• <

Wynik wyszukiwania - " polski offshore" - Wiadomości

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o ener
07.05.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

LOTOS Petrobaltic zamawia statek CTV

LOTOS Petrobaltic SA, spółka z Grupy ORLEN, podpisała kontrakt na budowę statku Crew Transfer Vessel (CTV) StratCat 27. Umowa została zawarta ze Strategic Marine, stocznią z Singapuru, która specjalizuje się w budowie statków dla przemysłu offshore. Odbiór jednostki planowany jest latem bieżącego roku, z dostawą do Europy na początku września 2024.
21.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Zamknięto wstępny etap projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

Biuro Seatech Engineering ogłosiło zamknięcie wstępnego etapu projektowania pierwszej polskiej jednostki CTV do obsługi elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
28.02.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Baltic Power: morska energetyka wiatrowa będzie bezpieczna dla pracowników i środowiska

Czołowi polscy deweloperzy z branży morskiej energetyki wiatrowej podpisali 21 listopada, w trakcie konferencji Offshore Wind Poland 2023, list intencyjny dotyczący zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa pracy oraz ochrony środowiska naturalnego w branży offshore. „Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnie kluczowe” - mówi Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
22.11.2023

Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.
19.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel I: polskie stocznie z zamówieniami i niespełnionymi obietnicami, ale bez kadr [RELACJA]

Konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl już za nami. Po raz trzeci reprezentanci branży morskiej popłynęli wspólnie promem Nova Star, by rozmawiać o problemach, jakie spotykają sektor, ale też o ich rozwiązaniach.
28.09.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

Wiceprezes Equinora: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinora jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 r. firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak.
29.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Politechnika Gdańska razem z PGE Baltica wykształcą kadry dla polskiego offshore

PGE Baltica została partnerem strategicznym VI edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
13.12.2022

Orlen Neptun na Offshore Wind Poland 2022. Port będzie gotowy

Choć żadnych wiatraków na Bałtyku jeszcze nie ma, to w kwestii zaawansowania projektów na czoło wysforował się Orlen Neptun.
04.12.2022

Niedoceniony Bałtyk – eksperci wyliczyli nowy potencjał dla morskich farm wiatrowych

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie w 2026 roku. Tak dynamicznie rozwijającej się technologii OZE w Polsce jeszcze nie było. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 11 GW do 2040 roku, jednak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało te plany i na nowo oszacowało potencjał Bałtyku dla MEW, który jest znaczniej większy.
10.11.2022

PGE Baltica chce stworzyć w Ustce okno na polski offshore [WIDEO]

Grupa PGE wybuduje swoją bazę serwisową dla projektów offshore w porcie w Ustce. Powstanie tu także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Inwestycja powstanie na liczącym 3 hektary terenie po byłej przetwórni rybnej.
19.10.2022

Szczecin i Świnoujście będą mekką polskiego offshore. Komentarz PSEW

Grupa Orlen wspólnie z Northland Power podpisała umowę o współpracy przy budowie portu instalacyjnego w Świnoujściu, a duńska firma Vestas otworzy długo wyczekiwaną fabrykę elementów turbin w Szczecinie. Tym samym zachodniopomorskie stało się polskim liderem rozwoju morskich farm wiatrowych, które zrewolucjonizują transformację energetyczną naszego kraju. Gigantyczne inwestycje Orlen i Vestas , będą impulsem dla rozwoju całego regionu, ale to też gigantyczna szansa dla lokalnego łańcucha dostaw – podkreślają eksperci z Polskiego
14.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

[WIDEO] EDF Renewables jest w stu procentach przygotowany do drugiej fazy pozwoleń lokalizacyjnych

EDF Renewables przystąpiła do konkursu o polski offshore. Z 11 dostępnych lokalizacji w drugiej fazie pozwoleń lokalizacyjnych grupa złożyła samodzielnie 10 wniosków. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska i Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Floating Offshore Wind, EDF Renouvelables opowiedziały o planach francuskiej firmy na rozbudowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
11.07.2022

Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Pływającą morską farmę wiatrową buduje się prawie w całości w stoczni, aby następnie przeholować ją na odpowiednią lokalizację. Jeśli polskie stocznie mają w tym zakresie być konkurencyjne względem zagranicznych stoczni, to powinny otrzymać wsparcie rządowe – mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Consulting.
07.07.2022

Polski offshore wind – na szerokich wodach zielonej transformacji

Morska energetyka wiatrowa to dziś dynamicznie rozwijający się sektor w Polsce. Przyczyni się ona nie tylko do produkcji przystępnej cenowo zielonej energii i dekarbonizacji gospodarki, która będzie wywierała pozytywny wpływ na środowisko, lecz także do budowania niezależności energetycznej naszego kraju, tworzenia się nowych miejsc pracy, rozwoju lokalnego oraz wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorców i całej gospodarki.
28.06.2022

Po linie na szczyt turbiny

Go Ropes założyli Łukasz Łabędź, Mateusz Archacki i Mateusz Wiszniewski. Pomimo tego, że firma rozpoczęła działalność tuż przed pandemicznym lockdownem, w tej chwili jest czwarta w Polsce pod względem ilości wydawanych certyfikatów (1Q2022). Jak zgodnie podkreślają właściciele, ich przewagą nad konkurencją jest znajomość branży wiatrowej od podszewki.
23.06.2022

Shell dołącza do wyścigu o polski offshore

Amber Baltic Wind Ltd, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.
13.06.2022

"Polska morska energetyka wiatrowa a rozwiązywanie ewentualnych sporów" – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Panie mecenasie, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia wygląda na to, że polski offshore wind przyspiesza. Jak według pana to wygląda legislacyjnie?
07.06.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

Port Władysławowo. Port otwarty na nowe wyzwania

W swojej historii Szkuner i Port Władysławowo przechodzili okresy dużej aktywności inwestycyjnej i okresy stabilizacji. Tą historię zatrzymaną w obrazach możemy dziś zobaczyć na falochronie portu we Władysławowie. Jest ona wkomponowana w szereg obrazów z historii Polski Morskiej i historii współczesnej. Autorami muralu są Milana Chyżawska i Denis Chyżawski, artyści plastycy których prace zdobią budynki, mieszkania oraz lokale.
01.11.2021

Nowy Ład może zablokować rozwój MEW w Polsce na lata [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
15.10.2021

Baltic Diving Solutions: „Budowaliśmy offshore na świecie, teraz współtworzymy go w Polsce” [ROZMOWA]

Rozmowa o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, współpracy biznesu z nauką i kadrach potrzebnych do budowy i obsługi farm z Krzysztofem Stopierzyńskim, szefem firmy Baltic Diving Solutions.
14.10.2021

BP rozważa wejście w polski offshore, oczekuje jasnych regulacji

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów BP – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
09.09.2021

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
06.07.2021

Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich w Bydgoszczy przedstawiciele firm z różnych części Pomorza dyskutowali o przyszłości polskiej branży offshore. Rozmowy dotyczyły głównie tego, jakie są szanse i perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorców na to by stać się częścią lokalnego łańcucha dostaw, tzw. local contentu.
05.07.2021

Śmigielski: Polski offshore wind nie powstanie bez portów, ale czy skorzystają polskie porty? [WYWIAD]

Transformacja energetyczna Polski zwróciła się w kierunku Morza Bałtyckiego – na jego wodach powstaną morskie farmy wiatrowe. Na znaczeniu zyskała branża morska. Mamy ambicje, by zbudować własny port instalacyjny oraz porty serwisowe. O ile Polska jest na dobrej drodze do rozwoju offshore wind, to pojawia się dużo niewiadomych dotyczących infrastruktury portowej. Rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
21.06.2021

Lokalny przemysł ważnym elementem decyzji Orsted o wejściu w polski offshore

Elementem, którzy przyczynił się do decyzji o wejściu na polski rynek jest silny sektor przemysłowy - powiedział PAP wiceprezes Orsted Offshore Rasmus Errboe. Duński Orsted będzie partnerem PGE przy budowie i eksploatacji dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
14.02.2021

„Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej” podpisana

„Polska zainicjowała wspólny projekt zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. Dziś, wspólnie z Komisją Europejską oraz ministrami z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji podpisaliśmy „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, która inauguruje ścisłą współpracę krajów naszego regionu” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji „Pomeranian Offshore Wind Conference”. Wydarzenie, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, odbyło się 30 września
30.09.2020

Rola polskich portów w rozwoju morskich farm wiatrowych

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomóc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki, przede wszystkim sektora stoczniowego. Projekt inwestycyjny obliczony został na 100–120 mld zł a rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do krajowych firm i dostawców. O rolę polskich portów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapytaliśm
19.05.2020

Budowa polskich farm wiatrowych na Bałtyku - oczekiwany impuls dla branży morskiej w czasie kryzysu

Perspektywa budowy morskich farm wiatrowych zyskuje dodatkowe znaczenia w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Oprócz oczywistych argumentów, które stoją za realizacją tych projektów, pojawiają się zupełnie nowe, ponieważ to właśnie polski offshore może być nowym impulsem, a nawet ratunkiem dla wielu firm z branży morskiej w czasach globalnej bessy.
13.05.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.