• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni- ranga wydarzenia z roku na rok rośnie

Marek Nowak

16.10.2016 14:32 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni- ranga wydarzenia z roku na rok rośnie

Partnerzy portalu

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni- ranga wydarzenia z roku na rok rośnie - GospodarkaMorska.pl

Gdyńskie Forum Gospodarki Morskiej było ważnym wydarzeniem; ponad sześciuset zarejestrowanych uczestników, trzydziestu prelegentów, sesja otwartych pytań do Ministra Marka Gróbarczyka, wręczenie nagród branżowych oraz panele dyskusyjne dotyczące aktualnych problemów portów, przemysłów morskich, ship managementu i logistyki morskiej, to tylko niektóre z punktów programu.

– Gdyby wszystko w gospodarce morskiej działało dobrze, nasze ministerstwo nie byłoby potrzebne – podkreślił Marek Gróbarczyk, szef resortu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Rolą naszego ministerstwa jest natomiast wysłuchiwanie bolączek przedsiębiorców i dlatego najważniejsze były dziś dla mnie wypowiedzi krytyczne, nawet te wygłoszone z zarzutem.

Forum miało formę otwartych paneli dyskusyjnych, w które zaangażowani byli praktycy biznesu z poszczególnych branż morskich, przedstawiciele administracji, politycy i naukowcy; wymiana poglądów, doświadczeń i pomysłów była momentami bardzo intensywna i skoncentrowana głównie na zagadnieniach praktycznych istotnych dla konkurencyjności przedsiębiorców oraz na potencjale rozwojowym sektorów gospodarki morskiej i portów bałtyckich.

W pytaniach do ministra poruszono między innymi problem ustawy o żeglarzach zawodowych, reform podejmowanych przez ministerstwo oraz konkurencyjności sektora stoczniowego.

Obecność i wystąpienia przedstawicieli władz samorządowych podkreślały natomiast, że gospodarka morska to silny wyróżnik Gdyni i regionu, który może dać impuls do efektywnego rozwoju także innych sektorów.

– Jest dziś duże zapotrzebowanie społeczne by przekazywać rzetelne informacje dotyczące tego, co dzieje się w naszym środowisku – mówi Jerzy Czuczman, przewodniczący Związku Pracodawców Forum Okrętowe, współorganizatora konkurencji. – Po raz pierwszy w rozmowy na temat przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej tak mocno zaangażowana jest też admistracja państwowa, która między innymi w zakresie konsultowanej z nami ustawy stoczniowej, ma nasze silne wsparcie.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej określiło też pięć priorytetów swojej działalności; przemysł stoczniowy, żeglugę (w tym żeglugę bliskiego zasięgu), poprawienie ekonomiki portów, rozwój żeglugi śródladowej i stworzenie szlaku komunikacyjnego z Azją, a także szkolnictwo i rybołówstwo. Bardzo istotne dla branży były między innymi zapewnienia, że choć obecnie podlegają resortowi akademie morskie w Gdyni i Szczecinie, to w przyszłości chce mieć ono także znaczący wpływ na morskie szkolnictwo średnie i zawodowe.

MGMiŻŚ chce także dokończyć budowę dwóch korytarzy transportowych przebiegających przez Polskę, a w planach ma także realizację nowego terminalu kontenerowego w Świnoujściu i kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dochodzą do tego bieżące inwestycje, które pojawiają się w portach, jak na przykład budowa nowej obrotnicy w Gdyni, czy projekty związane z poprawą dostępu drogowego (z ust ministra padła deklaracja związana z budową "drogi czerwonej" w Gdyni) i kolejowego m.in. linii kolejowej nr 201 do Gdyni.

Podczas tegorocznego Forum wręczono także nagrody "Innowacyjna gospodarka morska" w pięciu kategoriach. W kategorii innowacyjny projekt nagrodzono spółkę Wartsila Ship Design Poland za projekt statku typu con-ro z innowacyjnym układem napędowym LNG dla odbiorcy Crowley Maritime Corp. W kategorii innowacyjny produkt nagrodzona została stocznia Crist za samopodnośną barkę "Zourite". Nagrodę w kategorii innowacyjna technologia wręczono spółce Remontowa Shipbuilding za jednostkę "Siem Aimery" - za budowę pierwszego w historii polskiego przemysłu okrętowego w pełni wyposażonego kablowca.

Za innowacyjne przedsięwzięcie nagrodzono Akademię Morską w Gdyni za udział w tworzeniu Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Republice Angoli. Akademia Morska dostarczyła koncepcję organizacyjną powstającej uczelni i plany jej działania od strony dydaktycznej oraz naukowej. Natomiast Marek Gróbarczyk otrzymał nagrodę w kategorii osobowość za wyrównywanie możliwości działania w branży stoczniowej.

Podczas Forum przyznana została też nagroda w konkursie na scenariusz filmu promującego gospodarkę morską, ze szczególnym naciskiem na nasz region. Laureatem konkursu filmowego został Jakub Maj, który napisał scenariusz i wyreżyserował film "Koncert".

Ostatnim punktem forum był wykład profesora Jerzego Hausnera obejmujący makroekonomiczną analizę gospodarczą Polski dzisiaj, prognozy na przyszłość oraz ocenę dzisiejszych problemów gospodarczych, również z perspektywy gospodarki morskiej.

Forum odbyło się w piątek, 14 października 2016 roku, w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.