• <
PZT_980x120_gif_2020

Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?

Strona główna Porty, logistyka Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej?
Jaka jest sytuacja polskiej gospodarki morskiej? - GospodarkaMorska.pl

ew

10.06.2019 Źródło: własne

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim stwarza możliwości rozwoju dla polskiej gospodarki. Jak inwestować w jednostki pływające? Jak realizować projekty szybciej i taniej? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzą eksperci II Forum Wizja Rozwoju.

Działalność naukowo-badawcza, zagospodarowanie obszarów morskich, rozwój transportu morskiego i infrastruktury portowej oraz bezpieczeństwo żeglugi i statków to tylko kilka z zadań, które realizuje krajowa gospodarka morska. Efektywne zarządzanie stoczniami i portami z uwzględnieniem logistyki i innowacyjnych rozwiązań to szansa, żeby Polska umocniła swoją pozycję na rynku światowym. Tym bardziej, że na rodzimy przemysł stoczniowy składają się w dużym stopniu producenci komercyjnych jednostek oraz prywatne przedsiębiorstwa. Jednym z symboli krajowej gospodarki morskiej jest zbudowany w latach 20 port w Gdyni – mieście, w którym odbywa się II Forum Wizja Rozwoju.


Eksperci bloku tematycznego: Jerzy Miotke, Jerzy Czuczman, Marek Orent,  Henryk Ogryczak,  Adam Potrykus omówią m.in. rozwój transportu morskiego i infrastruktury portowej oraz jego wpływ na polską gospodarkę. Porozmawiamy także o tym, w jaki sposób sektor morski musi dostosowywać się do potrzeb współczesnego świata i realizować działania z szacunkiem dla środowiska. Przyszłością tego segmentu rynku są nowoczesne porty przyjmujące największe statki i wykorzystujące energię w sposób racjonalny.


Ważnym zagadnieniem, które również zostanie omówione podczas gdyńskiego Forum będzie współpraca Polski w wielu zakresach z pozostałymi państwami regionu. Kooperacja sprzyja rozwojowi regionu i efektywniejszemu wykorzystaniu jako zasobów. Specjaliści przedyskutują, jakie działania należy podjąć, aby rozwiązywać problemy związane z położeniem w pobliżu Morza Bałtyckiego takie jak: transport morski, nowe źródła energii i czystość wód.


Kolejnym istotnym tematem związanym z gospodarką morską jest turystyka. W sezonie letnim do polskich portów zawijają statki z rozmaitych zakątków świata. Eksperci Forum omówią, w jaki sposób należy budować wizerunek Polski jako atrakcyjnej, nadmorskiej destynacji, aby do naszego kraju przybywało jak najwięcej zagranicznych jednostek.  


Podczas drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju nie mogło zabraknąć tematu polskich stoczni. Zaproszeni goście specjalizujący się w branży morskiej zastanowią się, jak będzie wyglądała przyszłość jednego z sektorów stoczniowych – remontów, który jest polską specjalnością.
W trakcie trwania wydarzenia zostanie również wręczona europejska nagroda CEMT 2018. Laureatami są Stocznia Crist i biuro projektowe StoGda za opracowanie projektu i wykonanie pierwszego w Unii Europejskiej promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym.

II Forum Wizja Rozwoju jest największym wydarzeniem gospodarczym w północnej Polsce. Odbędzie się w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej w dniach 24-25 czerwca 2019 r.


Patronat honorowy nad II Forum Wizja Rozwoju objął Premier Mateusz Morawiecki.


Partnerami merytorycznymi Forum są ministerstwa: Cyfryzacji, Finansów, Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju, Obrony Narodowej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przedsiębiorczości i Technologii. Grono to powiększa Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mecenasem wydarzenia został PKN Orlen. Partnerzy strategiczni to Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM Polska Miedź S.A. oraz LOTOS S.A. Partnerami głównymi Forum są ENERGA S.A., Fundacja KGHM Polska Miedź i Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerem+ Bank PKO BP. Pozostali partnerzy to: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., DGT Sp. z o.o., Gas Storage Poland Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Polski Holding Nieruchomości S.A., Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o., Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Partnerami kolejowymi są PKP S.A. oraz POLREGIO Sp. z o.o.

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
port_szczecin_390x100_2020
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 45,91 $ baryłka  1,77% 18:57
 Cyna 18890,00 $ tona 0,91% 20 lis
 Cynk 2787,00 $ tona 2,43% 20 lis
 Aluminium 1984,00 $ tona 0,05% 20 lis
 Pallad 2352,80 $ uncja  1,14% 18:57
 Platyna 929,80 $ uncja  -2,37% 18:57
 Srebro 23,61 $ uncja  -2,56% 18:57
 Złoto 1837,15 $ uncja  -1,74% 18:57
invest_gda_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.