• <
siemens_gamesa_2022

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

16.09.2021 22:01 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji

Partnerzy portalu

OW i Aker chcą wspólnie zainstalować 6 GW w pływających farmach na wodach Szkocji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ocean Winds

Dwóch czołowych graczy na rynku europejskim Ocean Winds i Aker Offshore Wind przedstawiło propozycję instalacji 6 GW w pływających elektrowniach wiatrowych na wodach Szkocji. W ten sposób Szkocja stanie się światowym liderem w dziedzinie pływających morskich farm wiatrowych. O ile wyrazi zgodę.   

Wdrożenie w życie propozycji dwóch deweloperów zrewolucjonizowałoby produkcję energii w Szkocji. Ponadto rozwój morskiej energetyki wiatrowej przełożyłby się na szkocki rynek pracy i przemysł. Pomysł instalacji 6 GW w technologii floating przedstawiono bezpośrednią przez konferencją Floating Offshore Wind 2021, organizowaną przez RenewableUK i Scottish Renewables. Dwie firmy w ramach partnerstwa złożyły już ofertę w przetargu ScotWind dla kilku miejsc na obszarze Outer Moray Firth (brytyjski szelf kontynentalny).  ScotWind to proces realizowany obecnie przez Crown Estate Scotland, na polecenie rządu Szkocji, mający na celu przyznanie praw do dna morskiego na wodach Szkocji dla nowych projektów morskich elektrowni wiatrowych na skalę komercyjną.

Rozwój projektu będzie wkomponowywać się w proces sprawiedliwej transformacji. W Szkocji powstałoby tysiące nowych miejsc pracy, a dzięki innowacyjnym technologiom nadającym się do eksportu pojawiłby się impuls dla szkockiego łańcucha dostaw i gospodarki. Udział rodzimych firm w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Szkocji ma wynieść 40 proc. 

Pływająca technologia pozwoli na większe wykorzystanie potencjały mórz

Pływające morskie elektrownie wiatrowe to właściwie najnowszy wynalazek w sektorze odnawialnych źródeł energii. Branża i decydenci pokładają szczególną nadzieję w pływających farmach, gdyż pozwolą na zagospodarowanie o wiele większego potencjału obszarów morskich, niż w przypadku zastosowania stałych fundamentów wiatraków (przytwierdzonych do dna). 

Około 80 proc. światowych zasobów wiatru znajduje się na wodach głębszych niż 60 metrów. Nie pozwala to na posadowienie wiatraków na stałych fundamentach. Ocean Winds i Aker Offshore Wind wykorzystałyby oparte na stali półzanurzalne jednostki pływające o nazwie "Windfloat", które są najbardziej sprawdzoną na świecie technologią opracowaną przez spółkę Principle Power Inc (PPI), będącą własnością AOW i OW.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.