• <
mewo_2022

Subsea 7 i OHT łączą siły w Offshore Wind

AK

08.07.2021 12:54 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Subsea 7 i OHT łączą siły w Offshore Wind

Partnerzy portalu

Subsea 7 i OHT łączą siły w Offshore Wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Subsea 7

Subsea 7 osiągnęło porozumienie w sprawie połączenia swojej działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii z OHT ASA.

Połączona spółka zostanie przemianowana na Seaway 7 ASA i początkowo zachowa pozycję OHT na giełdzie Euronext Growth w Oslo, z myślą o przyszłym notowaniu na Oslo Bors. Subsea 7 będzie właścicielem 72 proc., a OHT 28 proc. udziałów w Seaway 7 ASA.

Transakcja stworzy notowaną na giełdzie spółkę zajmującą się wyłącznie odnawialnymi źródłami energii z siedzibą w Oslo i skoncentrowaną na stacjonarnej energetyce wiatrowej na morzu.

Seaway 7 ASA będzie samodzielnym podmiotem oferującym szeroki zakres zakres usług instalacyjnych, zintegrowanych oraz EPCI w zakresie turbin wiatrowych, fundamentów, podstacji morskich, kabli podmorskich i transportu ciężkiego.

Nowy podmiot zatrudnia łącznie około 600 osób i posiada aktywną flotę 10 statków oraz dwa kolejne statki o wysokich parametrach w budowie.

Seaway 7 ASA będzie obsługiwać „wysokiej klasy, zróżnicowaną flotę z możliwościami i skalą, umożliwiającą wydajne operacje na całym świecie, zapewniając jednocześnie elastyczność i opcjonalność statków dla klientów”.

Kierunek na morską energetykę wiatrową

Firma zwiększy swój udział w szybko rozwijającym się rynku morskiej energetyki wiatrowej, dzięki dodaniu dwóch „najlepszych w swojej klasie” statków do montażu fundamentów i turbin w latach 2022 i 2023.

- Ta transakcja stanowi kolejny ważny krok Subsea 7 w kierunku transformacji energetycznej, który przyspieszy i zwiększy tworzenie wartości dla naszych akcjonariuszy - mówi John Evans, dyrektor generalny Subsea 7.

- Jako spółka giełdowa z wszechstronną flotą i doświadczonym zespołem zarządzającym, Seaway 7 ASA jest w stanie wypracować lepszą trajektorię wzrostu jako światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Subsea 7 z niecierpliwością oczekuje bliskiej współpracy z Seaway 7, rozpoczynając kolejny ekscytujący rozdział w swojej ewolucji - zaznacza.

Natomiast dyrektor generalny OHT, Torgeir Ramstad zaznaczył, że to bardzo ważne wydarzenie w rozwijającej się branży odnawialnych źródeł energii.

- Subsea 7 to bardzo szanowana firma i cieszymy się, że postrzega OHT jako naturalnego partnera w tworzeniu nowego światowego lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Zobowiązujemy się przełożyć wiodące możliwości, które zaoferuje połączona firma, na korzyści dla klientów z branży stacjonarnej energetyki wiatrowej na morzu - tłumaczy Torgeir Ramstad, dyrektor generalny OHT.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez akcjonariuszy OHT na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu.

Jako udziałowiec większościowy, Subsea 7 skonsoliduje Seaway 7 ASA w swoich sprawozdaniach finansowych, a jednostka będzie korzystać ze wsparcia finansowego, operacyjnego, administracyjnego i strategicznego ze strony Grupy Subsea 7.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.