• <
gryfia_70lat

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

pc/PAP

02.09.2019 04:28 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.

„Odbudowa przemysłu stoczniowego jest istotnym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą kierujemy się, tworząc nową rzeczywistość gospodarczą naszego kraju. To stocznie bowiem są miejscem, gdzie powstają złożone technologicznie produkty polskiego przemysłu, wymagające każdorazowo zaangażowania zasobów własnych stoczni, jak również ich zaplecza badawczo-rozwojowego. To właśnie stanowi o wyjątkowym znaczeniu przemysłu stoczniowego dla polskiej gospodarki” – napisał w liście do uczestników sobotniej uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, powiedziała natomiast, ze teraz mamy dobry czas dla przemysłu stoczniowego, bo widzimy, jak duże zamówienia są realizowane dziś w Europie i na świecie.

– Ta część Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest chyba najczęściej odwiedzanym przeze mnie miejscem. Po raz pierwszy byłam tutaj we wrześniu 2016 roku, gdy chodziliśmy z ówczesnymi władzami strefy po wertepach i wykopaliskach, rozmawiając ze strefą i ze stocznią o tym, co tu się powinno wydarzyć. Następnie powstał plan. Często bywa tak, że politycy mówią o planach, ale gorzej bywa z ich realizacją. Dzisiaj, w kolejną rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, nie tylko wspominamy przeszłość, ale mówimy o przyszłości – powiedziała Jadwiga Emiliewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Oceniła, że strefa inwestuje także w kadry, co jest niezwykle ważne dla przyszłości prowadzonej w Gdańsku produkcji.

– Przemysł stoczniowy jest trudny, bo żyje poza koniunkturami gospodarczymi – jest raz na górce, a raz na dole. Z całą pewnością dobra, nowoczesna infrastruktura, gdzie można wykonywać złożone, skomplikowane, duże konstrukcje spawane, ale także je wyposażać, tworząc długi łańcuch wartości, jest tym, czego brakuje. To, że mamy halę i możemy to robić pod dachem, wydłużając czas pracy, bo rywalizujemy z południem Europy, podnosi konkurencyjność tego miejsca – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Emilewicz.

Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podkreślił w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl., że to miejsce już za kilka tygodni ma być wykorzystywane na potrzeby realizacji kontraktów, które zawarte są przez Baltic Operator, Stocznię Gdańsk i GSG Towers.

– Mamy już zamówienia chociażby na wyspecjalizowane prace dotyczące przemysłu metalowego dla kontrahentów budujących wyspecjalizowane dźwigi, maszyny. To będzie miejsce, gdzie ta właśnie działalność będzie się koncentrowała – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Obecny na uroczystości Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich, zauważył w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, że technologie morskie mają cały czas przyszłość.

– Ci, którzy dostrzegają te szanse i inwestują pieniądze właśnie w rozwój możliwości stwarzanych prze technologie morskie, muszą wygrać w długofalowym procesie. To nie jest kwestia dnia, tygodnia, dwóch, tylko rozmawiamy w perspektywie trzech, pięciu, dziesięciu, a nawet piętnastu lat, bo tak długo to się rozwija – mówi Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.

Nowo powstała płyta montażowa o powierzchni 10 tys. m2 została wykonana według najnowszych technologii. Umożliwia prowadzenie zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz gwarantuje najwyższe standardy pracy. Wyposażona w niezbędne media, daje możliwości budowy wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i kompletnych jednostek pływających o długości do 150 metrów. Bezpośredni dostęp do nabrzeża pozwala na wodowanie tych jednostek.

– Do budowy płyty zostało użytych 1 020 żelbetonowych pali o długości do 16 m, wylano ponad 6 000 m2 betonu i użyto 250 ton stali zbrojeniowej. Płyta wyposażona jest w niezbędne media oraz oświetlenie pozwalające na prowadzenie prac po zmroku, co ważne jest przede wszystkim w okresie zimowym. Nośność takiej płyty wynosi do 20 ton na metr kwadratowy – podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zmodernizowała także halę produkcyjną nr 33. W ramach prac wymieniono posadzkę, powiększono bramy w elewacjach szczytowych, zmodernizowano zaplecze techniczne oraz wyposażono ją w niezbędne media. Dzięki temu hala została przystosowana do  budowy kompletnych jednostek pływających o długości do 90 metrów.

– Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest wiarygodna w swoich działaniach i podejmowanych zobowiązaniach. Nadal bierzemy na siebie odpowiedzialność za zapewnienia efektów synergicznych w procesie gospodarczym na Wyspie Ostrów. Jestem przekonana, że Stocznia Gdańsk wykorzysta ten fundament i wierzymy, że przyczyni się ona do jej sukcesów w budowie przemysłu stoczniowego 4.0. – mówi prof. Barbara Piontek, przewodnicząca Rady Nadzorczej PSSE.

Ważnym filarem działalności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest wsparcie procesów kształcenia. W ramach rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych powstał ośrodek udostępniający nowoczesne roboty przemysłowe, na których uczniowie oraz osoby dorosłe mogą zdobywać wiedzę i poszerzać kompetencje związane z programowaniem.

– Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, firmy działające w tej branży pracują na coraz bardziej zaawansowanych technologiach. Aby móc realizować nowoczesny system kształcenia z zakresu robotyzacji i automatyzacji, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzyła jeden z pierwszych w Polsce ośrodków programowania robotów przemysłowych – mówi Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Ośrodek szkoleniowy powstał dzięki współpracy z PZU Lab, który wspiera projekt w zakresie merytorycznym, oraz z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN, który przekazał między innymi nowoczesne sześcioosiowe urządzenie do cięcia laserem metalu i tworzyw sztucznych Fanuc Robot M-20iA.

– Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego projektu, to dobry kierunek dla rozwoju przemysłu 4.0. Centrum daje możliwości kształcenia kadr w zakresie programowania i obsługi robotów, co sprzyja rozwojowi nowoczesnej produkcji – mówi dr Robert Barbucha z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.

– Regularne zajęcia w Centrum rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym. Centrum będzie współpracować między innymi ze szkołą Conradinum, w której od września zostanie uruchomiony nowy kierunek: Technik mechatronik z innowacją programowanie robotów – mówi Lulewicz.

W kolejnych etapach rewitalizacji Wyspy Ostrów planowane są odbudowa fragmentu Nabrzeża Kaszubskiego, remont Nabrzeża Trawlerowego oraz budowa nowej infrastruktury, między innymi dróg dla transportu ciężkiego. W efekcie miejsce ma przekształcić się w oparte na innowacjach centrum stoczniowe.

– Naszym założeniem przy realizacji tego projektu jest stworzenie ekosystemu opartego na współpracy pomiotów, umożliwiającej zwiększenie efektywności potencjału wszystkich firm, które będą na rewitalizowanym terenie prowadzić działalność gospodarczą – podkreśla Sztandera.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, odpowiedzialnych za kompleksową obsługę inwestorów.

Działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości, poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju małych, średnich i dużych firm.

Strefa stawia na rozwój  innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii i transferu wiedzy. Cel ten realizowany jest w zarządzanym przez Strefę Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym i skoncentrowanym na gospodarce morskiej Bałtyckim Porcie Nowych Technologii, które stały się ośrodkami stymulującymi rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości opartej o wiedzę. PSSE prowadzi też działalność w obszarze szkolnictwa branżowego: inicjuje porozumienia pomiędzy uczelniami, szkołami, przedsiębiorcami, samorządami oraz instytucjami okołobiznesowymi.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.