• <
mewo_2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

08.04.2022 12:59
Strona główna Energetyka Morska, Offshore 25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

Partnerzy portalu

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie? - GospodarkaMorska.pl
Projekt siedziby Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Źródło: plus3-architekci

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.

Zdjęciem okazałego kutra pochwalił się na swoich mediach społecznościowych wykonawca, firma Budomex z Trójmiasta. Poniżej udostępniamy galerię zdjęć z placu budowy powstającego właśnie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

Cała inwestycja warta jest ok. 40 milionów złotych. Czterokondygnacyjny budynek, którego punktem centralnym będzie kuter, powstaje w pobliżu ujścia do morza rzeki Łeby.

Nadmorska siedziba

Projekt siedziby ma nawiązywać do morskiego krajobrazu.

– Nowoczesna architektura budynku doskonale wkomponuje się w nadmorskie otoczenie oraz idealnie wpisze się w planowany charakter instytucji. Frontowa falująca fasada, zaprojektowana z wysokogatunkowego drewna odpornego na surowe warunki klimatyczne, swoją formą nawiązywać będzie do konaru wyrzuconego na brzeg, a także kadłubów łodzi, statków oraz nadmorskich wydm i fal. Morskiego charakteru dodadzą pionowo rozpięte liny, nawiązujące do starych konopnych lin portowych, zamocowane na elewacji od strony morza – podaje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Od historii żeglugi po farmy wiatrowe

Wystawa stała przeprowadzi widza przez setki lat historii polskiej żeglugi. Ekspozycja dotknie też tematu polskiej energetyki wiatrowej na morzu. Będzie to makieta prezentująca przemysł offshore w skali 1:200. Zawrzeć ma wszystkie wątki związane z budową farm wiatrowych na Bałtyku, od badań hydrologicznych i archeologicznych, przez grafiki porównujące wielkość turbin do gdańskich zabytków, aż po ciekawie zaprojektowane multimedia.

– Architekci umieścili je w modelu gondoli wieży wiatrowej. Przewidzieli ponadto stanowisko do samodzielnego składania modeli wież wiatrowych oraz stanowisko na którym zwiedzający uruchamia ruchami ciała modele wirników wież wiatrowych – przekazał Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zielona architektura

Władze muzeum podkreślają, że ekologiczne rozwiązania będą włączone w architekturę siedziby. Mają to być biwalentne pompy ciepła w oparciu o gruntowy wymiennik ciepła – około 30 sond pionowych – i instalacje fotowoltaiczne o mocy 50kW. Parametry będą stale monitorowane przez System Zarządzania Energią (tzw. BEMS). Ma to znacząco obniżyć koszty eksploatacji budynku.  

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego w Łebie będzie oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego z siedzibą w Gdańsku. Plac budowy został przekazany jesienią 2020 roku, kamień węgielny wmurowano w maju 2021 roku. Budowa ma zakończyć się z końcem 2023 roku. Muzeum ma nadzieję sfinalizować prace nad wykonaniem wystawy w 2024 roku.

– Dokładny termin otwarcia budynku wraz z wystawą określimy po uzyskaniu finansowania wykonania wystawy – oświadczył Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM.

Fot. plus3-architekci

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.