• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

14 edycja Konkursu RINA-KORAB roztrzygnięta

Monika Ogórek

01.04.2019 21:52 Źródło: własne

Partnerzy portalu

14 edycja Konkursu RINA-KORAB roztrzygnięta - GospodarkaMorska.pl

Tegoroczna edycja Konkursu RINA-KORAB organizowana po raz kolejny na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wyłoniła zwycięzcę najlepszej pracy magisterskiej. Przewodniczącym Jury był Jerzy Czuczman, a na specjalne zaproszenie uczestniczył w tym roku również Trevor Blakeley, Chief Executive Officer of RINA.

14 edycję Konkursu RINA-KORAB zwyciężyła Alicja Bera.

Tematem jej pracy była: „Analiza wpływu własności materiałowych stali na wybrane aspekty odporności konstrukcji dziobu statku typu SOV podczas kolizji”, promotorem: dr inż. Karol Niklas

Podczas prezentacji prac finaliści mogli wykazać się umiejętnością wskazania i rozwiązania poruszanego przez nich zagadnienia. Po zakończonej prezentacji finaliści odpowiadali na  pytania od publiczności mogąc udowodnić jaką wiedzę zdobyli podczas pisania prac. Z uwagi na obecność CEO of RINA prezentacje zostały przygotowane w języku angielskim, a cześć z nich została zaprezentowana po angielsku stanowiąca dodatkowy atut dla tegorocznej edycji Konkursu.

Absolwentów podczas konkursu dopingowali rodzicie, który mocno trzymali za nich kciuki. Dzięki temu towarzyszący podczas prezentacji stres był mniejszy. Wszystkie zaprezentowane tematy realnie odzwierciedlały rzeczywiste potrzeby. Ale na mnie największe wrażenie zrobiła praca Katarzyny Karasińskiej, która przygotowała projekt wstępny tramwaju wodnego. Ten temat zainspirował ją podczas wycieczek za granicą.

Na pytanie dlaczego wybrała taki właśnie temat Kasia odpowiedziała, że: „Wybrany temat , pozwolił mi zrealizować projekt jaki będzie można wykorzystać jako środek komunikacji miejskiej dla mieszkańców Gdańska czy odwiedzających Trójmiasto turystów, by móc innym okiem spojrzeć na otaczające nas miejskie środowisko. Projekt ten zakłada, możliwość poruszania się tramwajem na mniejsze i większe odległości w zależności od zapotrzebowania. Ogromną zaletą jest jego dobra manewrowość, gdyż nie ma konieczności budowy specjalnych stref do obsługi pasażerów.”

Pozostałe prace projektowe powinny również znaleźć praktyczne zastosowanie w niejednej firmie w Polsce lub za granicą.
 
Pozostałymi Finalistami Konkursu byli:

1. Katarzyna Karasińska: „Projekt wstępny tramwaju wodnego dla miasta Gdańsk”, promotor: dr inż. Jan Młynarczyk.
2. Mateusz Kilkowski: „Projekt żurawia pokładowego z wysięgnikiem łamanym o udźwigu 30 kN i wysięgu 1,5 - 10 m”, promotor: prof. dr hab. inż. Czesław Dymarski, prof. zw. PG.
3. Kamil Rogowski: „Projekt koncepcyjny pływającej stacji regazyfikacji LNG wraz z instalacjami przesyłu i magazynowania gazu na lądzie”, promotor: dr inż. Hossein Ghaemi.

Nagrodą dla zwyciężczyni jest dwuletnie członkostwo w TOP KORAB i RINA,  a także nagroda pieniężna, z kolei pozostali finaliści otrzymują roczne członkostwo w obu stowarzyszeniach organizujących konkurs.

Dzięki członkostwu w TOP KORAB i RINA absolwenci mogą zapoznać się doświadczeniami swoich starszych kolegów z branży, co w wielu przypadkach może zaowocować ciekawymi efektami w pracy zawodowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.