• <
ALFA_LAVAL_TOP_2021

Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)
Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

09.09.2019 Źródło: własne

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.

– Na tym (budowie ro-paxów – GospodarkaMorska.pl) chcemy oprzeć przede wszystkim funkcjonowanie polskich stoczni – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Dodał, że 7. Kongres „jest wybitnie merytoryczny, bo już mówimy o konkretnych rozwiązaniach, czy to w zakresie bezpieczeństwa, czy konkurencyjności, polepszania tego, czy konkretnych umów, które zostają podpisane, a już nie mówiąc o idei Trójmorza”.

Krzysztor Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnuoujście, w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl przedstawił najważniejsze dla tych portów zadania na najbliższe miesiące.

– Budowa terminalu głębokowodnego w Świnoujściu – w tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania prac dokumentacyjnych oraz oczekiwania na różne decyzje, które są niezbędne, żeby ten projekt mógł zaistnieć. Kolejny krok to będzie poszukiwanie inwestora, który sfinansuje, zaprojektuje, zbuduje i będzie operatorem takiego terminalu. Kolejne wyzywanie to jest na pewno pogłębienie toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina do głębokości technicznej 12,5 m, operacyjnej 11,5 m. Kolejne takie zadanie to jest przygotowanie Szczecina do pogłębienia tego toru wodnego. I to, co zostanie rozpoczęte jeszcze we wrześniu, może na początku października, to jest inwestycja polegająca na modernizacji terminalu promowego w Świnoujściu – mówi Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, zaznaczył natomiast, że Port Gdynia chce w sposób sprawny i szybki transportować towary do portu z głębi kraju.

– Port Gdynia podpisał swego czasu porozumienie z Grupą PKP, po to, by w kraju na terenach, które posiadają dzisiaj Polskie Koleje Państwowe, budować terminale intermodalne. Mają powstać w okolicach głównego toru – linii 201 i później magistrali węglowej – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, podkreślił zaś, że polskie porty nie konkurują, a współpracują.

– Wspólnie jako te trzy porty najważniejsze o podstawowym znaczeniu dla gospodarki morskiej realizujemy plan gospodarczy naszego kraju. Dlatego jesteśmy odpowiedzialni za 10% wpływów do budżetu państwa, w związku z tym, wszyscy powinniśmy posiadać infrastrukturę, która jest zastępowalna, tak aby jeden port mógł w razie czego zastąpić drugi, aby te wszystkie ładunki, które są przeładowywane w naszych portach, nie wychodziły na zewnątrz – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Porty i stocznie, edukacja oraz innowacje


Drugiego dnia uczestnicy kongresu dyskutowali w trzech panelach: edukacja, porty i stocznie oraz innowacje. Ten ostatni poprowadził wydawca portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski. Jednym z poruszanych tematów był PCS (Port Community System) w systemie obsługi transportu morskiego w Polsce.

– PSC będzie spełniał podobna funkcję, jak wszystkie PCS-y na świecie, a mianowicie jest to ułatwianie redystrybucji i digitalizacji danych tam, gdzie one potrzebują być digitalizowane w obrocie towarowym na Pomorzu. Trzeba to zaznaczyć, że sam PSC jako taki, „Port Community System”, to jest system społeczności portowej, czyli to nie jest aplikacja komputerowa, która zastępuje inne aplikacje lub też jest istotą rzeczy. My łączymy interesariuszy, którzy działają w obrocie towarowym. Już widzimy, że 90% systemu zrobimy w przyszłym roku – mówi Andrzej Zelek, prezes spółki Polski PCS.

Podczas panelu porty i stocznie Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich, przedstawił Strategię Rozwoju Przemysłu Stoczniowego w Polsce. Jej celem jest głównie aktywizacja tego przemysłu. Pełną wersję strategii prezes Polskiego Forum Technologii Morskich podczas panelu złożył na ręce Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
 
– Mamy grupę, która w tej chwili produkuję głownie na potrzeby stoczni zagranicznych, a nie na potrzeby klientów końcowych. Myślę, że należałoby zrobić cały system zachęt, możliwości, aby właśnie polskie stocznie, polskie firmy produkowały na potrzeby klientów końcowych, czyli krótko mówiąc, gotowe jednostki. Nie jest to proste – mówi Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.

Dodał, że oczekiwanym efektem powinien być wzrost liczby jednostek budowanych w Polsce jako gotowe, a wywołany tym wzrostem impuls popytowy ma w efekcie spowodować dalszy rozwój łańcucha kooperacyjnego.

Obecny na kongresie Andrzej Madejski, prezes Polskiego Rejestru Statków, podkreśłił, że wydarzenie to dla PRS jest „fenomenalną platformą”.

– Definitywnie potwierdzamy kierunki, w których PRS się rozwija. Nawiązujemy kontakty, żeby utwierdzać nasze kierunki, nasze doświadczenia. Kolejnym obszarem jest wizja na przyszłość – rozmawiamy tutaj wszyscy na temat przyszłości, na temat rozwoju – mówi Andrzej Madejski, prezes Polskiego Rejestru Statków.

W 7. Międzynarodowym Kongresie Morskim wzięło udział ponad 600 gości z kilkunastu krajów, w tym: ministrowie, parlamentarzyści, dyplomaci, prezesi portów, szefowie i menedżerowie firm stoczniowych, żeglugowych oraz wielu przedsiębiorstw kooperujących z branżą morską.

W trakcie oficjalnej inauguracji tegorocznej edycji kongresu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy portami w Szczecinie i w Świnoujściu a włoskim portem Triest. Zakłada ono wspólne działania w takich obszarach, jak transport morski, ze szczególnym uwzględnieniem transportu intermodalnego, przemysł portowy, promocja i wymiana informacji. Przewidywane są wizyty studyjne specjalistów z obu portów, ukierunkowane na wymianę dobrych praktyk i wzajemnych doświadczeń. Możliwe jest także utworzenie dwustronnych zespołów eksperckich, które zajmą się wdrażaniem postanowień podpisanego aktu.

Porozumienie podpisali: Sergio Nardini, pełnomocnik Zarządu Portu Triest, dyrektor ds. projektów specjalnych Zarządu Portu Triest, i Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w obecności Aldo Amati, ambasadora Włoch w Polsce, i Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Efektem obrad i rozmów podczas Kongresu Morskiego jest ogólnodostępna publikacja pt. „Wnioski i postulaty”, która podsumowuje i skupia najważniejsze kwestie poruszane podczas dyskusji.

Odbywający się po patronatem honorowym Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kongres organizują: Fundacja Kongres Morski, powołana przez Północną Izbę Gospodarczą i Polską Żeglugę Morską, oraz Fundacja Publico Mare. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Portal GospodarkaMorska.pl objął 7. Międzynarodowy Kongres Morski generalnym patronatem medialnym.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.