okres, w którym pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej obowiązuje zwolnienie z wiz pracowniczych. Duże niedobory specjalistów w tym sektorze były głównym powodem decyzji odnośnie wydłużenia takiego rozwiązania o rok. 

O ile takie rozwiązanie z pewnością przysłuży się rozwojowi projektów morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, to sam pomysł zniesienia wiz jest krytykowany przez brytyjskich polityków i branżę.  

Karl Turner, poseł Partii Pracy z okręgu Hull East, wskazał, że decyzja jest „kolejnym ciosem dla brytyjskich marynarzy”. Poinformował, że sektor morskiej energetyki wiatrowej to rozwijająca się branża i ważne jest, aby brytyjscy marynarze i pracownicy morscy mogli uczciwie konkurować o te miejsca pracy.

– Mamy dużą liczbę marynarzy w moim okręgu wyborczym Hull Eats, którzy nie są w stanie konkurować o te miejsca pracy z powodu niesprawiedliwego wycięcia ich ze strony zagranicznych marynarzy spoza UE, którym płaci się znacznie niższe stawki. Rząd musi natychmiast zakończyć to i dać naszym wykwalifikowanym brytyjskim marynarzom możliwość konkurowania o te miejsca pracy – zaapelował polityk. 

Zwolnienie z wiz zachęca inwestorów do angażowania taniej siły roboczej

Zwolnienie z wiz było wcześniej krytykowane przez związki zawodowe, które twierdzą, że to zabiera pracę brytyjskim marynarzom i pozwala operatorom farm wiatrowych na zatrudnianie taniej zagranicznej siły roboczej, która często przebywa na morzu przez 12 godzin lub więcej dziennie i zarabia mniej niż wynosi brytyjska płaca minimalna – niektórzy pracują za mniej niż 4 funty za godzinę. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało również skrytykowane za wywołanie zamieszania, ponieważ operatorom farm wiatrowych doradzono w styczniu 2021 roku, aby rozpoczęli przygotowywanie swoich pracowników do bardziej rygorystycznych przepisów imigracyjnych.  

Ekspert ds. imigracji i wiz, Yash Dubal, dyrektor AY & J Solicitors, cytowany przez Euerporter.co, mówi, że jego klienci byli sfrustrowani wprowadzonym w ostatniej chwili charakterem zmian.

– Wiele osób zainwestowało czas i zasoby w przygotowanie alternatywnych rozwiązań w celu zaspokojenia ich potrzeb kadrowych, motywowane uzasadnioną obawą, że program bezwizowy zakończy się 1 lipca. Umowy pracownicze nie zostały odnowione. Są teraz sfrustrowani. Decyzja o przedłużeniu zwolnienia podkreśla również problem dotkliwych niedoborów pracowników w branży, który jest prawdziwy i cały czas istnieje – powiedział Dubal. 

Koncesja Offshore Wind Workers' Concession (OWWC) zwalnia pracowników spoza Wielkiej Brytanii pracujących przy morskich projektach wiatrowych na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii z konieczności uzyskania brytyjskiej wizy pracowniczej. Ta opcja miała wygasnąć 1 lipca. Ale 2 lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało zawiadomienie o przedłużeniu programu o kolejny rok. W oświadczeniu stwierdzono, że koncesja „nie podlega przepisom imigracyjnym” i dotyczy pracowników „niezbędnych do budowy i utrzymania farm wiatrowych na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii”. Program bezwizowy rozpoczął się w 2017 roku i był kilkakrotnie przedłużany. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.