• <
mewo_2022

Offshore wind i CCUS – jak połączyć dwie technologie na jednym obszarze morskim?

10.07.2021 17:35 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Offshore wind i CCUS – jak połączyć dwie technologie na jednym obszarze morskim?

Partnerzy portalu

Offshore wind i CCUS – jak połączyć dwie technologie na jednym obszarze morskim? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Wielka Brytania debatuje nad kwestią wyzwania związanego z połączeniem offshore wind i CCUS na tym samym obszarze morskim. W tym celu powołała Offshore Wind and CCUS Co-location Forum, które określi kluczowe rozwiązania.

The Crown Estate, instytucja zarządzająca majątkiem Brytyjskiej Korony, poinformowała o utworzeniu forum ekspertów, które określi kluczowe wyzwania i możliwości związane z połączeniem na tym samym obszarze infrastruktury morskiej energetyki wiatrowej oraz Carbon Capture Usage and Storage (CCUS), a także rozwiązań, które pomogą wdrożyć te połączenie. 

Zgodnie z radą Komitetu ds. Zmian Klimatu (IPCC), zarówno morska energetyka wiatrowa, jak i CCUS mają do odegrania znaczącą rolę, pomagając Wielkiej Brytanii osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Ponieważ odpowiednia przestrzeń na dnie morskim jest ograniczona, a rozwój tych dwóch technologii jest niezbędny, aby osiągnąć cel neutralności, przewiduje się, że pojawi się kilka obszarów, które będą wymagały budowy różnego rodzaju infrastruktury w tym samym miejscu. 

Forum skupia branżę morskiej energetyki wiatrowej i CCUS, w tym Oil&Gas Authority (OGA), Carbon Capture and Storage Association (CCSA) i Renewable UK, a także rząd i Crown Estate Scotland. Nowy organ zapewni strategiczną koordynację badań i działań oraz pomoże zmaksymalizować potencjał dna morskiego dla rozwoju technologii energetycznych. 

Forum odpowiedzią na raport

Forum powstało w odpowiedzi na rekomendacje wskazanych w opracowaniu „CCUS &Offshore Wind Overla pStudy”, w którym zbadano ryzyka mogące wynikać z rozwoju projektów offshore wind i CCUS w podobnych lokalizacjach. Głównym zaleceniem raportu jest utworzenie organu nadzorczego koordynującego przyszłą rozwój w tym obszarze. Badanie sfinansował The Crown Estate przy wsparciu Crown Estate Scotland i OGA i zostało przeprowadzone przez Offshore Renewable Energy Catapult (ORE) wraz z Net Zero Technology Center (dawniej OGTC).

Huub den Rooijen, dyrektor zarządzający Marine w The Crown Estate, podkreślił, że technologie odnawialne na morzu i składowanie dwutlenku węgla mają do odegrania kluczową rolę w osiągnięcia celu neutralności energetycznej. Z kolei Scott Robertson, dyrektor ds. operacyjnych w Oil&Gas Authority (OGA) powiedział, że Szelf Kontynentalny Wielkiej Brytanii przyniósł państwu ogromną wartość w ciągu ostatnich 50 lat i będzie coraz bardziej zatłoczonym miejscem w miarę postępów transformacji energetycznej.

Pierwszym zadaniem Forum będzie zdefiniowanie i ukształtowanie działań skoncentrowanych na rozwiązywaniu problemów technicznych, operacyjnych i regulacyjnych w obszarze offshore wind i CCUS. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.