• <
Nauta_top_1100x200

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)

pc

12.09.2019 05:03 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)
20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.

– Jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO to przede wszystkim targi zdominowane przez nowe technologie w zakresie napędów, czyli LNG, są także akcenty takie jak morska energetyka wiatrowa oraz przede wszystkim inwestycje infrastrukturalne na polskim Wybrzeżu, w polskich portach. Od przyszłego roku, od 21. edycji BALTEXPO raz do roku – zapowiedział Marek Witecki z Zarządu Targów Warszawskich.

Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, podkreślił, że „to dobrze, że w województwie pomorskim patrzymy na to, co dzieje się w gospodarce morskiej, nieco szerzej”.

– Przypominam, że ponad 6% osób zatrudnionych w gospodarce morskiej implementuje tak naprawdę zatrudnienie kolejnych czterech osób, które w tej branży stoczniowo-magazynowej, offshorowej współpracują – zauważył Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, poinformował natomiast, że Trójmiasto ma szanse przekształcić się w światowej klasy klaster morski.

– Jeżeli do podstawy, jaką jest gospodarka morska, dodamy szansę, jaką stwarzają nowoczesne usługi biznesowe, czyli w dużej ogólności, wszystkie filmy globalne, usługowe, które zasiedlają te piękne, nowe biurowce, które powstają w Trójmieście, zobaczymy, że swego rodzaju kompilacja usługi i produkcji może stworzyć ogromne szanse, żebyśmy stali się bardzo ważną magistralą dla połączonych operacji – powiedział Marcin Grzegory z Invest in Pomerania.

Obecny na targach dr Jerzy Lewandowski, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, który zasiada w kapitule konkursu, w którym tradycyjnie wręczane są Złote Kotwice, poinformował, że mamy się czym pochwalić na świecie.

– Kandydatury, zarówno w kategorii „Produkt”, jak i Usługa”, już nie mówiąc o „Osobowości Roku” gospodarki morskiej, są rzeczywiście bardzo dobre i kapituła ma duże trudności, żeby dokonać wyboru. Targi BALTEXPO stanowią wizytówkę polskiej gospodarki morskiej i dlatego nie wyobrażamy sobie, żeby organizacja samorządu gospodarczego, jaką jest Izba, aktywnie nie uczestniczyła w przygotowaniu i w przebiegu tych targów – powiedział dr Jerzy Lewandowski, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

Energia z morza

Drugiego dnia tragów odbyła się konferencja „Energia z morza – morska energetyka wiatrowa”, współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej. Podczas niej podpisano umowę między MEWO a Glomar Offshore.

– Popisaliśmy dwuletnią umowę na dzierżawę statku Situla. Jest to kolejny statek z floty firmy Glomar Offshore, która dostarcza dla nas jednostki badawcze. Dzięki wykorzystaniu tej jednostki będziemy mogli wykonywać więcej badań geofizycznych i geotechnicznych, rzadziej zawijając do portu. Będziemy mogli szybciej i sprawniej realizować bieżące kontrakty i zamierzamy go również wykorzystywać w nowych umowach, które niebawem podpiszemy z nowymi klientami – powiedział Paweł Weiner, prezes MEWO.

Jednostka znajduje się obecnie w Porcie Gdynia i trwają na niej prace modernizacyjne.

Obecny na offshorowej konferencji Grzegorz Strzelczyk, prezes LOTOS Petrobaltic, potwierdził zaangażowanie LOTOS Petrobaltic w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

– Jesteśmy jedynym operatorem polskim, który operuje na co dzień w strefie offshore i zajmuje się serwisami offshorowymi. W tej chwili jesteśmy skoncentrowani głównie na obsłudze własnej działalności na Bałtyku, działalności wydobywczej i poszukiwawczej, natomiast robimy wszystko, żeby przygotować się odpowiednio do wejścia w ten duży projekt, jakim są morskie farmy wiatrowe i staramy się być takim integratorem usług dostawczo-logistycznych dla tego sektora w momencie, kiedy ta duża inwestycja zostanie rozpoczęta – powiedział Grzegorz Strzelczyk, prezes LOTOS Petrobaltic.

Nowe kontakty i kolejne projekty

Na targach BALTEXPO swoje stoisko miał m.in. Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

– Liczymy tutaj na to, że spotkamy potencjalnych kontrahentów i naszych aktualnych kontrahentów, z którymi tak naprawdę prowadzimy cały czas rozmowy, staramy się pytać, czego potrzebują, po to żeby naszą ofertę portową dostosować po prostu do ich wymagań. W naszym porcie funkcjonuje dzisiaj dziesięć różnego rodzaju terminali. Jesteśmy portem uniwersalnym, potrafimy przeładowywać praktycznie każdego rodzaju ładunki, natomiast rzeczywiście jest też dosyć duże zainteresowanie inwestycjami, które port robi, czyli pogłębianiem kanałów portowych, ale też i Portem Zewnętrznym, który jest taką inwestycją długoterminową – powiedział Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

10. urodziny świętował portal GospodarkaMorska.pl.

– W grudniu mija 10 lat od kiedy portal GospodarkaMorska.pl jest towarzyszem polskiej branży morskiej i codziennie relacjonuje wydarzenia z tej branży. Jesteśmy też po raz piaty wystawcą na targach BALTEXPO. Cały czas widzimy ogromny potencjał rozwoju, zarówno dla naszych mediów, jak i pozostałych uczestników tak dużej branży, jaką jest sektor morski – powiedział Mateusz Kowalewski, wydawca portalu GospodarkaMorska.pl.

Obecny na targach Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich, zauważył, że targi dają możliwość bezpośredniego kontaktu.

– Chodzi o to, żeby rozmawiać i wymieniać informacje, wiedzę, szukać wzajemnych rozwiązań. Firmy na pewno chcą wymieniać między sobą wiedzę, informacje. Po to też robią takie stowarzyszenia, jak Polskie Forum Technologii Morskich, które jest platformą wymiany informacji, współpracy między firmami – powiedział Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich.

Drugiego i trzeciego dnia targów BALTEXPO odbyły się konferencje poświęcone m.in.: przemysłowi stoczniowemu, gazowi ziemnemu, transportowi intermodalnemu, rybołówstwu i edukacji. Zorganizowano także Walne Zgromadzenie Członków Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Organizatorem Międzynarodowych Targów i Konferencji BALTEXPO jest Zarząd Targów Warszawskich. Wydarzenie jest organizowane od 1982 r.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.