• <
nauta_christmas_2021

NCBR: ustanowiono Program sektorowy dla stoczni INNOship

jk

13.10.2017 22:26 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki NCBR: ustanowiono Program sektorowy dla stoczni INNOship
NCBR: ustanowiono Program sektorowy dla stoczni INNOship - GospodarkaMorska.pl

Na początku 2018 roku zostanie uruchomiony Program sektorowego wsparcia działalności badawczo-rozwojowej w sektorze stoczniowym INNOship - podała przedstawicielka NCBR. Na wsparcie produkcji stoczniowej ma być przeznaczona dotacja w wysokości ponad 360 mln zł.

Na 17. Forum  Gospodarki Morskiej w piątek w Gdyni podczas panelu na temat innowacyjności polskiego przemysłu stoczniowego dyrektor Działu Koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Katarzyna Samsel poinformowała, że „niedługo zostanie uruchomiony Program sektorowego wsparcia działalności badawczo-rozwojowej w sektorze stoczniowym INNOship”. Program zostanie uruchomiony na wniosek Forum Okrętowego, zrzeszającego część przedsiębiorstw branży stoczniowej. W Programie będą wykorzystane środki Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Samsel w rozmowie z PAP nie chciała mówić o szczegółach Programu. „Wszystko pozostaje w fazie ustaleń” – tłumaczyła.

Uczestnicząca w panelu dyrektor PWC Polska, Beata Cichocka-Tylman podała, że wysokość planowanego budżetu Programu szacowana jest na 726 mln zł, w tym planowana wysokość dotacji to 363 mln zł. Podkreśliła, że o dotacje z programu mogą się ubiegać wszyscy, którzy mają pomysł na projekt w ramach sektora stoczniowego. „Projekty powinny się wpisywać w agendę badawczą, bo inne nie będą przyjęte” – dodała. Projekty mogą być realizowane do 2023 roku.

Zaznaczyła, że wysokość dotacji będzie uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonych badań. „Mniej więcej wysokość dotacji może wynieść ok. 50 proc. kosztów projektu, ale małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać dotację w wysokości nawet do 85 proc.”  – poinformowała.

Prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowe, Jerzy Czuczman podkreślił, że planowana kwota na dotacje ma być przeznaczona „na wsparcie produkcji poprzez rozwiązania innowacyjne”. „Polski przemysł stoczniowy musi poszukiwać rozwiązań innowacyjnych, bo inaczej nie będzie mógł funkcjonować na rynku światowym” – dodał. Jak powiedział, „firma może mieć kontrakt i klienta w Korei, USA, Norwegii czy Kanadzie albo nie mieć kontraktu i klienta”. „Polski sektor stoczniowy musi się dostosować do tego, co jest na rynku globalnym” – podkreślił.

Zaznaczył, że „firmy bardziej innowacyjne więcej +ściągną śmietanki+ z tego rynku, będą miały większą wartość dodaną i o to jest walka”. Ocenił, że polskie firmy sektora stoczniowego nie należą już do grupy tych, które „wykonują proste konstrukcje”. Podał, że np. w produkcji jednostek z napędem LNG Polska jest na drugim miejscu w Europie, po Norwegii. „W Europie na prawie 50 jednostek z napędem LNG, 15 powstało w Polsce a reszta w Norwegii bo poza tymi krajami nikt takich statków nie budował” – argumentował.

Cichocka-Tylman spodziewa się, że konkurs dla firm chcących uzyskać dotacje z programu może być ogłoszony na przełomie roku i może być około miesiąca na złożenie wniosku. Zainteresowanym podmiotom poradziła, że już powinny myśleć nad projektami i przygotowywać się do nich. Powiedziała, że „dokumentacja i kryteria są takie same albo podobne do istniejących już programów sektorowych i można już wniosek przygotowywać”.

Poinformowała, że wartość pojedynczego projektu może wynosić jeden-dwa miliony złotych. „Wnioskujemy o 60 mln zł jako wartość maksymalną dla jednego projektu” – dodała. Wnioskowana maksymalna długość projektu ma wynosić 3 lata. Powiedziała, że firmy będą mogły ubiegać się o dotacje na prace projektowe, przygotowanie prototypowych konstrukcji i obiektów pływających, obiekty nabrzeża oraz techniki wytwarzania w działalności stoczniowej.

Czuczman ocenił, że „ten program musi się udać”. „Program jest wtedy wartościowy, kiedy firma chce zainwestować, a nie tylko czekać na to, co ktoś jej da, bo wtedy to oznacza, że nie chce wyłożyć swoich pieniędzy, bo albo nie ma pomysłu, albo nie wierzy w swój pomysł” - argumentował. Samsel zaapelowała do uczestników Forum Gospodarki Morskiej o składanie wniosków o dotację. „NCBR jest otwarte na spotkania, na dialog” – dodała.

W obywającym się w piątek w Gdyni 17. Forum Gospodarki Morskiej uczestniczyło kilkaset osób związanych z branżą morską. Spotkanie uważane jest za jedno z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów szeroko pojmowanego sektora morskiego.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.