• <
siemens_gamesa_2022

Stocznia Crist i biuro projektowe StoGda laureatami europejskiej nagrody CEMT 2018

Jerzy Czuczman

09.04.2019 22:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Crist i biuro projektowe StoGda laureatami europejskiej nagrody CEMT 2018

Partnerzy portalu

Stocznia Crist i biuro projektowe StoGda laureatami europejskiej nagrody CEMT 2018 - GospodarkaMorska.pl

4 kwietnia br. w Mediolanie odbyło się posiedzenie Rady CEMT (Confederation of European Maritiem Technology Societies). W porządku obrad znalazł się punkt związany z omówieniem propozycji nominacji zgłoszonych do nagrody CEMT, przyznawanej za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich.

Zgłaszającymi do Nagrody CEMT są stowarzyszenia naukowo-technicznej z całej morskiej Europy. Polskę reprezentuje Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich SIMP. W posiedzeniu Rady CEMT wziął udział Jerzy Czuczman, prezes TOP KORAB. Do tegorocznej edycji nagrody TOP KORAB zgłosił wspólnie: biuro projektowe StoGda oraz stocznię CRIST za opracowanie projektu i wykonanie pierwszego w Unii Europejskiej promu pasażersko-samochodowego z napędem elektrycznym.

W ramach dyskusji jaka odbyła się w Mediolanie Rada CEMT przyjęła wspólne stanowisko, że jako wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich należy uznać wyróżniające się osiągnięcie techniczne, którym jest zaprojektowanie, wybudowanie i wdrożenie do eksploatacji pierwszego w Unii Europejskiej promu pasażersko samochodowego o napędzie wyłącznie elektrycznym. Dlatego nagroda CEMT 2018 została przyznana wspólnie dla trzech firm:

- StoGda – projektant promu

- CRIST – stocznia budująca prom

- FINFERRIES – operator promu

Warto dodać, że prom ELEKTRA był już nagradzany m.in. jako  “Ship of the Year” przez  Marine Propulsion Award 2018 oraz jako  “Significant Small Ship of 2017” przez The Royal Institution of Naval Architects. Niestety nigdy do tej pory nagrody nie otrzymał ani projektant promu ani stocznia, która ten prom wybudowała w pełni na gotowo. Nagroda CEMT jest ważnym potwierdzaniem wkładu polskich firm i polskich inżynierów w rozwój europejskich przemysłów morskich.

Trevor Blakeley, Przewodniczący Rady CEMT zadeklarował, że osobiście przyjedzie do Polski, aby dokonać wręczenia nagrody za 2018 rok. Wydaje się, ze stosownym miejsce jest „Forum Wizja Rozwoju 2019 Gdynia” odbywające się w dniach 24 i 25 czerwca br. Warto zabiegać u organizatorów o umieszczenie w agendzie punktu związanego z wręczaniem nagrody CEMT 2018 dla polskich firm StoGda i CRIST za ich wkład na rzecz sukcesu europejskich przemysłów morskich.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.