25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
Zdjęciem okazałego kutra pochwalił się na swoich mediach społecznościowych wykonawca, firma Budomex z Trójmiasta. Poniżej udostępniamy galerię zdjęć z placu budowy powstającego właśnie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
Cała inwestycja warta jest ok. 40 milionów złotych. Czterokondygnacyjny budynek, którego punktem centralnym będzie kuter, powstaje w pobliżu ujścia do morza rzeki Łeby.
Nadmorska siedziba
Projekt siedziby ma nawiązywać do morskiego krajobrazu.
– Nowoczesna architektura budynku doskonale wkomponuje się w nadmorskie otoczenie oraz idealnie wpisze się w planowany charakter instytucji. Frontowa falująca fasada, zaprojektowana z wysokogatunkowego drewna odpornego na surowe warunki klimatyczne, swoją formą nawiązywać będzie do konaru wyrzuconego na brzeg, a także kadłubów łodzi, statków oraz nadmorskich wydm i fal. Morskiego charakteru dodadzą pionowo rozpięte liny, nawiązujące do starych konopnych lin portowych, zamocowane na elewacji od strony morza – podaje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Od historii żeglugi po farmy wiatrowe
Wystawa stała przeprowadzi widza przez setki lat historii polskiej żeglugi. Ekspozycja dotknie też tematu polskiej energetyki wiatrowej na morzu. Będzie to makieta prezentująca przemysł offshore w skali 1:200. Zawrzeć ma wszystkie wątki związane z budową farm wiatrowych na Bałtyku, od badań hydrologicznych i archeologicznych, przez grafiki porównujące wielkość turbin do gdańskich zabytków, aż po ciekawie zaprojektowane multimedia.
– Architekci umieścili je w modelu gondoli wieży wiatrowej. Przewidzieli ponadto stanowisko do samodzielnego składania modeli wież wiatrowych oraz stanowisko na którym zwiedzający uruchamia ruchami ciała modele wirników wież wiatrowych – przekazał Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Zielona architektura
Władze muzeum podkreślają, że ekologiczne rozwiązania będą włączone w architekturę siedziby. Mają to być biwalentne pompy ciepła w oparciu o gruntowy wymiennik ciepła – około 30 sond pionowych – i instalacje fotowoltaiczne o mocy 50kW. Parametry będą stale monitorowane przez System Zarządzania Energią (tzw. BEMS). Ma to znacząco obniżyć koszty eksploatacji budynku.
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego w Łebie będzie oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego z siedzibą w Gdańsku. Plac budowy został przekazany jesienią 2020 roku, kamień węgielny wmurowano w maju 2021 roku. Budowa ma zakończyć się z końcem 2023 roku. Muzeum ma nadzieję sfinalizować prace nad wykonaniem wystawy w 2024 roku.
– Dokładny termin otwarcia budynku wraz z wystawą określimy po uzyskaniu finansowania wykonania wystawy – oświadczył Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM.
Fot. plus3-architekci
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind