• <
BOTA_2023

Forum Gospodarki Morskiej: Naszą misją jest propagowanie znaczenia gospodarki morskiej

10.10.2015 15:54 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Forum Gospodarki Morskiej: Naszą misją jest propagowanie znaczenia gospodarki morskiej

Partnerzy portalu

Forum Gospodarki Morskiej: Naszą misją jest propagowanie znaczenia gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

- Na Forum Gospodarki Morskiej spotykamy się, żeby debatować na tematy związane z interesem firm związanych z gospodarką morską. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że potencjał branży morskiej jest ogromny, choć jest jeszcze dużo do zrobienia -  mówiła podczas otwarcia forum Dorota Pyć,  podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Tegoroczne forum miało formę otwartych paneli dyskusyjnych, a zaangażowani do rozmów praktycy biznesu z poszczególnych branż morskich, a także przedsiębiorcy i naukowcy zapewnili rzeczowy charakter dyskusji przy jednoczesnej swobodnej wymianie poglądów i pomysłów. W spotkaniu wzięło udział około 500 uczestników, którzy debatowali w ramach czterech paneli tematycznych: „Przemysły Morskie", „Porty Morskie", „Logistyka Morska", oraz „Ship Management”.  

Goście i paneliści panelu „Przemysły Morskie" skupili się na kondycji polskiego przemysłu stoczniowego, przewadze konkurencyjnej firm odnoszących sukcesy na rynkach europejskich i światowych, a także istotnych czynnikach budowania sukcesu przemysłów morskich w Polsce. Liderem panelu był Jerzy Czuczman, prezes Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB, dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Rozmowy podczas panelu „Porty Morskie" dotyczyły czynników wspierających, a także tych hamujących rozwój polskich portów morskich. Główne zagadnienia to problemy aktualnej sytuacji w portach morskich oraz w ich otoczeniu gospodarczym, prawnym, politycznym i ekonomicznym.  Liderem panelu był Krzysztof Szymborski, przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia

W trakcie panelu „Logistyka Morska", którego liderem był Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Turystyki, poruszone zostały m.in. tematy odnoszące się do perspektyw rozwoju portów morskich, akumulacji kapitału w łańcuchu usług logistycznych oraz globalizacji systemów informacyjnych.

Istotnymi zagadnieniami panelu „Ship Management” były kwestie związanie z rozwojem tej działalności w Polsce, wyzwaniami oraz korzyściami płynącymi dla gospodarki i rynku pracy. Liderem Panelu był Piotr Masny, członek zarządu Polskiego Związku Zarządców Statków.

Podczas forum wręczono również nagrody "Innowacyjna Gospodarka" w trzech kategoriach: „Osobowość”,  "Produkt" oraz  "Przedsięwzięcie Organizacyjne". W pierwszej kategorii doceniono dokonania Jerzego Litwina, dyrektora Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, za wieloletnią działalność na rzecz gospodarki morskiej i wystawę "Statki. Nasza pasja" w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. W kategorii "Produkt" nagrodę odebrała spółka Salt Ship Design za projekt specjalistycznego statku. Wyróżnienie w kategorii "Przedsięwzięcie Organizacyjne" powędrował do Gdańskiej Stoczni Remontowej za przeprowadzenie projektów przebudowy jednostek typu FPSO i FSO.

- Na Forum Gospodarki morskiej spotykamy się, by debatować na tematy związane z interesem firm związanych z gospodarką morską. Wierzę, że tocząca się dziś dyskusja przyniesie wiele korzyści. Wnioski, które z niej wypłynęły przyczynią się do promowania branży morskiej. Bo takie mamy dziś zadanie: mówienie głośno o sukcesach w branży morskiej. Naszą misją jest propagowanie znaczenia gospodarki morskiej – podsumował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.