• <
mewo_2022

Shell dołącza do wyścigu o polski offshore

gm

13.06.2022 17:35
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Shell dołącza do wyścigu o polski offshore

Partnerzy portalu

Shell dołącza do wyścigu o polski offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. Shell

Amber Baltic Wind Ltd, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Shell podpisał również porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którego celem jest zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw w kontekście budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. W ramach porozumienia sektorowego branża zobowiązała się do utworzenia bezpośrednio lub pośrednio do 2040 roku nawet 60 tys. miejsc pracy w polskiej energetyce wiatrowej.

– Shell jest partnerem energetycznym Polski od 30 lat i niezmiennie chcemy wspierać Polskę w budowie bezpieczniejszego i zrównoważonego systemu energetycznego. Morska energetyka wiatrowa, która ma szansę stać się fundamentem polskiej transformacji i niezależności energetycznej, jest ważną częścią planów Shell dotyczących rozwoju naszej działalności w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych i wsparcia dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki. Podpisując porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zobowiązaliśmy się również do wspierania lokalnych społeczności i polskich firm, pomagając tworzyć nowe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji i rozwijać lokalne łańcuchy dostaw – mówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.

Shell dołączył do branży energetyki wiatrowej ponad 20 lat temu. Obecnie portfolio firmy obejmuje morskie farmy wiatrowe w eksploatacji, budowie i w fazie rozwoju o łącznej mocy około 21 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Shell zamierza również współpracować z klientami, rządem i inwestorami, aby włączyć energię z morskich farm wiatrowych w szersze działania dekarbonizacyjne, prowadzone w różnych sektorach gospodarki.

Obecnie Shell eksploatuje morskie farmy wiatrowe o mocy 844 MW, kolejne 3,5 GW jest w budowie. Firma posiada także projekty w fazie rozwoju o łącznej mocy 16,7 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Plany Shell dotyczące budowy morskich elektrowni wiatrowych obejmują zarówno konwencjonalne elektrownie wiatrowe o fundamentach przytwierdzonych do dna, jak i farmy pływające, a także instalacje do wytwarzania wodoru z energii wiatrowej oraz projekty łączące technologię morskiej energii wiatrowej z pływającymi instalacjami fotowoltaicznymi i magazynami energii.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.