• <

Wynik wyszukiwania - "Jerzy Czuczman" - Wiadomości

Stoczniowcy wyróżnieni przez marszałka za wkład w rozwój województwa pomorskiego

22 marca w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Gospodarcza z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego, podczas której wyróżniono postaci szczególnie zasłużone dla rozwoju gospodarczego regionu. Wśród uhonorowanych przez marszałka znaleźli się przedstawiciele przemysłu stoczniowego – Jerzy Czuczman i Ireneusz Ćwirko.
27.03.2024

Morska Liga Golfa Postołowo 2023 za nami

Po kolejnym wspaniałym sezonie zakończyły się rozgrywki Morskiej Ligi Golfa Postołowo 2023. Turniej odbywał się w bardzo miłej i sportowej atmosferze oraz cieszył się dużą popularnością.
10.10.2023

Nowy zarząd Polskiego Forum Technologii Morskich

W związku z przejściem na emeryturę Jerzego Czuczmana, dotychczasowego prezesa Zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich został powołany nowy zarząd, który oficjalnie zaczął sprawować swoją funkcję od 1 lipca 2023.
05.07.2023

Forum Wizja Rozwoju. Wielkie stocznie – czy to możliwe i potrzebne?

Podczas drugiego dnia tegorocznego Forum Wizja Rozwoju rozstrząsano, czy możliwe jest odbudowanie dużych stoczni w Polsce.
20.06.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Bezpieczeństwo Państwa, a prawo własności

Chyba dla każdego jest oczywistym, że bezpieczeństwo państwa musi mieć priorytet nawet w stosunku do tzw. „świętego prawa własności”. Powstaje jednak pytanie o adekwatność podejmowanych środków w zakresie bezpieczeństwa państwa w stosunku do zakresu naruszania prawa własności i w konsekwencji oczywistych strat jakie może ponieść nie tylko właściciel.
08.01.2023

Razem robimy biznes. Świąteczne spotkanie członków PFTM [WIDEO]

Dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rozwoju na przyszły rok – o tym dyskutowali podczas branżowej konferencji członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców reprezentujących sektor gospodarki morskiej. Okazją do kolejnego spotkania było także otwarcie nowej siedziby firmy Hydromech, której powstanie jest owocem kontaktów biznesowych nawiązanych w PFTM. Hydromech był współgospodarzem grudniowego spotkania Forum.
20.12.2022

Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu

Cała gospodarka zmaga się z rosnącą inflacją i kosztami. Na alarm biją też stocznie, którym niektóre koszty nośników energii wzrosły nawet o ponad 800 procent. Przedstawiciele mówią wprost – branża może się załamać.
05.12.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries.
10.10.2022

Golfiści zakończyli sezon w Postołowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Finał Morskiej Ligi Golfa za nami. Laureatów tegorocznego sezonu poznaliśmy w niedzielę (25 września) w Postołowie. Tego dnia odbyły się również ostatnie rozgrywki.
28.09.2022

Wzrost cen nośników energii. PFTM apeluje do Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego

Jako organizacja pracodawców działająca na rzecz rozwoju sektora stoczniowego w Polsce, Polskie Forum Technologii Morskich zwróciło uwagę na problem wzrostu cen nośników energii, który będzie dotyczyć w szczególności stoczni nowo budujących i związanych z nimi firm. Adresatem listu jest Zespół Trójstronny ds. Przemysłu Stoczniowego, który reprezentuje rząd, związki zawodowe i pracodawcy.
14.09.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 20 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W kolejnej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
01.09.2022

Nowości w Polskim Forum Technologii Morskich [ZDJĘCIA]

W czwartek 26 maja 2022 roku odbyło się walne zgromadzenie Polskiego Forum Technologii Morskich. Podczas spotkania wybrano skład Rady Związku drugiej kadencji oraz określono najbliższe plany działalności.
02.06.2022

Morska Liga Golfa powróciła. Sezon w Postołowie już otwarty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po dwóch latach powróciły rozgrywki Morskiej Ligii Golfa, która gromadzi pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny sportowej. Na otwarciu sezonu w Postołowie była również GospodarkaMorska.pl z kamerą.
18.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2022 w Norwegii – "nowe otwarcie" po pandemii

Po prawie trzech latach przerwy w Oslo ponownie odbyły się targi Nor-Shipping – największe w Norwegii wydarzenie dla przemysłu morskiego i oceanicznego - i jedno z kilku wiodących na świecie. Podczas czterech dni targowych 4-7 kwietnia tegoroczne targi w Lillestrøm koło Oslo przyciągnęły w sumie 18 000 odwiedzających, a hale wystawowe i sale konferencyjne tętniły energią i rozmowami o nowych możliwościach biznesowych. Nie zabrakło też polskich firm.
12.04.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
22.11.2021

Eleship coraz bliżej komercjalizacji swojego oprogramowania. Czas na opinie branży [WIDEO]

System ELRoute 2.0 to propozycja gdańskiej firmy Eleship, który ma ułatwić pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu procesem okablowania statków. Zapytaliśmy przedstawicieli towarzystw kwalifikacyjnych, czy widzą miejsce na branżowym rynku na tak nowatorskie oprogramowanie.
08.11.2021

Dyskusje o morzu na morzu. Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwszy Rejs z GospodarkaMorska.pl przeszedł do historii. W spotkaniu branży, któremu towarzyszyły emocjonujące debaty nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że toczyło się na... promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Konferencja na morzu miała miejsce w dniach 25-27 października i rozpoczęła się po wypłynięciu z Terminala Promowego Westerplatte Portu Gdańsk do szwedzkiego Nynäshamn.
29.10.2021

Zakończenie konkursu Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich" - znamy laureatów

Od 21 lipca do 19 września trwało głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i rekordową ilością głosów w drugiej odsłonie plebiscytu wyłoniono dwóch laureatów. Nagrodę, której uroczyste wręczenie odbędzie się 26 października podczas gali konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl" otrzymają biuro projektowe StoGda oraz stocznia Safe Co LTD.
08.10.2021

Tunel pomiędzy Danią a Niemcami. Crist stworzy jednostkę do budowy najdłuższego tunelu zatapianego na świecie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stocznia Crist z Gdyni będzie miała udział w budowie najdłuższego tunelu zatapianego na świecie. Mowa o 18-kilometrowym podmorskim tunelu pomiędzy Danią a Niemcami. Projekt przewiduje powstanie autostrady i linii kolejowej.
16.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci: nie jesteśmy gotowi na MFW

Podczas panelu poświęconemu uwarunkowaniom prawnym zaangażowania portów w sektor morskich farm wiatrowych na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie, eksperci zwracali uwagę, że brakuje nam odpowiednich regulacji.
16.09.2021

Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 19 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W drugiej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
21.07.2021

Polskie Forum Technologii Morskich, czyli o szansach i zagrożeniach dla polskiego offshore i „local content” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich w Bydgoszczy przedstawiciele firm z różnych części Pomorza dyskutowali o przyszłości polskiej branży offshore. Rozmowy dotyczyły głównie tego, jakie są szanse i perspektywy dla małych i średnich przedsiębiorców na to by stać się częścią lokalnego łańcucha dostaw, tzw. local contentu.
05.07.2021

Porozumienie sektorowe - Offshore Wind Sector Deal

Tym co mocno interesuje przedsiębiorców jest oczywiście maksymalizacja udziału lokalnych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. A wszystko to na potrzeby realizacji i obsługi morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Doprecyzowania wymaga jednak rozumienie terminu „lokalny przedsiębiorca”, które w obecnej wersji definiuje przedsiębiorców posiadających siedzibę i prowadzących działalność produkcyjną lub usługową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
15.06.2021

Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość i odbudowa przemysłu stoczniowego [HARMONOGRAM]

Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość polskiej gospodarki morskiej i odbudowa przemysłu stoczniowego. Wydarzenia w ramach Forum, na które serdecznie zapraszamy, będzie można oglądać na radiogdansk.pl lub słuchać w Radiu Gdańsk. Transmisja będzie prowadzona też na kanale facebookowym Radia Gdańsk, na koncie youtube oraz DAB+.
09.06.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Na deskach projektantów Polskiego Forum Technologii Morskich

Pierwsze w tym roku spotkanie Członków Polskiego Forum Technologii Morskich, ze względu na panujące obostrzenia, odbyło się w formie telekonferencji. Inicjatywa spotkania wypłynęła od biur projektowych zrzeszonych w PFTM, które łącznie stanowią prawdopodobnie największy potencjał projektowy w Polsce i jeden z największych w Europie, w sektorze technologii morskich.
23.02.2021

Polskie Forum Tecnologii Morskich - Razem Zrobimy Biznes

Mijają 2 lata od powołania do życia Związku Pracodawców Polskie Forum Technologii Morskich. PFTM ma siedzibę w Gdyni i podobnie jak Gdynia powstało z marzeń, a dokładnie z marzeń przedsiębiorców o stworzeniu własnej reprezentacji.
08.02.2021

Krótkie podsumowanie - przemysł stoczniowy w Polsce w 2019 roku

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni ze względu na epidemię COVID-19 nie odbyło się i zostało przełożone na rok przyszły.
18.12.2020

Latarnia Gospodarki Morskiej dla stoczni Crist! Polskie firmy będą ważnym graczem przy budowie wiatraków na Bałtyku?

Nagroda specjalna Latarnia Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich dla CRIST S.A.! "Wyróżnienie to jest pewnym pomysłem, żeby pokazać, że przemysł technologii morskich w Polsce istnieje i jest silny a jednocześnie wskazać tych, którzy są liderami i potrafią przy okazji napędzać zlecenia dla innych" -mówił dziś Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.
16.12.2020

Krajowy Plan Odbudowy może wspierać rozwoju przemysłu stoczniowego w Polsce

Komisja Europejska pracuje na programem znanym pod nazwą Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), służącym odbudowie gospodarek europejskich dotkniętych kryzysem na skutek pandemii COVID-19.
08.12.2020

Grupa Inicjatywna Statki Autonomiczne

GISA jest nieformalną inicjatywą pod patronatem Polskiego Forum Technologii Morskich w celu współpracy Zainteresowanych tematyką statków i jednostek autonomicznych w zakresie wymiany informacji.
22.10.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Postępowanie układowe Stoczni Nauta - czy grozi nam upadłość firm stoczniowych Trójmiasta?

Przedsiębiorstwa branży stoczniowej zelektryzowała wiadomość o możliwości przyspieszonego postępowania układowego Stoczni Remontowej NAUTA w Gdyni. Głos w sprawie zabiera Polskie Forum Technologii Morskich oraz Zarząd Stoczni Remontowej Nauta.
10.08.2020

III Forum Wizja Rozwoju o gospodarce morskiej

Sztandarowym blokiem tematycznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będzie szeroko pojęta gospodarka morska. W dniach 24-25 sierpień 2020 w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte grono wybitnych ekspertów weźmie udział w dyskusjach poruszających zagadnienia związane z rozwojem polskich portów, potencjałem morskich autostrad oraz perspektywami przemysłu stoczniowego.
23.06.2020

Już dziś o 17:00 WEBINAR „Statki autonomiczne – przyszłość daleka czy bliska? Możliwości techniczne, a uwarunkowania prawne.”

17 czerwca o godzinie 17 obędzie się WEBINAR pt. „Statki autonomiczne – przyszłość daleka czy bliska? Możliwości techniczne, a uwarunkowania prawne.” Organizatorami spotkania online jest Polskie Forum Technologii Morskich, portal Gospodarkamorska.pl, kancelaria prawna Legal Consulting Mateusz Romowicz oraz Akademia Morska w Szczecinie. Udział w Webinarze jest bezpłatny. Zarejestruj się już teraz.
17.06.2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020 na najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w ubiegłym roku akademickim odbył się 4 czerwca br. Zwyczajowo, od kilku już lat, finały odbywały się na przełomie marca i kwietnia w Audytorium Profesora Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej z udziałem zgromadzonej w Audytorium publiczności. Jednak w tym roku ze względu na epidemię postanowiono przesunąć ten termin. Pomimo to nadal nie było możliwości
08.06.2020

Webinar: Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jako szansa dla polskiej gospodarki

Morska energetyka wiatrowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki światowej. Inwestycje dokonywane w tym kierunku mogą być bardzo skuteczną odpowiedzią również na wyzwania stojące przed polską energetyką.
13.05.2020

Spotkanie KORAB: „Przemysł Stoczniowy w Polsce przed wystąpieniem pandemii COVID-19”

Zapraszamy do udziału webinarze Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB. Już 7 maja o godzinie 17:00, wszyscy członkowie i sympatycy "Korabia" będą mieli okazję wysłuchać specjalnego referatu: "Przemysł Stoczniowy w Polsce przed wystąpieniem pandemii COVID-19".
05.05.2020

Pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej młodzi okrętowcy prezentowali swoje osiągnięcia

W czasach konieczności zachowania dystansu społecznego zorganizowana została, po raz pierwszy w Europie, międzynarodowa konferencja młodych naukowców i inżynierów aktywnych w sektorze technologii morskich „KORAB CEMT Young 2020”. Generalnym patronem medialnym konferencji była GospodarkaMorska.pl
28.04.2020

Europejska Konferencja Transportu Wodnego

W piątek, 29 listopada w Brukseli odbyła się konferencja organizowana przez WATERBORNE TP. Dotyczyła transportu wodnego i wyzwań związanych z jego transformacją do poziomu zeroemisyjnego.
12.12.2019

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy PSSE i Polskim Forum Technologii Morskich (wideo)

6 listopada miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim Forum Technologii Morskich, a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ze strony Polskiego Forum Technologii Morskich porozumienie podpisał Prezes Zarządu pan Jerzy Czuczman, ze strony PSSE: pan Prezes Zarządu Przemysła Sztandera oraz pan Wiceprezes Zarządu Paweł Lulewicz.
06.11.2019

Polskie Forum Technologii Morskich uruchomiło pilotażowy program pod tytułem „Co wiemy o gospodarce morskiej. Porozmawiajmy”

Program adresowany jest do młodzieży, aby już od najmłodszych lat kształtować świadomość możliwości jakie stwarza gospodarka morska, z którą jesteśmy mocno związani miejscem zamieszkania.
23.10.2019

Otwarcie Ocynkowni Północ Gillmet (wideo)

11 października, w Wocławach koło Gdańska, odbyło się uroczyste otwarcie Ocynkowni Północ firmy Gillmet. Jest to druga ocynkownia tej spółki na Pomorzu.
21.10.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019 - najważniejsze gdyńskie wydarzenie branży morskiej za nami (foto, wideo)

W ostatni piątek w Gdyni odbyła się XIX edycja Forum Gospodarki Morskiej. To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów sektora morskiego, podczas którego omawiane są najbardziej aktualne kwestie związane z wyzwaniami, jakie stoją przed stale rozwijającą się gospodarką morską. W tym roku, nowością był panel poświęcony prawu i finansom.
13.10.2019

Otwarci na wyzwania 21 wieku, w miłej atmosferze o ważnych sprawach

We czwartek 12 września odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich.
19.09.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Podsumowujemy 4 miesiące funkcjonowania Polskiego Forum Technologii Morskich (wywiad)

Polskie Forum Technologii Morskich jest organizacją związkową zrzeszającą przedsiębiorców związanych z szeroko rozumianą gospodarką morską. Tworzą je podmioty odważnie patrzące w przyszłość, które wyzwania XXI wieku traktują jako nowe możliwości. O działalności PFTM i planach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Jerzym Czuczmanem, prezesem zarządu PFTM.
02.08.2019

Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.
10.06.2019

Zmarł Sławomir Skrzypiński

31 maja br. zmarł Sławomir Skrzypiński. Był postacią szeroko znaną w środowisku okrętowców ze względu na swoją aktywność i zasługi dla przemysłu okrętowego, nie tylko w Polsce.
01.06.2019

Yacht Viatoris zbudowany w gdańskiej stoczni Conrad laureatem The World Superyacht Awards 2019

Bardzo ważna nagroda dla największego, kompletnie wyposażonego jachtu zbudowanego w Polsce. Superjacht Viatoris z gdańskiej stoczni Conrad Shipyard został laureatem prestiżowej nagrody The World Superyacht Awards 2019 w kategorii jachtów o tonażu od 300GT do 499GT i długości od 30m to 47.9m. Nagroda dotyczyła jachtów przekazanych klientom w 2018 roku.
21.05.2019

Inauguracyjne spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich (foto, wideo)

Polskie Forum Technologii Morskich aktywnie rozpoczyna działalność. W poniedziałek w Rewie odbyło się pierwsze spotkanie członków zrzeszonych w ramach tej organizacji utworzonej na rzecz rozwoju gospodarki morskiej. Obecnie PFTM stanowi 19 firm, w tym 5 stoczni budujących statki i obiekty pływające: CRIST, Safe oraz Marine Projects Ltd., a także Stal Complex i ALU International Shipyard.
08.05.2019

Stocznia Crist i biuro projektowe StoGda laureatami europejskiej nagrody CEMT 2018

4 kwietnia br. w Mediolanie odbyło się posiedzenie Rady CEMT (Confederation of European Maritiem Technology Societies). W porządku obrad znalazł się punkt związany z omówieniem propozycji nominacji zgłoszonych do nagrody CEMT, przyznawanej za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich.
09.04.2019

14 edycja Konkursu RINA-KORAB roztrzygnięta

Tegoroczna edycja Konkursu RINA-KORAB organizowana po raz kolejny na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wyłoniła zwycięzcę najlepszej pracy magisterskiej. Przewodniczącym Jury był Jerzy Czuczman, a na specjalne zaproszenie uczestniczył w tym roku również Trevor Blakeley, Chief Executive Officer of RINA.
01.04.2019

Konsolidacja branży morskiej w Szczecinie. Integracja PŻM i Stoczni Remontowej Gryfia [foto, wideo]

W Szczecinie odbyła się konferencja "Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce” zorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Motywem przewodnim spotkania była informacja o planowanej integracji Stoczni Remontowej Gryfia z Polską Żeglugą Morską.
18.02.2019

Statki bezzałogowe mogą zacząć pływać po 2030 r. (foto, wideo)

Szacujemy, że takie prawdziwe statki autonomiczne kursujące między kontynentami miałyby szanse pojawić się po 2030 r. – ocenia w rozmowie z portalem GospdoarkaMorska.pl Andrzej Ujda z Rolls-Royce. Dodał, że jednostki autonomiczne to już dzisiaj rzeczywistość. O trendach światowych i stanie zaawansowania prac nad tego typu statkami rozmawiali we wtorek uczestnicy panelu Deloitte poświęconego jednostkom autonomicznym.
17.01.2019

II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego: Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r.

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r. dla branży morskiej. O tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i skutecznie minimalizować ryzyko ataków hakerskich za pomocą m.in. nowoczesnych technologii rozmawiali uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się w Gdyni. W wydarzeniu wzięło udział ok. 140 osób ze świata biznesu, nauki i administracji.
10.01.2019

Brexit nie przerwie europejskiej współpracy

Rada CEMT na posiedzeniu 18 listopada br. w Paryżu jednomyślnie potwierdziła dalszą nieprzerwaną współpracę okrętowców w Europie niezależnie od ustaleń w sprawie Brexitu.
29.11.2018

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami (foto, wideo)

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 za nami. Najważniejsze wydarzenie gospodarki morskiej odbyło się w piątek w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. W prezentacjach i debatach na temat wyzwań, zagrożeń i planów branży morskiej uczestniczyło około 650 osób z kraju i ze świata.
12.10.2018

Europejskie Dni Przemysłów i Technologii Morskich - wydarzenia w Brukseli

8 października w Brukseli miały miejsce dwa wydarzania wpisujące się Europejskie Dni Przemysłów i Technologii Morskich, ważne dla europejskiego przemysłu stoczniowego.
09.10.2018

Kołodziej: Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
26.06.2018

W Warszawie o polskich stoczniach, finansowaniu produkcji okrętowej oraz innowacyjności w przemysłach morskich

Konferencja „Polski Przemysł Stoczniowy: między bezpieczeństwem a rozwojem gospodarczym”, którą zorganizował Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych (WIIS), odbyła się 19 czerwca w Warszawie. Wydarzenie poprzedziły odczytanie przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota listu od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego oraz przemówienie podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anny Moskwy. W liście premier podkreślił, że przemysł stoczniowy ma szansę
21.06.2018

Ostatni dzień rejestracji na 6. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Został ostatni dzień, aby zarejestrować się na 6. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Szefowie znanych firm i organizacji z branży morskiej, turystycznej i przetwórstwa ryb oraz naukowcy, ministrowie i samorządowcy są na liście prelegentów zaproszonych do udziału w tej edycji wydarzenia. Tegoroczny kongres odbędzie się 15 i 16 czerwca na szczecińskiej Łasztowni jako wydarzenie towarzyszące Światowym Dniom Morza. Na jego program składają się debata plenarna oraz dyskusje w panelach, w których uczestniczą prelegenci, eksper
31.05.2018

Powstał program wspierający innowacje w przemyśle stoczniowym (foto, wideo)

Uruchomienie pierwszego w Polsce programu wspierającego innowacje w przemyśle stoczniowym ogłosiło w środę w Gdyni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. INNOship ma zwiększyć konkurencyjność tego sektora w perspektywie do 2023 r. Budżet pilotażowego dwuletniego etapu programu to ok. 240 mln zł.
07.03.2018

Jerzy Czuczman o niejasnościach w ustawie stoczniowej

Jerzy Czuczman, prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowego, zwrócił uwagę na niejasności, jakie występują w „Ustawie o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych". Dotyczą one aspektów związanych m.in. z pojęciami: „przemysł komplementarny” czy „przebudowa statku w całości przez przedsiębiorcę okrętowego”. Swoje zdanie przedstawił podczas ostatnich obrad Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
30.10.2017

Rekordowe gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej (wideo)

W tym roku gdyńskie spotkanie branży morskiej przyciągnęło rekordową liczbą uczestników. Celem organizatorów była nie tylko dyskusja nad problemami sektora, ale również jego integracja. W piątek (13.10) odbyło się 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jedno z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.
14.10.2017

NCBR: ustanowiono Program sektorowy dla stoczni INNOship

Na początku 2018 roku zostanie uruchomiony Program sektorowego wsparcia działalności badawczo-rozwojowej w sektorze stoczniowym INNOship - podała przedstawicielka NCBR. Na wsparcie produkcji stoczniowej ma być przeznaczona dotacja w wysokości ponad 360 mln zł.
13.10.2017

Czuczman: W Europie wyposaża się co drugą jednostkę na świecie

Co druga jednostka na świecie jest wyposażana w Europie – powiedział Jerzy Czuczman, dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowe, w środowej audycji Radia Gdańsk „Ludzie i Pieniądze”. Jak podkreślił, szansą na prezentację polskich produktów będą najbliższe targi BALTEXPO. To jedno z najbardziej prestiżowych europejskich wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
31.08.2017

Akademia Przemysłów Morskich już w środę

W najbliższą środę, 14 grudnia kolejne spotkanie w ramach Akademii Przemysłów Morskich. Tematem przewodnim będzie przemysł morski w Polsce i Europie.
12.12.2016

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni- ranga wydarzenia z roku na rok rośnie

Gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej było ważnym wydarzeniem; ponad sześciuset zarejestrowanych uczestników, trzydziestu prelegentów sesja otwartych pytań do Ministra Marka Gróbarczyka, wręczenie nagród branżowych oraz panele dyskusyjne dotyczące aktualnych problemów portów, przemysłu, ship managementu i logistyki morskiej, to tylko niektóre z punktów programu.
16.10.2016

Branża stoczniowa pozytywnie o zwolnieniu z VAT w ustawie stoczniowej

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają zawarte w projekcie ustawy o aktywizacji przemysłu stoczniowego rozwiązania, które zwalniają ich z płacenia podatku VAT. Ustawa pozwoli na podniesienie konkurencyjności stoczni - oceniają przedstawiciele tej branży.
08.06.2016

IX Pomorski Kongres Obywatelski. Gospodarka morska – nasza specjalizacja. Jak wykorzystać ten potencjał?

Gospodarka morska i sposób wykorzystania jej potencjału to jeden z tematów, jaki poruszony zostanie podczas IX Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. Wydarzenie zaplanowano na 23 kwietnia br. w godzinach od 11 do 17.15 w gmachu Politechniki Gdańskiej (ul. G.Narutowicza 11/12).
15.04.2016

Resort gospodarki morskiej i przedsiębiorcy: o aktywizacji przemysłu stoczniowego

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej spotkali się przedsiębiorcami szeroko rozumianej branży stoczniowej.Jerzy Czuczman, dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowego skupiającego ponad 60 firm przedstawił sytuacje w sektorze prywatnym.
24.02.2016

Remontowa i Towimor z nagrodami podczas gali Listy 2000

Po raz 14. dziennik Rzeczpospolita przyznał tytuły spółkom z Listy 2000 Przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się miejsce dla dwóch firm z branży morskiej. Tytuł Orła Eksportu otrzymała Grupa Kapitałowa Remontowa Holding SA , zaś spółka Towimor została nagrodzona wyróżenieniem Marka Polskiej Gospodarki.
22.10.2015

Remontowa Shipbuilding zbuduje w tym roku 9 statków

Gdańska spółka Remontowa Shipbuilding rocznie woduje około 10 nowych jednostek. Ostatnio zainwestowała w park maszynowy do budowy promów pasażerskich. Mimo gorszej lokalizacji niż stocznie Europy Zachodniej polskie prywatne stocznie konkurują przede wszystkim wysoką jakością usług i terminowością dostaw. Polski przemysł remontu statków i obiektów pływających znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem przychodów. Rocznie w naszym kraju obsługiwane jest około 600 jednostek, z czego ponad połowa przypada na stoczn
22.10.2015

Polskie prywatne stocznie w świetnej kondycji. Często wygrywają konkurencję ze skandynawskimi i azjatyckimi

Inwestycje polskich prywatnych stoczni liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Z tanią, masową produkcją statków w Azji wygrywają jakością. Z kolei w konkurencji z norweskimi producentami pomaga elastyczność i umiejętność znalezienia nisz rynkowych. Dużym wyzwaniem jest przyciąganie do przemysłu stoczniowego młodej kadry.
16.10.2015

Forum Gospodarki Morskiej: Naszą misją jest propagowanie znaczenia gospodarki morskiej

- Na Forum Gospodarki Morskiej spotykamy się, żeby debatować na tematy związane z interesem firm związanych z gospodarką morską. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że potencjał branży morskiej jest ogromny, choć jest jeszcze dużo do zrobienia - mówiła podczas otwarcia forum Dorota Pyć, podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
10.10.2015

Gdynia po raz piętnasty zaprasza na forum gospodarcze

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w nowej formule i będzie całkowicie poświęcone gospodarce morskiej. Temat przewodni „Rozwój polskiej gospodarki morskiej na tle globalnej sytuacji ekonomicznej” nawiązuje do wyzwań i perspektyw dla coraz bardziej liczącej się dla Polski branży. - Liczymy, że spotkania poświęcone dyskusji realnych szans, wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy staną się najważniejszym w Polsce forum dialogu branży morskiej. Mam nadzieję, że to forum stanie się najważniejszym wydarzeniem
02.10.2015

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2015 już 9 października

Miasto Gdynia po raz piętnasty zaprasza na forum gospodarcze. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w nowej formule i będzie całkowicie poświęcone gospodarce morskiej. Temat przewodni "Rozwój polskiej gospodarki morskiej na tle globalnej sytuacji ekonomicznej" nawiązuje do wyzwań i perspektyw dla coraz bardziej liczącej się dla Polski branży.
02.10.2015

Polskie stocznie mają zamówienia na ponad miliard euro. Rośnie też liczba remontów statków

Polskie stocznie mają zamówienia na nowe statki o wartości niemal miliarda euro. Portfel zamówień na 2016 r. jest już wypełniony. Do tego dochodzą remonty i modernizacje, których ostatnio przybywa ze względu na nowe unijne regulacje. W związku z którymi starsze statki muszą być wyposażone w systemy do odsiarczania spalin i bardziej ekologiczny napęd.
12.06.2015

Prywatne polskie stocznie są w świetnej kondycji. Mają pełny portfel zamówień i osiągają co najmniej 10-proc. wzrosty

Polski przemysł stoczniowy dynamicznie się rozwija. Prywatne firmy są w świetnej kondycji, mają pełny portfel zamówień i z powodzeniem konkurują z gigantami z krajów skandynawskich. Branża wstępnie szacuje, że tegoroczny wzrost może sięgnąć nawet 10 proc.
02.06.2015

„Tak dobrze nigdy nie było”. Skok technologiczny w polskich stoczniach

Ponad 30 tysięcy zatrudnionych pracowników, najnowocześniejsze statki i okręty wojenne - rozwija się rynek stoczniowy w Polsce. Budujemy nowoczesne promy, statki do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych, platformy wiertnicze, holowniki offshore, a nawet statki ratownicze szybkiego reagowania. W pomorskich stoczniach powstają też okręty, które trafią do Marynarki Wojennej.
11.03.2015

Praca w stoczni – raport Gospodarki Morskiej

W stoczniach czeka praca, są też jednak bezrobotni stoczniowcy. Rozwój przedsiębiorstw, rynek pracy i szkolnictwo zawodowe to powiązany ze sobą system, którego poszczególne elementy mają na siebie istotny wpływ. Nie wszystko działa w nim jednak tak sprawnie, jak można tego oczekiwać w aktualnej sytuacji gospodarczej. Podjęliśmy próbę analizy tej złożonej sytuacji.
02.01.2015

Dzisiejszy przemysł stoczniowy może być konkurencyjny

Polskie stocznie mają wyższą o ponad 100 proc. wydajność pracy, niż przed kilku jeszcze laty, kiedy korzystały z pomocy publicznej, mają też lepszą organizację pracy i oferują inne, nowoczesne produkty. To łącznie stwarza przesłanki do ich konkurencji na międzynarodowych rynkach i rentowności - mówi Jerzy Czuczman. dyrektor biura Związku Pracodawców Forum Okrętowego.
18.12.2014

Kropla w morzu potrzeb: inżynierowie branży morskiej

Współpraca uczelni z przedsiębiorcami, praca inżynierska pisana pod kątem przyszłego pracodawcy, praktyki z opłaconym pobytem, oferty pracy kierowane do studentów ostatniego roku – to sytuacja, z jaką spotykają się dziś przyszli projektanci statków.
25.11.2014

Patrzę naprzód – rozmowa z Jerzym Czuczmanem, Dyrektorem Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe

Związek Pracodawców Forum Okrętowe był jednym ze współorganizatorów panelu Gospodarka Morska na Międzynarodowym Forum Gospodarczym 2014, który odbył się w Gdyni 10. października.
22.10.2014

Prelekcje i nagrody – Konferencja Gospodarka Morska 2014 (wideo)

Konferencja Gospodarka Morska, jaka miała miejsce podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego Gdynia 2014, zgromadziło łącznie około 600 osób. Przedstawiciele szeroko pojętego przemysłu morskiego.
14.10.2014

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Gdynia 2014

Ponad 600 osób wzięło udział w sesjach i na imprezach towarzyszących Międzynarodowemu Forum Gospodarczemu w Gdynia 10.10.2014. Forum otworzyli prof. Dorota Pyć, podsekretarz stanu w MIiR oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
12.10.2014

Potrójna rola Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE podczas panelu Gospodarka Morska Międzynarodowego Forum Gospodarczego Gdynia 2014

Podczas czternastego Międzynarodowego Forum Gospodarczego Gdynia 2014 Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE ma do wypełnienia trzy istotne role – oficjalnego Partnera panelu Gospodarka Morska, inicjatora i koordynatora prowadzonych podczas tego panelu dyskusji, a także organizatora konkursu Innowacyjna Gospodarka Morska.
06.10.2014

Pomorskie: siłą regionu było i jest nadmorskie położenie

W 1989 r. siłą napędową Pomorza były stocznie, porty oraz turystyka – zwłaszcza ta nadmorska. Po 25 latach są to nadal największe atuty regionu, zmienił się jednak format firm w tych branżach miejsce państwowych zajęły prywatne; i radzą sobie coraz lepiej.
02.06.2014

Akademia Przemysłów Morskich: wykład o sukcesie Remontowej

Historia sukcesu stoczni REMONTOWA S.A. zaprezentowana zostanie w ramach Akademii Przemysłów Morskich - cyklu comiesięcznych spotkań praktyków biznesu ze studentami i pracownikami zainteresowanymi pracą na rzecz gospodarki morskiej.
19.05.2014

Bruksela: podpisano dokument określający normy socjalne w przemyśle stoczniowym w Europie

Ważny dla europejskiego przemysłu stoczniowego dokument, określający normy socjalne w tej branży został po sześcioletnich negocjacjach podpisany 14 października w Brukseli przez pracodawców i pracobiorców oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej. Dokument przyjęto w trakcie Plenarnego spotkania Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego Sektora Okrętowego w Brukseli.
17.10.2013

Wiele zamówień dla polskich stoczni

Polskie stocznie mają więcej zamówień niż ich zagraniczni konkurenci. Średnio na świecie firmy sektora stoczniowego przyjęły zlecenia na 10 miesięcy. Polskie firmy wyprzedzają ten wskaźnik o 4 miesiące, a "Remontowa Shipbuiding" podpisała kontrakty nawet na cały rok 2014.
03.06.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.