• <
mewo_2022

Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA]

05.07.2021 23:26 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Anna Konopka

Podczas spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich w Bydgoszczy przedstawiciele firm z różnych części Pomorza dyskutowali o przyszłości polskiej branży offshore. Rozmowy dotyczyły głównie tego, jakie są szanse i perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorców na to by stać się częścią lokalnego łańcucha dostaw, tzw. local contentu. 

Szereg obaw, problemów prawnych i czasowych przedstawili szefowie firm należących do powstałego w 2019 roku Polskiego Forum Technologii Morskich. Główne z nich dotyczyły tego, że rozmowy na temat polskich morskich farm wiatrowych toczą się jedynie formalnie, a przedsiębiorcy otrzymują puste deklaracje.  

Tort do podziału. Czy polskie firmy chociaż go spróbują?

- Przed nami olbrzymi kawałek gospodarczego tortu do podziału, jednak jak na razie nie mamy szansy nawet go spróbować, włączyć się w cały proces - mówi Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich podkreślając, że dostawcy spoza UE nie przestrzegają zasad rynkowej konkurencji. - W ten sposób są w stanie „wykosić” polskie firmy, które są zmuszone do przestrzegania warunków jednakowej konkurencji.

CZYTAJ również: Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Prelegenci zwracali uwagę, że warunki konkurencji muszą być równe dla wszystkich. Duże doświadczenie w zakresie jednostek obsługujących platformy wiertnicze i platformy związane z siłowniami wiatrowymi, ma bydgoska firma Promap.

- Powstający program budowy pól wiatrowych na Bałtyku jest szansą dla takich firm jak nasza. Przed nami okazja wejścia na rynek do nowo budowanych jednostek służących do postawienia, jak i obsługi siłowni - zauważa Przemysław Hoffmann, prezes firmy Promap, która specjalizuje się w produkcji okien i iluminatorów okrętowych, w tym jachtowych. 

Promap w ofercie ma szeroką gamę produktów offshore’owych. W rozwoju offshore’u widzi możliwość na poszerzenie swojej działalności.

Polski "local content" to fikcja?

O prawnych aspektach związanych z rozwijającą się branżą morską mówił Mateusz Romowicz, prezes Kancelarii Legal Marine.

- W kontekście polskiego offshore’u, który właściwie ma dopiero powstać, wciąż brakuje i definicji, i rozumienia wielopłaszczyznowości tego problemu - przestrzega Mateusz Romowicz. 

CZYTAJ też: MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Wskazał, że brakuje regulacji w kontekście budowy i obsługi polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku. 

- Uważam, że jeśli nie zrównamy „local contentu” z polskim bezpieczeństwem energetycznym, może się okazać, że on zostanie po prostu pominięty - dodaje prawnik. 

 W grupie siła. Cel to zadbać o polski interes

- Powstaliśmy jako odpowiedź na zapotrzebowanie firm związanych z technologiami morskimi i szeroko rozumianym przemysłem stoczniowym. Troszczymy się o to, by ich głos był również słyszalny – przypomina w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl prezes Jerzy Czuczman.

Ideą „Forum” jest reprezentacja środowiska morskiego i jego bolączek. 

- Trzeba pamiętać, że przemysł stoczniowy dzieli się na trzy segmenty: związany ze Skarbem Państwa (poniżej 10 proc. przychodów), Grupą Remontową (kilkanaście proc.) oraz trzeci, który nie ma swojej reprezentacji, to grupa niezrzeszona stanowiąca ponad 70 proc. - wylicza prezes Czuczman. - Powstaliśmy więc po to by dać głos środowiska w wypowiedziach publicznych.

Na początku działalności Polskiego Forum Technologii Morskich firm zrzeszonych było 16 firm.  - A dziś jest ich już 56. Kolejne firmy, które chcą dołączyć do naszej organizacji czekają w kolejce – podsumowuje prezes Czuczman. 

Przypomnijmy, że portal GospodarkaMorska.pl jest założycielem i członkiem Polskiego Forum Technologii Morskich. 

- Kolejne bardzo ważne spotkanie za nami. Tym razem kluczowe było pokazanie „local contentu” przez pryzmat firm nie tylko zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości Bałtyku, ale i tych spoza Pomorza, które są ważnym uczestnikiem w łańcuchu dostaw dla branży offshore - podkreśla Mateusz Kowalewski, wydawca portalu GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym.

Po zakończeniu debaty odbyło się zwiedzanie firmy Promap, na której terenie odbyło się spotkanie. Następnie goście "Forum" mieli okazję wziąć udział w spacerze po centrum Bydgoszczy. Wydarzenie zakończyła uroczysta kolacja z koncertem. 

Więcej w materiale wideo.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.